Wtorek, 19 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Seweryny, Salomei

RSS

Droga do Strefy

19.06.2012 00:00 red

15 czerwca powstała w Raciborzu Strefa Ekonomiczna.

20 maja 2009 roku

W tym dniu na zaproszenie RSS Nasze Miasto przybył do Raciborza Piotr Wojaczek – prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. Spotkanie to odbyło się w ramach NaM-owskiego projektu „Akademia Społeczno-Gospodarcza”.

2 lutego 2011 r.

Odbyło się spotkanie dotyczące utworzenia w Raciborzu Strefy Ekonomicznej. Wzięli w nim udział prezydent miasta Mirosław Lenk, jego zastępca Wojciech Krzyżek, a także radni Franciszek Mandrysz, Andrzej Lepczyński oraz przedstawiciele jastrzębsko-żorskiej specjalnej Strefy Ekonomicznej.

30 marca 2011 r.

Podczas sesji Rady Miasta Racibórz podjęto uchwałę nr V/66/2011 dotyczącą włączenia w obszar  strefy, działki na Ostrogu (rejon ulic Komunalnej i Cecylii) należącej do gminy Racibórz. Prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Piotr Wojaczek, w kwietniu 2011 r. wniósł zastrzeżenia dotyczące nośności gleby ok. 8 ha z wyznaczonej pod strefę działki.

22 września 2011 r.

Prezydent miasta Mirosław Lenk wziął udział w uroczystości odbywającej się w Pszczynie z okazji 15-lecia Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Został tam poinformowany, iż wniosek o utworzenie strefy w Raciborzu jest rozpatrywany na szczeblu ministerialnym.

26 października2011 r.

Rada Miasta Racibórz podjęła uchwałę nr XI/154/2011, która ograniczyła obszar działki przeznaczonej pod Strefę Ekonomiczną do 7,6894 ha ze względu na nośność gleby.

8 marca 2012 r.

Z inicjatywy raciborskiego radnego, Andrzeja Lepczyńskiego, odbyło się spotkanie w Ministerstwie Gospodarki w Warszawie z wiceministrem gospodarki, Iloną Antoniszyn-Klik. Podczas wizyty omawiano wniosek, który został złożony w Ministerstwie Gospodarki w Warszawie przez Katowicką Strefę Ekonomiczną 16 września 2011 r. o sygnaturze PO/MP/548/2011, którego częścią jest działka gminy Racibórz o powierzchni 7,6894 ha. Jak się dowiedzieli raciborscy radni, priorytetem na najbliższe lata dla Ministerstwa Gospodarki  jest współpraca z naszym południowym sąsiadem (Czechami) oraz z Chinami, w co wpisują się raciborskie przedsiębiorstwa. Minister zapewniła, że przyspieszy prace formalne związane z wnioskiem ze względu na wpisywanie się w główne cele Ministerstwa Gospodarki. W spotkaniu brali udział Wojciech Krzyżek – zastępca prezydenta miasta Raciborza, Franciszek Mandrysz – przewodniczący komisji rozwoju gospodarczego, budżetu i finansów oraz jego zastępca Andrzej Lepczyński.

5 czerwca 2012 r.

Rada Ministrów wydała dokument zmieniający rozporządzenie w sprawie katowickiej specjalnej Strefy Ekonomicznej, przedłożony przez ministra gospodarki, którego częścią jest działka Miasta Racibórz. Rozporządzenie wchodzi w życie 15 czerwca 2012 r.

Andrzej Lepczyński

O utworzenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Raciborzu zabiegało wiele osób, wśród nich znaleźli się m.in. prezydenci, radni, urzędnicy miasta Racibórz. Przez ponad rok czasu odbyło się wiele spotkań, wykonano dziesiątki telefonów do Ministerstwa Gospodarki w Warszawie, a wszystko po to, by stworzyć lepsze i bardziej konkurencyjne warunki dla rozwoju firm w Raciborzu. Powstanie Strefy Ekonomicznej w naszym mieście będzie skutkowało utworzeniem nowych miejsc pracy.

Komentarz opozycji: Robert Myśliwy, szef klubu NaM-Oblicza-PiS

Jeżeli pan radny Franciszek Mandrysz czuje się ojcem projektu Specjalnej Strefy Ekonomicznej (sugerował to na ostatniej sesji zabierając głos podczas obrad – red.) to jest to ojcostwo przybrane, by nie powiedzieć podebrane. Wystarczy przypomnieć stosunek koalicji rządzacej miastem (PO-Racibórz 2000 i komitet prezydenta Lenka – red) do tematu strefy gdy gościliśmy przeszło dwa lata temu w Raciborzu prezesa strefy Piotra Wojaczka. Przyjechał na zaproszenie NaM (frekwencja na spotkaniu była rażąco niska, nie pofatygował się nikt z urzędników ani radnych).

  • Numer: 25 (1049)
  • Data wydania: 19.06.12