Wtorek, 19 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Seweryny, Salomei

RSS

Przegląd tygodnia

03.07.2012 00:00 red

Przegląd tygodnia .

26 czerwca

Paweł Newerla, znany historyk lokalny, autor książek i popularyzator regionalizmu obchodził swoje 80 urodziny w TMZR. Spotkał się tam z członkami towarzystwa, w tym z prezydentem Lenkiem i starostą Hajdukiem. Kolega historyk Norbert Mika nazwał solenizanta drugim Augustynem Weltzlem i podarował mu unikatowe wydanie dziejów Raciborza tego autora; Wojciech Nazarko z TG Sokół dziękował, że pan Paweł niesie kaganek wiedzy o Raciborzu, a Stanisław Biel z RIG przyznał, że bez Newerli izba gospodarcza by nie powstała.

W Parlamencie Europejskim w Brukseli z inicjatywy posła Bogdana Marcinkiewicza zaprezentowano wyniki nowego badania oceniającego wpływ redukcji emisji na Polskę przy uwzględnieniu ścieżki dochodzenia do niemal bezemisyjnej energetyki w 2050 r., proponowanej przez Komisję Europejską.

– Oczywiste jest, że Polska nie uniknie modernizacji konwencjonalnej elektroenergetyki i ciepłownictwa oraz musi osiągnąć znaczący postęp w zakresie efektywności energetycznej. Jednak ambicje UE kosztują i znacząco wpłyną na wzrost cen energii we wszystkich państwach Wspólnoty – stwierdził tam Marcinkiewicz.

Na sesji spotkali się radni powiatu. Zarząd kierowany przez Adama Hajduka uzyskał jednogłośnie absolutorium za wykonanie budżetu 2011. – Dziękuję za jednogłośne przyjęcie sprawozdania finansowego. To dobry prognostyk do robienia wielkich rzeczy w przyszłości – podkreślił starosta.

27 czerwca

Głosami radnych koalicji rządzącej i Roberta Myśliwego (niezależny) na  sesji rady miasta pozytywnie oceniono pracę włodarza i jego urzędników przy wykonaniu budżetu za 2011 rok. Wstrzymało się od głosowania 3 radnych z klubu NaM/PiS/Oblicza. Prezydent podziękował za głosowanie w imieniu własnym i pracowników urzędu.

28 czerwca

Prezydent miasta w towarzystwie zastępcy i kierownika USC podjął w sali zegarowej magistratu małżonków obchodzących 55-lecie pożycia. Para była wyjątkowa, stąd gościna w urzędzie. Przyszli tam Paweł Newerla z żoną Barbarą. Na pierwsze pytanie zadane przez samorządowców o to, jak się zapoznali, wybranka znanego historyka odparła, że w pracy, w banku, gdzie przyszły mąż był bardzo wymagającym szefem.

Na zamku odbyła się pierwsza edycja Festiwalu Piosenki Europejskiej, zorganizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury i Stredisko Volneho Czasu w Opawie. Monika Kociołek, Dominika Sozańska i Judyta Pisarczyk zostały pierwszymi laureatkami. W imprezie wzięło udział 13 przedstawicieli Opawy.

29 czerwca

Starosta Adam Hajduk wręczył wyróżnienia uczniom, którzy zaangażowali się w ekologiczno-chemiczny projekt w Zespole Szkół Zawodowych pt. „Chemia na straży źródeł życia”. – W jakim kierunku szkolnictwo ponadgimnazjalne zmierza na Raciborszczyźnie? – Chciałbym, aby rozwijała się technika. Dobrze kiedy młody człowiek ma w ręku zawód, a potem wybiera się na studia – mówił włodarz, który sam karierę edukacyjną zaczął od zawodówki.

Oficjalne zakończenie roku szkolnego w miejskiej oświacie odbyło się w Gimnazjum nr 2 na Ostrogu. Samorząd wręczył nagrody najlepszym uczniom, lauretaom konkursów i olimpiad przedmiotowych.

Na terenie Śląska ruszyła akcja „Bezpieczne wakacje 2012”. Potrwa do 3 września. Służby i inspekcje wojewódzkie szczególnym nadzorem obejmą wypoczynek dzieci i młodzieży w miejscowościach turystycznych i w miejscach stałego zamieszkania. Działa całodobowa interwencyjna linia telefoniczna (32) 200 21 71, gdzie można zgłaszać informacje dotyczące nieprawidłowości w organizacji letniego wypoczynku.

Zamkowa Noc z Duchami okazała się wielkim, choć niespodziewanym sukcesem frekwencyjnym. – Przez zamek przewinęło się ponad 2 tysiące osób – cieszyła się Grażyna Wójcik, szefowa agencji zarządzającej obiektem. W roli konferansjera scenicznego debiutował Adrian Szczypiński związany z RTK, znany dotąd jako pasjonat filmu i reżyser obrazów o tematyce raciborskiej. Kolejna duża impreza na zamku 15 lipca w święto policji.

30 czerwca

Zorganizowano pierwszy raz Zamkowy Jarmark Rzeczy Różnych – Na Bursztynowym Szlaku. O tym, co można było tam kupić i jaka jest przyszłość imprezy czytaj na str. 21.

1 lipca

Rzecznik Praw Pacjenta wydał oświadczenie w sprawie protestu środowiska lekarskiego polegającego na wystawianiu przez lekarzy pełnopłatnych recept w sytuacji, kiedy pacjentom przysługują recepty na leki refundowane. Pacjent, który znajdzie się w takiej sytuacji powinien zgłosić się do dyrektora danej placówki medycznej o wystawienie recepty z należną refundacją, a jeśli nie okaże się to skuteczne – niezwłocznie skontaktować się z Biurem Rzecznika Praw Pacjenta, na bezpłatną infolinię 800 190 590 (nr dla tel. komórkowych i stacjonarnych) czynną od poniedziałku do piątku w godz. od 9.00 do 21.00.

Z raciborskiego rynku wyruszył XIV Rajd Rowerowy Dookoła Polski im. Jana Pawła II. Propaguje zdrowy i trzeźwy tryb życia oraz integruje środowiska trzeźwościowe. Jego komandorem od początku istnienia jest Marian Niewiadomski, a patronem honorowym Bolesław Piecha z PiS, który przyszedł pożegnać rowerzystów w niedzielny ranek.

2 lipca

Zastępcy Prezydenta Raciborza Wojciech Krzyżek i Ludmiła Nowacka wręczyli trzy dowody osobiste nowym mieszkańcom miasta: Irinie Gasparyan, Ashotowi Gadechik i Irinie Gadechik. Przybyli do Raciborza z Armenii na zaproszenie swojej rodziny, która w Polsce mieszka od 2001 r. Ashot jest fotografem, jego żona Artsvik – bibliotekarzem, mama Irina – tłumaczem przysięgłym języka angielskiego.

  • Numer: 27 (1051)
  • Data wydania: 03.07.12