Ekoserwis: Jedyne takie czeki
Już po raz dziewiętnasty Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nagrodził osoby wyróżniające się w działalności na rzecz środowiska naturalnego (oczywiście poza swymi obowiązkami zawodowymi). „Zielone czeki” wręczono 23 kwietnia w Katowicach.
W przypadku nagród indywidualnych czek opiewał na 7,5 tys. zł, a nagrodzeni w ramach nagrody zbiorowej otrzymają po 5 tys. zł. Jest to jedyna w Polsce tego rodzaju nagroda przyznawana za działalność ekologiczną osobom indywidualnym. Kandydatów do nagrody „Zielone Czeki” zgłaszały instytucje ochrony środowiska z terenu woj. śląskiego, organizacje pozarządowe o charakterze regionalnym, szkoły wyższe i instytucje naukowe, izby gospodarcze, Klub Publicystów Ochrony Środowiska EKOS oraz Komisja Ochrony Środowiska Sejmiku Województwa Śląskiego.
– Dzięki takim pasjonatom, jak dzisiejsi laureaci następuje epokowa zmiana świadomości Polaków – podkreśliła Gabriela Lenartowicz, Prezes Zarządu WFOŚiGW w Katowicach – Ekologia nabiera pełnego wymiaru czyli ekonomicznego, społecznego, kojarzy się z jakością naszego życia i wyzwaniami, przed którymi stoi nasza cywilizacja. Dzięki nim staje się możliwe wprowadzanie istotnych innowacji w środowisku, nie naruszając jego walorów i bogactwa, z którego człowiek, jako część przyrody, może mądrze korzystać.
W tym roku, nominowano do „Zielonych Czeków” 64 osoby. Przyznano dziewięć nagród, w tym sześć indywidualnych i jedną zespołową. Kapituła nagrody, obradująca pod przewodnictwem senatora Andrzeja Misiołka, składała się z ekspertów, pracowników naukowych oraz działaczy na rzecz ochrony środowiska i popularyzacji przyrody. Na podstawie jej werdyktu Zarząd WFOŚiGW przyznał nagrody w następujących kategoriach: innowacje i technologie, programy i akcje proekologiczne w tym dotyczące przyrody, prace naukowo-badawcze, edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży, profilaktyka zdrowotna dzieci i młodzieży zagrożonych schorzeniami związanymi z zanieczyszczeniem środowiska, działania popularyzatorskie i promocja postaw proekologicznych.
Lista laureatów przedstawia się następująco:
Kategoria INNOWACJE I TECHNOLOGIE
– zespół: dr inż. Krystyna Kubica, prof. dr hab. inż. Andrzej Szlęk, dr inż. Robert Kubica – za wyniki pracy badawczej „Opracowanie technologii niskoemisyjnego spalania paliw stałych – węgla i biomasy, w kotłach małej mocy oraz strategii ich wdrażania”.
Kategoria PROGRAMY I AKCJE PROEKOLOGICZNE, W TYM DOTYCZĄCE OCHRONY PRZYRODY
– Marceli Ślusarczyk – za propagowanie postaw proekologicznych poprzez zaangażowanie w powstanie Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury oraz aktywny udział w programie czynnej ochrony dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego Skał Kroczyckich i Podlesickich, w tym rezerwatu przyrody Góra Zborów oraz aktywizację społeczności lokalnej wokół programu.
Kategoria PRACE NAUKOWO–BADAWCZE
– prof. UŚ dr hab. Stanisław Czaja – za opracowanie i opublikowanie monografii „Powodzie w dorzeczu górnej Odry” – próba odpowiedzi na pytanie, w jakim zakresie zmiany klimatyczne są efektem działalności gospodarczej człowieka a w jakim naturalnych przyczyn.
Kategoria EDUKACJA EKOLOGICZNA DZIECI I MŁODZIEŻY
– Ewa Dziekońska (z Tychów) – za ponad 40-letnią konsekwentną popularyzację idei zrównoważonego rozwoju i ochrony przyrody oraz promocje postaw proekologicznych wśród społeczeństwa województwa śląskiego.
Kategoria DZIAŁANIA POPULARYZATORSKIE I PROMOCJA POSTAW PROEKOLOGICZNYCH
– Tomasz Jonderko – przyrodnik-amator i działacz – za inwentaryzację pomników przyrody w Brennej i opracowanie na ten temat publikacji, za zainicjowanie powstania zespołu przyrodniczo-krajobrazowego „Góra Bucze”, przeprowadzenie inwentaryzacji źródeł z martwicami wapiennymi na Pogórzu Śląskim i opracowanie szeregu publikacji na ten temat.
– Adam Kazimierz Podgórski – za ponad 5-letnią działalność społeczną w założonym przez siebie Rudzkim Towarzystwie Przyjaciół Drzew, a w szczególności za organizowanie masowych akcji ekologiczno-edukacyjnych, za działalność wydawniczą i dziennikarską służącą upowszechnianiu wartości ekologicznych i historycznych regionu, za promowanie turystyki ekologicznej, za inicjatywy służące ustanawianiu drzew – pomników przyrody ożywionej.
Przyznano także nagrodę specjalną, którą otrzymał dziennikarz Polskiego Radia w Katowicach Maciej Bakes – za 40-letni dorobek dziennikarski w podejmowaniu tematów ekologicznych.
AG
Najnowsze komentarze