Niedziela, 16 czerwca 2024

imieniny: Aliny, Justyny, Benona

RSS

Dąb na osiem wieków Kobyli

22.05.2012 00:00 red

Jan Duda tłumaczył, że dorosły dąb potrzebuje do życia dwutlenku węgla, którego rzeczywiście w powietrzu jest mało. Często wokół koron dużych dębów nie ma wcale tego pierwiastka. Człowiek zaś wydychając CO2 daje roślinie budulec, który służy do budowy liści, pnia itd. Każdy więc kto dmuchnie w drzewko może liczyć, że jego cząstka w nim przetrwa. Podobnie miało być z królem Janem Sobieskim, który odpoczywał pod dębem w Rudach, podczas postoju w wyprawie wojennej do Wiednia.

Jan Zaczyk, który prowadził uroczystość, podziękował w imieniu organizatorów wszystkim, którzy pomogli przy przygotowaniach wydarzenia. Byli to: dr Jan Duda (wyhodował drzewko), Klemens Scheichauer (przekazał kamień), Proboszcz Lisowski (udostępnił skwer), Waldemar Czesny (pomoc koparką), Marek Scheichauer (ziemia), Andrzej Placek (żwir), Henryk Komor (podpora), Wilhelm Walenko, Wojtek Nowak, Jan Zaczyk i Waldemar Czerny (praca). Ponadto podziękowano za przekazanie z funduszu sołeckiego pieniędzy na pamiątkową tabliczkę.

Kobyla. 18 maja przy kościele pw. Niepokalanego Serca Maryi w Kobyli zasadzono dąb bezszypułkowy oraz odsłonięto pamiątkowy kamień. Wszystko z okazji trwających w bieżącym roku obchodów ośmiu wieków wsi Kobyla.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą, którą odprawił proboszcz Edward Lisowski SDB. Po mszy mieszkańcy wioski oraz zaproszeni goście wzięli udział w ceremonii. Drzewko, które wyhodował dr Jan Duda z Pogrzebienia, to rzadki gatunek w naszych okolicach. – To najwartościowszy ekologicznie gatunek ze wszystkich drzew, które rosną w Polsce i środkowej Europie. Z dębami związanych jest około 30 gatunków ptaków, 45 gatunków chrząszczy oraz 200 gatunków motyli, a także dziesiątki gatunków grzybów – wyjaśnił doktor Duda.

Kobylańki dąb zasadzili wspólnie: senator Adam Zdziebło, wicestarosta Józef Stukator, wójt gminy Kornowac Grzegorz Niestrój, proboszcz Edward Lisowski, sołtys Kobyli Jan Bernacki oraz Wilhelm Walenko, prezes miejscowej OSP. Ziemię wokół drzewka udeptały dzieci.

Kamień z tabliczką upamiętniającą 8 wieków wsi Kobyla odsłonili: Mirosław Małek, szef rady gminy, Joanna Kolarczyk, dyrektor szkoły w Kobyli oraz Wiesława Bochynek, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury. Kamień został poświęcony przez księdza. Podobno, pierwszą wodą do podlania dębu była woda święcona.

Posadzenie dębu i odsłonięcie kamienia to część całorocznych obchodów jubileuszu Kobyli. Wszystkie stowarzyszenia i organizacje działające na terenie Kobyli utworzyły komitet organizacyjny. Wspólnie realizują i wspierają swoje pomysły. Część z nich będzie finansowana ze środków Unii Europejskiej. Drzewko i kamień to inicjatywa zrealizowana bez wsparcia finansowego z zewnątrz.

(woj)

  • Numer: 21 (1045)
  • Data wydania: 22.05.12