Historia Kuźni Raciborskiej w pigułce
Kuźnia Raciborska. W czwartkowe popołudnie 20 września w sali widowiskowej MOKSiR w Kuźni Raciborskiej odbyła się prelekcja na temat historii Kuźni z okazji przypadającej w tym roku 45. rocznicy nadania praw miejskich.
Organizatorem przedsięwzięcia była nieformalna grupa pn. „Pasjonaci historii” w osobach Moniki Jordan, Marcina Gałuszki-Biernackiego i Bartosza Koziny. Udział w prelekcji – oprócz władz miasta – wzięli mieszkańcy, wśród których znaleźli się m.in. Elżbieta Chroboczek i Agata Skorupa – osoby, które udzieliły prelegentom daleko idącej pomocy w postaci przekazania wielu nieznanych dotąd faktów z dziejów miasta. Słowo wstępne wygłosiła burmistrz Rita Serafin. Prelekcja składała się z dwóch części. W pierwszej M. Gałuszka-Biernacki opowiedział zgromadzonym dzieje miasta od początków istnienia osady nad Rudą do końca II wojny światowej. Prezentacji towarzyszył pokaz slajdów, obrazujący charakterystyczne miejsca Kuźni dawniej i dziś. Nie zabrakło informacji na temat Antona Magnusa Schoenawy – twórcy przemysłu metalowego w Kuźni. Na bazie utworzonego przez niego zakładu funkcjonuje dziś w wielu krajach świata fabryka obrabiarek „Rafamet” S. A.
Nieco inaczej wyglądała się druga część prezentacji, w której B. Kozina skoncentrował się na kilku wydarzeniach, które wpisały się w krajobraz i historię miasta. Prelegent opowiedział krótko o historii kuźniańskiego cmentarza, genezie nadania herbu, a także o żywiołach, jakie odcisnęły silne piętno na dziejach Kuźni (pożar z 1904 i 1992 r. oraz powódź z 1997 i 2010 r.). Wystąpienie zakończyło kalendarium, przedstawiające wybór najważniejszych wydarzeń z ostatniego 20-lecia (1992-2012).
Na koniec uczestnicy prelekcji udali się do holu, gdzie mogli obejrzeć wystawę archiwalnych fotografii oraz wydawnictw związanych z Kuźnią Raciborską. Prelekcja odbyła się w ramach projektu „Moje miasto – moja ojczyzna”, realizowanego w ramach programu „Działaj Lokalnie”, który jest współfinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS.
(kozz)
Najnowsze komentarze