Poczuj klimat Jarocina
JAROCIN. Natalia Rudzka, mieszkanka Kuźni Raciborskiej opowiada o wrażeniach z tegorocznego festiwalu w Jarocinie, który się odbywa 20 – 22 lipca.
Podczas festiwalu, spacerując po jarocińskich ulicach można spotkać szereg interesujących postaci. Długowłosi fani muzyki metalowej, ludzie zbierający na wizytę u psychologa, punki z kolorowymi irokezami na głowie, rodzice spacerujący ze swoimi małymi pociechami czy ludzie niepełnosprawni, dla których organizatorzy przewidzieli dodatkowe ułatwienia, aby razem z innymi mogli cieszyć się jarocińskim festiwalem.
Miasto oddycha klimatem muzyki. Choć niektórzy czują go aż nazbyt mocno. Co pewien czas można zauważyć zmęczonych, leżących w rowach „komandosów”, po których widać, że gdzieś po drodze utracili byczą moc. Choć nie jest to jeszcze udowodnione przez amerykańskich naukowców, podobno w rowach gra najlepsza muzyka.
Organizacja
Bilet na festiwal można nabyć w sposób tradycyjny lub przez Internet. Kosztuje od 85 zł za jeden dzień i od 125 zł za karnet na cały festiwal. Koncerty odbywają się punktualnie, według rozpiski, którą otrzymuje każdy uczestnik imprezy.
Wszyscy zmęczeni koncertami uczestnicy festiwalu mogą skorzystać z pola namiotowego znajdującego się około 300 metrów od sceny głównej. Do dyspozycji są urocze toi-toje, krany z zimną wodą, prysznice, do których ciągną się długie kolejki oraz miejsce, gdzie można wrzucić coś na ząb i napić się bursztynowego trunku.
Obcowanie z pozostałymi uczestnikami festiwalu na polu namiotowym to czysta i nieudawana przyjemność. W końcu nie na co dzień ma się możliwość wysłuchania o godzinie 6.00 rano „Ody do Zupy Pomidorowej”.
30-lecie KULTU
Niewątpliwie największym wydarzeniem tegorocznego festiwalu jest koncert z okazji trzeciej dekady istnienia jednego z najbardziej znanych zespołów polskiej sceny muzycznej. KULT gra 30 piosenek, które wcześniej typują jego fani.
Po koncercie publiczność dziękuje solenizantom kilkakrotnym odśpiewaniem „Sto lat” oraz rzuconymi na scenę flagami z logo zespołu. Zawstydzony lider grupy, Kazik Staszewski, ku uciesze męskiej części widowni, musi również zbierać ze sceny biustonosze rzucone przez fanki zespołu.
Koncert KULTU kończy kolejny Jarocin Festiwal. Wszyscy rozchodzą się do swoich domów, kwater i pól namiotowych. Co wytrwalsi zawodnicy nie poddają się chłodnej lipcowej nocy i radośnie świętują do rana. Teraz nie pozostaje nic innego jak tylko czekać na następny Jarocin Festiwal. Oby był tak samo udany jak tegoroczny!
Natalia Rudzka
Kto zagrał?
Fani mocnego brzmienia mieli w czym wybierać. Usłyszeli m.in. KULT, Jello Biafra and the Guantanamo School of Medicine, Biohazard, Coma, Illusion, Nosowska, Lao Che, TZN Xenna, KSU, Luxtorpeda, Voo Voo. Dodatkowo odbył się konkurs Rytmów Młodych, w ramach którego muzyczny autobus stał się Małą Sceną Festiwalu. Poznańska formacja Rust została laureatem nagrody jury. Wyróżnienie przyznano grupie Curly Heads. Lauratem nagrody publiczności zostali muzycy z zespołu Power of Trinity.
Historia
Wszystko zaczęło się w 1970 roku od Wielkopolskich Rytmów Młodych, organizowanych przez grupę osób skupionych wokół jarocińskiego klubu Olimp. Impreza z biegiem lat nabierała coraz większego znaczenia, zmieniając w latach 80-tych swoją nazwę na Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji. W 1983 roku doszło do kolejnej zmiany nazwy imprezy na Festiwal Muzyków Rockowych, która pozostała do 1994 roku. Festiwal zasłynął z różnorodności muzyki prezentowanej na koncertach oraz burd, do których dochodziło między ich uczestnikami.
W 2005 reaktywowano wydarzenie pod nazwą Jarocin PRL Festiwal, pragnąc przywrócić klimat lat 80. Rok później doszło do kolejnej zmiany nazwy festiwalu wykluczając z niego słowo PRL. Impreza pod nazwą Jarocin Festiwal odbyła się po raz siódmy również w tym roku. Trwała od 20 do 22 lipca.
Najnowsze komentarze