środa, 29 maja 2024

imieniny: Marii Magdaleny, Teodozji, Maksyma

RSS

Ekoserwis: Natura nie boli

25.09.2012 00:00 OQL

Natura nie boli – przekonują organizatorzy kampanii edukacyjno-informacyjnej promującej Sieć Natura 2000 w województwie śląskim: Stowarzyszenie Zrównoważonego Rozwoju Śląska LIBRA i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Akcja otrzymała dofinansowanie (60 tys. zł) z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 

Projekt wystartował 14 września. Pomysłodawcy stawiają sobie za cel przede wszystkim obalenie stereotypu, że na terenach objętych programem Natura 2000 nie mogą powstawać nowe inwestycje. – Owszem, mogą i powstają – zapewnia dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach Bernard Błaszczyk. – Blokowanie inwestycji to mit. Program blokuje tylko te, które od początku były źle zaplanowane, które nie uwzględniały uwarunkowań środowiskowych. Np. obszar Natura 2000 jest też na terenie Zbiornika Racibórz i będzie dalej funkcjonował, nawet jak Zbiornik zacznie działać.

Tworzenie obszarów sieci Natura 2000 wynika z przepisów unijnych. W woj. śląskim jest obecnie 41 takich obszarów. Chronione są w nich konkretne siedliska i gatunki roślin i zwierząt, a nie cały obszar. Wolno tam inwestować pod warunkiem, że przedsięwzięcie nie zaszkodzi chronionej przyrodzie. Najwięcej chronionych obszarów znajduje się w południowej części województwa. Na naszym terenie są to: Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk Stawy Łężczok, Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków Stawy Wielikąt i Las Tworkowski, Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk Las koło Tworkowa i Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk Graniczny Meander Odry (w gminie Krzyżanowice). Łącznie w województwie śląskim obszary ochrony ptaków stanowią 5 proc. powierzchni, a obszary siedliskowe 7,5 proc.

Podczas konferencji inaugurującej projekt Prezes WFOŚiGW Gabriela Lenartowicz zwróciła uwagę, że o ile nie ma zakazu inwestowania na obszarach Natury 2000, to jest wręcz nakaz nowoczesnego inwestowania, który może przynieść gminom wiele korzyści. Niezbędnym warunkiem jest jednak podniesienie świadomości tych procesów i ich wzajemnych  zależności, zarówno wśród inwestorów, jak i mieszkańców. Dlatego, podkreślała, Fundusz nie chce być tylko kasjerem czekającym na tych, którzy przychodzą po pieniądze, ale wspólnie z partnerami społecznymi diagnozuje zapotrzebowanie na konkretną wiedzę i – w efekcie – inicjuje i uczestniczy w projektach podobnych do „Natura nie boli”.

Projekt „Natura nie boli” zakłada rozpoczęcie w województwie śląskim publicznej debaty i upowszechnienie wiedzy o najcenniejszych walorach przyrodniczych regionu oraz o możliwościach rozwoju gospodarczego z uwzględnieniem zasad ochrony przyrody, założeń programu Natura 2000, a także obowiązujących w nim przepisów i norm prawnych. Będzie realizowany m.in. przez przygotowanie i kolportaż materiałów informacyjnych, nakręcenie filmu edukacyjnego i stworzenie interaktywnej strony internetowej.

(AG)

 

  • Numer: 39 (1063)
  • Data wydania: 25.09.12