Poniedziałek, 3 czerwca 2024

imieniny: Klotyldy, Leszka, Tamary

RSS

Sukces raciborskiego oddziału straży granicznej

08.05.2012 00:00 red

Straż Graniczna ujawniła kolejne przypadki nadużyć w zakresie wykorzystania uproszczonej procedury podejmowania w Polsce pracy przez cudzoziemców.

Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu, w ramach postępowania prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Tarnowskich Górach, przedstawili zarzuty 61-letniej mieszkance Warszawy, która poprzez wystawienie oświadczeń o zamiarze powierzenia fikcyjnej pracy umożliwiła 152 obywatelom Ukrainy wyłudzenie poświadczenia nieprawdy i otrzymanie przez nich 119 polskich wiz pobytowych.

Kobieta była właścicielką firmy o charakterze budowlanym. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami ułatwiającymi cudzoziemcom podejmowanie pracy bez uzyskania zezwolenia na pracę, właścicielka firmy zamierzającej rzekomo zatrudnić obywateli Ukrainy wystawiła i zarejestrowała w urzędzie pracy w 2011 roku oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy 152 Ukraińcom. Jednak jak ustalono w toku prowadzonych czynności, w okresie kiedy zaświadczenia te wystawiała, żaden z cudzoziemców nie podjął pracy w tej firmie. Zarejestrowane oświadczenia, które otrzymali, stały się wyłącznie pretekstem do wyłudzenia w konsulatach RP polskich wiz pobytowych. Dlatego również w stosunku do nich prowadzone są przez Straż Graniczną czynności, które zmierzają do unieważnienia ich wiz i przedstawienia im zarzutów popełnienia przestępstwa polegającego na wyłudzeniu poświadczenia nieprawdy poprzez podstępne wprowadzenie w błąd osoby upoważnionej do wystawienia wiz. Fikcyjna polska pracodawczyni usłyszała już zarzut o to, że działając w warunkach z góry powziętego zamiaru, w krótkich odstępach czasu, umożliwiła cudzoziemcom wyłudzenie poświadczenia nieprawdy i otrzymanie wiz. Przyznała się do zarzucanego przestępstwa i wystąpiła z wnioskiem o dobrowolne poddanie się karze bez przeprowadzenia rozprawy. Po uzgodnieniu z Prokuratorem Prokuratury Rejonowej w Tarnowskich Górach ustalono jej wymiar: 1 rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres 3 lat, karę grzywny w wysokości 800zł złotych oraz poniesienie kosztów i opłat sądowych.

(acz)

  • Numer: 19 (1043)
  • Data wydania: 08.05.12