Wtorek, 19 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Seweryny, Salomei

RSS

Kandydaci muszą znać swoje możliwości

26.06.2012 00:00 MAD

O szkolnictwie wyższym, ofercie edukacyjnej raciborskiej uczelni oraz radach, jakie należy dać kandydatom na studia z prorektorem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu, dr inż. Juliuszem Kiesiem rozmawia Wojciech Kowalczyk.

– Które kierunki na waszej uczelni cieszą się największą, a które najmniejszą popularnością wśród absolwentów szkół średnich?

– Nasza uczelnia zapewnia kształcenie na 9 kierunkach w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. W ramach tych kierunków funkcjonuje ponad trzydzieści specjalności. Spektrum jest bardzo szerokie, zaczynając od nauk humanistycznych na technicznych kończąc. Na dzień dzisiejszy największym powodzeniem cieszy się nowy kierunek: architektura i urbanistyka. Kandydaci wykazują również duże zainteresowanie edukacją artystyczną w zakresie sztuk plastycznych. Atrakcyjnym kierunkiem jest na pewno automatyka i robotyka, ponieważ spełnia on oczekiwania rynkowe. Studenci po trzyipółletnim kształceniu na tym kierunku, otrzymują tytuł inżyniera i mają otwarte drzwi na wszelkie studia techniczne. Małą popularnością cieszy się matematyka. Jest to być może spowodowane niżem demograficznym. Kolejnymi kierunkami, które wybiera najmniej kandydatów są europeistyka i wychowanie fizyczne.

– Czy dzisiaj bardziej przyszłościowe jest wykształcenie humanistyczne czy techniczne?

– Każde wykształcenie jest cenne. Obecnie w czasie trwania aktywnego życia zawodowego trzeba jednak dwa, trzy razy uzyskiwać wykształcenie dostosowując się tym samym do potrzeb rynku pracy. Na pewno ukończenie kierunków technicznych daje większe możliwości zatrudnienia.

– Jakie błędy przy wyborze studiów popełniają absolwenci szkół średnich?

– Kandydat czy student, który ma predyspozycje aby być np. dobrym inżynierem, pomimo tego, że będzie kształcić się na kierunku automatyki i robotyki, ma ogromne możliwości dalszej nauki. Taka osoba nie musi koniecznie kontynuować tego kierunku, który wybrała na początku swojej drogi akademickiej. Może studiować np. na wydziale mechaniczno-energetycznym. Studenci rozpoczynając naukę na pierwszym stopniu mają otwarte możliwości do kontynuowania dalszego kształcenia zgodnie z potrzebami wynikającymi z rynku pracy.

– Co należy poradzić osobom rekrutującym się na studia?

– Na pewno można poradzić im aby racjonalnie podchodzili do wyboru studiów. Muszą przede wszystkim znać swoje możliwości i zainteresowania.  Przy wyborze kierunku musza również myśleć o sytuacji na rynku pracy.

  • Numer: 26 (1050)
  • Data wydania: 26.06.12