Poniedziałek, 3 czerwca 2024

imieniny: Klotyldy, Leszka, Tamary

RSS

Ekoserwis: Szansa dla jeziora

31.07.2012 00:00 red

Jeszcze w czerwcu w żywieckim ratuszu podpisano list intencyjny w sprawie ubiegania się o pozyskiwanie unijnych środków na regulację brzegów rzek i Jeziora Żywieckiego oraz wykonanie zabezpieczeń przeciwpowodziowych i infrastruktury turystycznej. Przedsięwzięcie kosztować będzie ok. 500 mln złotych i – jeśli wszystko się powiedzie – zakończy się w 2020 roku.

List to deklaracja w sprawie wspólnych starań o pozyskiwanie dofinansowania ze środków Unii Europejskiej w celu przystąpienia do przygotowania projektu „Rewitalizacja rzek, potoków i Jeziora Żywieckiego jako działania na rzecz ochrony przeciwpowodziowej i wzmocnienia efektu ekologicznego projektu „Oczyszczanie ścieków na Żywiecczyźnie”.

Porozumienie podpisali Antoni Szlagor – burmistrz Żywca, Stanisław Gawłowski – wiceminister środowiska, Adam Zdziebło – wiceminister rozwoju regionalnego oraz wójtowie żywieckich gmin i przedstawiciele Związku Międzygminnego ds. Ekologii oraz reprezentanci Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Zadeklarowano, że w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej, władze Żywca, wójtowie Żywiecczyzny wspólnie z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Krakowie starać się będą o pozyskanie środków unijnych na regulację brzegów rzek, potoków oraz Jeziora Żywieckiego, wykonanie zabezpieczeń przeciwpowodziowych rzek, potoków i samego jeziora, a także oczyszczenie dna i zagospodarowanie rekreacyjne całego zbiornika wodnego.

Planowane inwestycje – jak stwierdzili sygnatariusze listu intencyjnego – mają na celu kompleksowe oczyszczenie, zabezpieczenie potoków, rzek, które są dopływami do Jeziora Żywieckiego i stworzenie warunków do rozwoju profesjonalnej infrastruktury turystycznej nad tym zbiornikiem tak, by mogło stać się, na wzór jezior szwajcarskich, prawdziwą perłą Beskidów.

Na terenie 11 gmin powiatu Żywieckiego już od kilku lat realizowany jest program „Oczyszczanie ścieków na Żywiecczyźnie”. Jest to jedna z największych prowadzonych obecnie w kraju inwestycji, dotyczących uregulowania gospodarki wodno-ściekowej, na które pozyskano unijne wsparcie.

W konferencji na temat zagospodarowania Jeziora Źywieckiego uczestniczyła Gabriela Lenartowicz – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bernard Błaszczyk – dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i Małgorzata Skucha – wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

(eco)

  • Numer: 31 (1055)
  • Data wydania: 31.07.12