środa, 20 listopada 2024

imieniny: Anatola, Rafała, Edmunda

RSS

Ciepło i ścieki przyjazne środowisku

15.05.2012 00:00 red

Tematem przewodnim tegorocznej XII Eko-Wystawy były przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków. Organizatorzy i goście, jak co roku, spotkali się na konferencji poprzedzającej oficjalne otwarcie stoisk wystawców.

Wójt Andrzej Wawrzynek, starosta raciborski Adam Hajduk i Gabriela Lenartowicz, prezes WFOŚiGW jako organizatorzy przywitali zebranych. Głos zabrali również goście: europoseł Bogusław Marcinkiewicz i senator Adam Zdziebło. Adam Wajda, sekretarz gminy Pietrowice i przewodniczący rady powiatu podkreślił, że wystawa to impreza gospodarcza połączona z edukacją, i taka idea się sprawdza. Henryk Marcinek, szef miejscowej rady gminy, związany jest z Eko-Wystawą jako jej pomysłodawca. – Nasza gmina jest nienormalna. W radzie gminy mamy tylko dwóch nauczycieli, którzy i tak mają kontakt z działalnością gospodarczą – nawiązał tym samym do przedsiębiorczości panującej w Pietrowicach. Przewodniczący Marcinek przypomniał skąd pomysł na organizację wystawy. – To wina mojej teściowej i szejków arabskich. Teściowa grzała dom butlą z gazem, jednocześnie widziałem jakie domy budują szejkowie, którzy sprzedają nam swoje paliwo. Pomyślałem, że mamy w Polsce węgiel, zdolnych ludzi i wystarczy to mądrze wykorzystać – wyjaśnił. Następnie zapewnił, że jeśli dojdzie do budowy przydomowych oczyszczalni ścieków to dlatego, że jest to bezpieczne i tanie rozwiązanie. Nie obyło się bez gorzkich słów pod adresem przedstawicieli parlamentów. Henryk Marcinek retorycznie zadał im pytanie skąd w naszym kraju tak wysokie ceny energii. W porównaniu do krajów ościennych płacimy za surowce energetyczne niemal 30 proc. więcej!

Referaty na konferencji wygłosili:

Jerzy Ziora, dyrektor wydziału ochrony środowiska Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego. Omawiał zadania gminy przy wdrażaniu dyrektyw w sprawach oczyszczania ścieków. Przypomniał, że Polska zobowiązała się do wyposażenia miejscowości zamieszkałych przez powyżej 2 tys. mieszkańców w sieć kanalizacji sanitarnej i oczyszczalnię ścieków. Zamiast kanalizacji można zamiennie stosować przydomowe oczyszczalnie. Jeśli Polska warunku nie spełni to gminy będą płacić karę. Jako przykład podał Warszawę, gdzie ze stawki 7,6 zł opłata mieszkańca za wodę i ścieki wzrośnie do 60 zł za 1 m sześc.

Robert Milewski, przedstawiciel Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przypomniał jakie warunki muszą spełnić gminy aby pozyskać środki z NFOŚiGW na budowę przydomowych biologicznych oczyszczalni. Chodzi m.in. o certyfikat producenta oczyszczalni, który musi potwierdzić, że jego produkt spełnia najwyższe standardy. Pietrowicki projekt jest pionierskim pomysłem w Polsce, który uzyskał poparcie Funduszu.

Krystian Smuda z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej omówił zasady udzielania pożyczek na omawiane inwestycje. WFOŚIGW udziela pożyczki w wysokości do 80 proc kosztów kwalifikowanych, przy czym gmina może liczyć na umorzenie nawet 40 proc. kredytu jeśli wykorzysta środki na zadanie ekologiczne.

Dzień przed Eko-Wystawą do Raciborza z Liederbach (partnerskiej gminy Pietrowic Wielkich) przyjechał instruktor jazdy Eckhard Vollmer (na zdjęciu tankuje paliwo) z Uwe Rethmeierem. Vollmer założył się z wójtem Pietrowic, że przyjedzie z Liederbach na jednym baku paliwa. Stawką był występ na kiermaszu bożonarodzeniowym, gdzie przegrany ma zagrać kolędę na flecie. Andrzej Wawrzynek przegrał. Niemcom udało się przejechać 875 km spalając 26 litrów oleju napędowego. Jechali golfem TD o pojemności silnika 1,6 litra. Podróż zajęła im ok 12 godzin, średnia prędkość 80 km/h.

Szymon i Łukasz Harmata z Pietrowic Wielkich na wystawie prezentowali swoją rodzinną firmę, zajmującą się wyrobami typowo ciesielskimi. Pomimo tego, że działają od 15 lat, na wystawie są po raz pierwszy. – Skłoniło nas to, żeby pokazać nasze produkty większej liczbie zainteresowanych. Pomimo nieciekawej pogody jest spore zainteresowanie naszą ofertą – mówili bracia Harmatowie. Ich drewniane dachy, altany i inne szczególnie interesowały Niemców. Prawdopodobnie dlatego, że bracia byli ubrani w typowe odświętne dekarskie stroje, przypominające nieco ubrania Bawarczyków.

