W małej szkole wysoka średnia
POWIAT. Informacje dotyczące wyników sprawdzianu szóstoklasisty i egzaminu gimnazjalnego znane są już uczniom i ich nauczycielom. Przedstawiamy krótkie podsumowanie osiągnięć uczniów szkół podstawowych i gimnazjów powiatu raciborskiego.
Sprawdzian pisany przez dzieci kończące szkołę podstawową ma być podsumowaniem wiedzy zdobytej przez nie podczas kilku lat nauki i sprawdzeniem, czy potrafią tę wiedzę zastosować w praktyce.
Tegoroczna średnia wyników uczniów z powiatu raciborskiego mieści się w przedziale 21,36 – 22,11 punktów, co w skali całego województwa śląskiego daje drugi najsłabszy wynik. Gorzej wypadł tylko powiat rybnicki i Jaworzno. Oczywiście podobna co w Raciborzu średnia, utrzymuje się w kilku innych regionach Śląska. Pocieszający może być jednak fakt, że spośród wszystkich szkół podstawowych Raciborszczyzny, najlepiej wypadły placówki mieszczące się w małych miejscowościach. Jak pokazują zestawienia udostępnione przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną z Jaworzna, tegoroczny sprawdzian szóstoklasisty najlepiej napisali uczniowie szkół podstawowych z Wojnowic, Krowiarek i Samborowic. Równie dobrymi wynikami mogą pochwalić się wychowankowie szkół z Budzisk i Rzuchowa, czy też ze szkół numer 1 i 15 z Raciborza.
Poprawa standardów
Receptą na dobre wyniki w nauce może być mała liczba osób w klasie, co można zauważyć na przykładzie Szkoły Sodstawowej z Wojnowic – w tym roku ukończyło ją osiem osób. Jak mówi dyrektorka tej placówki, mała grupa dzieci ułatwia pracę nauczycielom i gwarantuje, że wychowawca poświęci każdemu dziecku tyle samo uwagi. Mała klasa to wyrównany poziom nauczania. Dzieci, które nie otrzymały bardzo dobrych świadectw na zakończenie podstawówki, w wynikach podsumowującego sprawdzianu wcale nie ustępują kroku swoim kolegom, którzy otrzymali świadectwa z czerwonym paskiem. – Wysokie osiągnięcia edukacyjne Szkoły Podstawowej z Wojnowic, znacznie przekraczające średnią wojewódzką czy nawet krajową, są wynikiem wieloletniej pracy nauczycieli i ciągłego poprawiania standardów nauczania w placówce – mówi Lidia Rąpała dyrektor szkoły.
Odstępstwo od średniej
Podobnie jak w poprzednich latach, w wynikach egzaminu gimnazjalnego prym wiedzie raciborskie Gimnazjum z oddziałami dwujęzycznymi im. Josepha von Eichendorffa. Zarówno z przedmiotów humanistycznych (język polski, historia, wos), jak i matematyki czy zajęć przyrodniczych, uczniowie tej placówki zyskali najwyższe średnie wyniki. Szkoła ta, podobnie jak Gimnazjum nr 1, czy gimnazja z Krzyżanowic, Szonowic i Pietrowic Wielkich, znacznie odstają od niskiej średniej wyników z części humanistycznej, jaką przypisuje się powiatowi raciborskiemu.
Nieco lepiej wygląda sytuacja w przypadku części matematycznej. Z przedmiotami ścisłymi i przyrodniczymi na egzaminie gimnazjalnym bardzo dobrze poradzili sobie uczniowie gimnazjów z Tworkowa, Bieńkowic i Krzyżanowic mieszczących się przy tamtejszych liceach ogólnokształcących.
Nowy egzamin
Jak mówi wicedyrektor Gimnazjum nr 1 w Raciborzu Katarzyna Kapusta, bardzo dobry wynik egzaminów jest zasługą przede wszystkim uczniów, którzy przykładali się do nauki, nauczycieli i rodziców, którzy pilnowali by edukacja ich dzieci nie zakończyła się po wyjściu za mury szkoły, ale trwała także w domu. Po raz pierwszy egzamin gimnazjalny przyjął formę kilku testów z różnych przedmiotów i kilku języków – rodzaj małej matury, dlatego trudno porównać tegoroczne wyniki z osiągnięciami poprzednich roczników. Bardziej obrazowe porównanie dokonań tegorocznych absolwentów gimnazjów powinno być możliwe już w październiku, kiedy wprowadzony zostanie nowy kalkulator EWD (Edukacyjnej Wartości Dodanej). Mówiąc w dużym uproszczeniu, narzędzie to pozwoli zanalizować postępy w nauce uczniów na przestrzeni kilku lat – od ukończenia szkoły podstawowej do zakończenia gimnazjum. Tym samym widoczne będą te elementy, nad którymi warto popracować z kolejnymi rocznikami przygotowującymi się do małej matury.
Małe klasy
Uśrednione wyniki sprawdzianu szóstoklasisty i egzaminu gimnazjalnego udostępnione przez OKE z Jaworzna nie uwzględniają wielu zmiennych i charakteru poszczególnych placówek edukacyjnych. Jednak pozwalają zauważyć, że dobre wyniki w nauce są domeną nie tylko szkół z miasta, ale także z mniejszych miejscowości. Nie tak liczne klasy, nauczyciel skupiający swoją uwagę na jednym uczniu, a nie na kilku, stałe podnoszenie standardów edukacyjnych – na dłuższą metę procentuje wynikami znacznie przewyższającymi średnią wojewódzką, czy nawet krajową.
Szczegółowe informacje na temat tegorocznych egzaminów dostępne są na stronie internetowej Okręgowej Komisji Edukacyjnej z Jaworzna.
O.P.
Najnowsze komentarze