Sąd Pracy zdecydował o etacie bibliotekarki
Rejonowy Sąd Pracy w Rybniku wydał wyrok zaoczny w sprawie przywrócenia Małgorzaty Franicy-Skwierczyńskiej do pracy na poprzednich warunkach pracy i płacy.
NĘDZA, ZAWADA KSIĄŻĘCA. Przypomnijmy, że pani Małgorzata jest kierowniczką biblioteki w Zawadzie Książęcej, będącej filią Gminnej Biblioteki Publicznej w Nędzy. Po objęciu kierownictwa nad GBP przez nową dyrektor – Iwonę Czorny, bibliotekarka z Zawady Książęcej otrzymała wypowiedzenie warunków umowy o pracę i obcięcie pół etatu. Jako powód podano zamiar utworzenia kolejnej filii GBP w Górkach Śląskich.
9 maja sąd, po zapoznaniu się z dokumentami w sprawie, wydał zaoczny wyrok.
1. Przywraca się powódkę Małgorzatę Franicę-Skwierczyńską do pracy w pozwanej na poprzednich warunkach pracy i płacy.
2. Nakazuje pobranie od pozwanej (GBP w Nędzy) na rzecz Skarbu Państwa kwoty 1430 zł tytułem opłaty
3. Wyrokowi z pkt 1 nadaje rygor natychmiastowej wykonalności.
Wyrok wydano zaocznie, czyli bez rozprawy, na podstawie przedstawionych dokumentów. Z nieoficjalnych informacji wiemy, że strony GBP w Nędzy nikt, w czasie trwania postępowania, nie reprezentował. Powódka znów twierdziła, że zmiana jej warunków pracy nie jest oparta o żadne podstawy merytoryczne czy prawne. Sam zamiar utworzenia kolejnej filii biblioteki nie może być powodem aby komuś „uciąć” pół etatu.
Smaczku sprawie dodaje fakt, że Małgorzata Franica-Skwierczyńska jest żoną radnego gminy Nędza, Juliana Skwierczyńskiego, który delikatnie mówiąc, nie jest mile widziany przez władze gminy Nędza. Sprzeczki między samorządowcami już niejednokrotnie wychodziły poza ramy politycznych różnic i sięgały życia prywatnego oraz rodzinnego. Należy jednak pamiętać, że decyzje o bibliotece należą do jej dyrektora – dyrektora, którego wybiera komisja powołana przez wójta.
11 maja odbył się finał konkursu na Bibliotekarza Roku, organizowanego przez Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich działające przy Miejskiej Bibliotece w Raciborzu.
Małgorzata Franica-Skwierczyńska została wybrana Powiatowym Bibliotekarzem Roku 2011. – Pani Małgosia pracuje tam sama i doskonale sobie radzi. Swój prywatny czas poświęca na dowiezienie książek niepełnosprawnym czytelnikom, raz w tygodniu dowozi też książki dzieciom z Ciechowic, to zaś przekłada się na wzrost czytelnictwa. Jest osobą bardzo aktywną i skromną – zaopiniowało jury.
Tytuł Bibliotekarza Roku 2011 Miasta Racibórz otrzymała Stanisława Furman, pracująca w Bibliotece Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu.
Marcin Wojnarowski
Najnowsze komentarze