Firma Oman uczestniczy w Eko-Wystawie od samego początku. I w tym roku prezentowała asortyment swojej produkcji (skupiając się na schodach i oknach dachowych). Tomasz Florek i Michał Pruchniak byli zadowoleni z zainteresowania stoiskiem, które prezentowali. – Większość zwiedzających to mieszkańcy Raciborszczyzny i powiatu głubczyckiego. Były jednak osoby z Wrocławia, które przyjechały tu specjalnie na wystawę – mówili pracownicy Omanu.

Wyróżnienia  XII Eko–Wystawy

Kategoria najciekawsza ekspozycja

  • Pokrycia dachowe K. Swierc, N Stiller Kędzierzyn-Koźle – pokrycia dachowe i orynnowanie
  • Euroszkło Salon Snu Racibórz – materace i poduszki
  • Usługi Ogólnobudowlane Łukasz Karpiński Modzurów – kamień naturalny z całego świata.

Kategoria najlepszy produkt

  • TERMO-TECH Przedsiębiorstwo Wdrożeń Techniki Kotłowej Sp. z o.o. Stąporków za ekologiczny wielopaliwowy kocioł KRS Tech Duo Bio
  • METAL-FACH Technika Grzewcza Jacek Kucharewicz Sokółka za ekologiczny wielopaliwowy kocioł automatyczny SEG-BIO
  • Zakłady Górniczo-Metalowe ZĘBIEC w Zębcu za ekologiczny kocioł wielopaliwowy typu Merkury 18.

Wyróżnione stoisko przez prezes WFOŚiGW Gabrielę Lenartowicz należało do firmy Kessel Polska, która na Eko-wystawie była po raz pierwszy. Przywiozła biologiczną oczyszczalnię ścieków w systemie SBR i urządzenia przeciwzalewowe. – Zainteresowanie było bardzo duże, nie tylko mieszkańców z Pietrowic Wielkich. Potrzeba odpowiedniego podejścia władz samorządowych do tematu kanalizacji, wiadomo, że chodzi o różne koszty jej budowy. W terenie rozproszonym są one nieporównywalnie większe niż te dotyczące przydomowych oczyszczalni – mówił Marcin Podrykiewicz. Takie oczyszczalnie mogą stanąć w Pietrowicach. Kessel stanie do przetargu na instalację w gminie, firma spodziewa się licznej konkurencji bo rynek oczyszczalni obfituje w producentów.

Na targach nie tylko oferowano ale i zbierano, do puszek, na szczytny cel. – Zbieraliśmy pieniądze na rehabilitację dla dwójki rodzeństwa, poważnie chorych: 10-letniej Laury i 8-letniego Dominika. Dwa dni miejscowa młodzież zaangażowała się jako wolontariusze, było nas 12. Ludzie wrzucali pieniądze kiedy mówiliśmy, że to dla miejscowych – opowiadały Magda, Basia i Anita.

Usługi ogólnobudowlane Łukasz Karpiński; firma zajmuje się brukarstwem i handlem kamieniem naturalnym, do ogrodów, elewacji oraz grysem; siedziba firmy znajduje się w Modzurowie, a filia na Ostrogu, funkcjonują na rynku od 8 lat. – Na targach byliśmy drugi raz. Obecność tutaj zapewniła nam więcej klientów. O co klienci pytali najczęściej na stoisku? O kamień róża pustyni – powiedział nam Adam Jawoszek, przedstawiciel firmy.

Euro Szkło z Raciborza specjalizuje się w dekoracjach i porcelanie, a w Wodzisławiu Śląskim ma Salon snu z materacami termoelastycznymi czy poduszkami podtrzymującymi szyję. – Staraliśmy się od piątku by nasza ekspozycja na pietrowickich targach była taka sama z jaką jeździmy do Poznania czy Frankfurtu na targi. Wiemy na czym polega odpowiedni standard i przełożyliśmy ten z Europy na lokalne potrzeby. Cieszę się, że nasze starania zostały docenione. Pierwszy raz tu przyjechaliśmy, wykupiliśmy 3 stanowiska wspólnie z zaprzyjaźnioną firmą specjalizującą się w sypialniach. Myślałam, że będzie u klientów problem ze wstydem kładzenia się przy ludziach, na szczęście klienci się przełamywali i próbowali jak się leży na naszym towarze – stwierdziła Aldona Korczok. Na zdjęciu od lewej: Aldona Korczok, Monika Klimża, Karol Korczok (wszyscy Euro Szkło), Zdzisław Woch (Meble Woch) z synem Maciejem.

Drugi dzień Eko-Wystawy w Pietrowicach to przede wszystkim występ gwiazdy wieczoru Andrzeja Piasecznego z zespołem. Przed nim wystąpił zespół Karpowicz Family.

(woj)

  • Numer: 20 (1044)
  • Data wydania: 15.05.12