środa, 20 listopada 2024

imieniny: Anatola, Rafała, Edmunda

RSS

Nowiny Raciborskie pisały w 1992 roku

01.05.2012 00:00 red

Nowiny Raciborskie pisały w 1992 roku.

Migawki z sesji

Burzliwą dyskusję wywołała na sesji sprawa zamykanych przedszkoli. Względy ekonomiczne, które o tym zadecydowały nie przekonały części radnych. Zwracano uwagę na konsekwencje wychowawcze i socjalne takich decyzji. Jak powiedział prezydent Kuliga, zarząd rozważa zamknięcie następnych placówek, po czym proponuje się utworzenie sieci ognisk przedszkolnych, przedszkoli prywatnych i rodzinnych. W obronie zamykanych placówek wystąpiły ich dyrektorki. Ostatecznie przegłosowano likwidację trzech przedszkoli: przy ul. Starowiejskiej, Ogrodowej i na Ostrogu. Radna Danuta Wieczorek złożyła na ręce przewodniczącego rezygnację z funkcji radnego.  Potwierdziła, że jest to decyzja przemyślana, podjęta na skutek rażącej rozbieżności pomiędzy stanowiskiem rady a jej własnymi poglądami na temat przedszkoli. Uważa, że tym razem nie wyczerpano wszystkich możliwości rozwiązań alternatywnych.

Wszystko o maturach

W II LO w Raciborzu do egzaminów maturalnych przystąpi 109 uczniów. Wszyscy, niezależnie od profilu klasy zdawać będą pisemny egzamin z języka polskiego, drugi natomiast pisemny egzamin mogą abiturienci wybierać. Matematykę wybrało 15 osób, historię – 30 osób, biologię – 59 i język angielski – 3 osoby. Obowiązkowy jest egzamin ustny z języka nowożytnego. Większość przyszłych maturzystów wybrała język rosyjski – 49 osób i angielski – 48 osób, tylko 10 osób zdeklarowało się zdawać język francuski. Duża dowolność panuje w wyborze egzaminu ustnego. 46 osób wybrało biologię, 33 – geografię, 21 – historię i po 2 matematykę, fizykę, wiedzę o społeczeństwie. Natomiast jedna osoba chemię.

Ślub za pół litra

Nie wszyscy zadeklarowani przyszli małżonkowie wiedzą jakich formalności powinni dopełnić, zanim urzędnik USC ogłosi ich mężem i żoną. Podstawowym wymogiem jest pełnoletniość (już w momencie zgłaszania ślubu), tzn. 18 lat dla pani i 21 lat dla pana młodego. W wypadku gdy ślub chcą otrzymać panna i kawaler to wystarczają skrócone metryki urodzenia. Jeśli zaś planuje się kolejne małżeństwo, prócz metryki urodzenia niezbędny jest dokument stwierdzający poprzednie małżeństwo (w wypadku rozwodników z adnotacją o rozwodzie), dla wdowców niezbędny jest akt zgonu poprzedniego małżonka. We wszystkich przypadkach należy mieć przy sobie dowód osobisty. Państwo młodzi mogą wybrać sobie dowolne miasto, w którym chcieliby się związać. W tym celu muszą jedynie wystosować odpowiedni wniosek, który poprą np. motywami emocjonalnymi. W zależności od ilości wymaganych dokumentów cena ślubu kształtuje się od 54 tys. do 99.500 zł. Jak za jedną lub dwie butelki wódki. Podobno człowiek ceni sobie tylko to za co dobrze zapłaci.

  • Numer: 18 (1042)
  • Data wydania: 01.05.12