Przegląd tygodnia
Przegląd tygodnia.
5 czerwca Piotr Klima zorganizował spotkanie w sprawie wyjazdu raciborzan na XVIII Światowy Zjazd i Pielgrzymkę Kresowian.
Powiat raciborski przystąpił do opracowywania projektu ,,Aktualizacji Programu Ochrony Środowiska dla Powiatu Raciborskiego na lata 2012 – 2015 z perspektywą na lata 2016 – 2019” W środę 6 czerwca w Miejskim Centrum Informacji odbył się wernisaż wystawy Leszka Szczasnego. Fotograf przedstawił zdjęcia ze świata muzułmańskiego – z
Turcji, Syrii, Sahary Zachodniej, Maroka, Mauretanii, których głównym tematem były nakrycia głowy.
6 czerwca lekcję na temat samorządu powiatowego poprowadził w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Rudach starosta raciborski Adam Hajduk Michał Smolorz wystąpił z prelekcją na Zamku Piastowskim. To felietonista regionalnych dzienników i kolega ze szkolnej ławy Zbigniewa Woźniaka, właściciela
Pałacu w Wojnowicach.
W piwnicy artystycznej SP 1 odbył się spektakl z udziałem aktorów – uczniów placówkiRodzice uczniów SP 4 (przy ul. Wojska Polskiego) wystosowali do prezydenta miasta apel przypominający mu o obietnicy budowy sali gimnastycznej przy placówce.11 czerwca w siedzibie TMZR prelekcję pt. „Tam gdzie kiedyś było pole czyli z dziejów fabryki urządzeń technicznych i fabryki kotłów” wygłosił Władysław
Płonka, nauczyciel i dziennikarz.
To część projektu „Rozwój gospodarczy ziemi raciborskiej – przyszłość i teraźniejszość. Wybrane problemy”.Od 26 czerwca dzieci, które dotychczas przekraczały granice na podstawie wpisu w paszporcie rodzica, będą musiały posiadać własny dokument podróży. Zmiana dotyczy tylko dzieci, które zostały wpisane do paszportów swoich rodziców przed 28 sierpnia 2006 r.Niektórzy klienci TAURON Polska Energia otrzymali fałszywe wezwania do zapłaty zaległej należności za energię elektryczną. – Z posiadanych przez nas informacji wynika, że w każdym z fałszywych wezwań domagano się zapłaty takiej samej kwoty, tj. 22,68 zł. Klientów, którzy otrzymali fałszywe wezwania, prosimy, by nie wpłacali żadnych pieniędzy i zgłaszali ten fakt pod nr tel. 32 303 0 303 – mówi Elżbieta Bukowiec rzecznik prasowy TAURON Sprzedaż GZE sp. z o.o.W Centrum Edukacji Ekologicznej przy Wypożyczalni i Czytelni Oświatowo-Naukowej Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej odbyły się kolejne Zielone Lekcje. Uczniowie raciborskich gimnazjów spotkali się z Elżbietą Skrzymowską, pracownikiem naukowym Arboretum Bramy Morawskiej. Opowiedziała im o Zaczarowanym Ogrodzie, który stanowi najnowszą i największą kolekcję botaniczną Arboretum.
Wydarzy się
Victorie 2012
12 czerwca o godz. 17.00 w DK „Strzecha” zaplanowano uroczystość, która jest podsumowaniem osiągnięć uczniów Gimnazjum nr 1. Nagrodzeni zostaną uczniowie, którzy szczególnie wyróżnili się sukcesami w wielu konkursach, a także pracą na rzecz innych i szkoły. Kulminacyjnym punktem uroczystości będzie wręczenie statuetek Victorii. Victorie to wyróżnienia przyznawane uczniom klas III, którzy w znaczący sposób przyczyniają się do rozsławienia imienia szkoły. Nie tylko zdobywają laury w konkursach przedmiotowych i sportowych, ale także aktywnie uczestniczą w życiu szkoły i społeczności lokalnej, a ich uczniowskiej postawie niczego nie można zarzucić.
Zakon Krzyżacki a Śląsk
Krzyżacy chcieli przejąć Racibórz. O tym opowie 12 czerwca w sali konferencyjnej zamku dr Norbert Mika, autor szeregu publikacji naukowych, w tym pierwszej monografii Mieszka I górnośląskiego. Wykład pt. „Zakon Krzyżacki a Śląsk” wygłosi w ramach projektu „Historia lokalna na przykładzie wybranych powiatów, miast i gmin”, realizowanego wspólnie przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach oraz starostwo powiatowe.
Hala w Studziennej ma patrona
Tablica z granitu zawisła na obiekcie miejscowego LKS. 7 czerwca nadano jej imię zasłużonego działacza Franciszka Stokłosy. Inicjatywa wyszła od działaczy klubowych, obecnego prezesa Abdulaha Cimena, Eugeniusza Wyglendy i Józefa Gurka. Ten ostatni to serdeczny przyjaciel Stokłosy i on zabrał głos w imieniu organizatorów. Tablica pamiątkowa jest wykonana z granitu i ma wymiary 70 cm na 40 cm. Ufundowali ją działacze klubu. Na uroczystość przyjechała rodzina działacza – patrona: żona Aniela z dziećmi i wnukami (na zdjęciu). – Mąż był bardzo związany z klubem, cały się angażował w jego istnienie – wspomina. Obecnie mieszka w Bawarii, gdzie wyemigrowała przed 20 laty. Aniela Stokłosa odsłoniła tablicę w asyście prezydenta miasta Mirosława Lenka. – Nie szukajmy wybitnych postaci kiedy są one blisko nas – powiedział. Złożył miejscowym obietnicę budowy parkingu przed halą, jeszcze w tym roku.
(m)
Najnowsze komentarze