Wtorek, 19 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Seweryny, Salomei

RSS

Przegląd tygodnia

17.07.2012 00:00 red

Przegląd tygodnia.

11 lipca

Rolnik znalazł grób sprzed 5 tysięcy lat. Policja wezwała archeologów, bo przy ul. Cegielnianej (niedaleko szpitala) znaleziono kości ludzkie. Wykopał je miejscowy rolnik Konrad Cycoń, gdy orał pole na wzgórzu. Sądził, że znalazł szkielet z okresu II wojny światowej. Okazało się, że jest on znacznie, znacznie starszy. W wykopalisku natrafiono też na liczne fragmenty naczyń i wyrobów kamiennych. – Z całą pewnością można je określić jako pradziejowe – mówi Romuald Turakiewicz, kierujący zespołem z muzeum. Badanie miejsca znalezienia kości ludzkich doprowadziło do odkrycia regularnego pochówku. – Zmarły ułożony był na prawym boku, z twarzą skierowaną na wschód i podkurczonymi nogami. Znaleziono przy nim toporek kamienny, 11 wiórów i odłupków krzemiennych, szydło kościane oraz kubek ceramiczny. Przy kolanach znajdowało się 9 wyrobów krzemiennych – opisuje archeolog. To typowy dla okresu neolitu przykład męskiego pochówku. Znalezisko wymaga dokładniejszych badań, które pozwolą wskazać jak stary jest pochówek i jego zawartość. – Mamy do czynienia z odkryciem dużej rangi. W ciągu 15 lat pracy w muzeum to drugi taki przypadek. W minionej dekadzie znaleziono pięściak datowany na 200 tys. lat. W przyszłym sezonie chcemy tu przeprowadzić szersze badania – twierdzą w muzeum.

12 lipca

Prezydent Lenk oficjalnie przekazał 50 tys. zł na remont zabytkowego Obserwatorium Geofizycznego Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, mieszczącego się w Raciborzu przy ul. Chłopskiej 1. Umowę o przekazaniu dotacji podpisał w magistracie Paweł Rowiński – dyrektor Instytutu Geofizyki PAN w Warszawie.

Wydarzy się

IV Raciborski Festiwal Średniowieczny odbędzie się 1 i 2 września na polanie obok Ośrodka Sportu i Rekreacji. Organizatorzy chcą przybliżyć mieszkańcom Raciborza czasy Słowian i wikingów, gdyż tegoroczny Festiwal w całości poświęcony będzie wczesnemu średniowieczu (VIII–XI wiek). Na imprezę przyjedzie ok. 250 odtwórców z Polski i Czech. Będzie można podziwiać liczne turnieje walk, powstanie rekonstrukcja posągu Światowida ze Zbrucza. Festiwal uświetnią koncerty folkowego zespołu Jar, którego członkowie grają na tradycyjnych instrumentach oraz prelekcja historyczna, którą poprowadzi dr Marcin Böhm (Instytut Historii Uniwersytety Opolskiego). Organizatorem IV Raciborskiego Festiwalu Średniowiecznego jest Stowarzyszenie Drengowie Znad Górnej Odry, Raciborskie Centrum Kultury oraz OSiR.

Co mówi ulica?: Co robił pan/pani podczas swoich wakacji?

Ela Fielhauer

W wakacje obierałam porzeczki i truskawki, żeby sobie zarobić. Jeździłam też do cioci na parę dni.

Hölich Werner

Praktycznie nie miałem wakacji, bo cały czas byłem na estradach; jestem muzykiem. Jedynie chodziłem wieczorami piechotą po okolicy.

Maria z Raciborza

Byłam raz w Kudowie. Jeździłam też na żwirownię i na basen z przyjaciółmi, chodziłam również na spacery do pobliskiej Obory.

Krystyna z Raciborza

Wyjeżdżałam pod namiot do Turawy, nad morze i na baseny do Szymocic i Obory.

  • Numer: 29 (1053)
  • Data wydania: 17.07.12