środa, 20 listopada 2024

imieniny: Anatola, Rafała, Edmunda

RSS

NIE dla uchwały o parkach krajobrazowych

24.04.2012 00:00 red

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego w Katowicach stworzył projekt uchwały pt. „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”. ZPKWŚ rozesłał projekt do gmin, które leżą z zasięgu Parku Krajobrazowego Rud. Samorządy miały wydać opinię na temat uchwały, o której losie zdecyduje sejmik województwa.

 

W Kuźni Raciborskiej o projekcie mówiła burmistrz Rita Serafin, która bardzo ostrożnie podchodziła do jego zapisów. – Zapisy projektu uchwały określają formy ochrony przyrody na terenie parku. Chodzi głównie o obostrzenia dotychczasowych przepisów – wyjaśniła. – Cała nasza gmina jest położona na terenie parku krajobrazowego. Jesteśmy świadomi, że zadecydowały o tym walory przyrodnicze, które powinniśmy chronić – kontynuowała burmistrz. – Przy tym wszystkim wymagany jest rozsądek, a na pewno nie może być tak, że na tych terenach wstrzymuje się wszelki ruch i dążenia do nowoczesności – powiedziała Rita Serafin.

W omawianej uchwale są sformułowane zakazy, które do tej pory gmina mogła lecz nie musiała stosować. Uchwała takiego wyboru już nie pozostawia. Burmistrz wymieniła niektóre z zakazów: całkowity zakaz wycinania drzew w strefie pól (wyjątek to działania przeciwpowodziowe), niemożliwość formowania wód ściekowych (bez uściślenia o jakie wody chodzi), zabroniony jest ruch motorówek na otwartych akwenach wodnych (w perspektywie gmina planuje utworzenie akwenu na pokopalnianych wyrobiskach), itd. – Zapisy te są tak kontrowersyjne dla każdej z zainteresowanych gmin, że działamy teraz razem i zanim uchwała trafi do sejmiku, musimy przeprowadzić bardzo dokładne konsultacje. Jeśli uchwała wejdzie w takiej formie w życie, stanie się prawem miejscowym i temat będzie zamknięty – tłumaczyła burmistrz. Radca prawny Zbigniew Pławecki dodał, że jego zdaniem projekt jest co najmniej niedopracowany i radzi aby radni wyrazili odpowiednią opinię ze swoimi zastrzeżeniami. W rezultacie rada miejska negatywnie zaopiniowała projekt uchwały. Teraz trzeba uzbroić się w cierpliwość i czekać na decyzję radnych sejmiku.

Podobny dylemat mieli radni miasta Rybnik. – Zapisy projektu są nie do przyjęcia przez Radę Miasta Rybnika, ze względu na wielce negatywne skutki, które odczuwalne byłyby w wielu dzielnicach miasta, zwłaszcza tych położonych na obszarze Parku – czytamy w uzasadnieniu negatywnej opinii uchwały wydanej przez rybniczan. Chodzi głównie o zapis, który mówi, że nowe zakazy nie obowiązują na terenach objętych planem zagospodarowania przestrzennego. Czyli jeśli w planie dany teren jest przeznaczony np. pod zabudowę to po wejściu w życie uchwały nadal będzie można tam budować. Plany zagospodarowania są jednak często modyfikowane pod potrzeby samorządu lub mieszkańców. Po wejściu w życie uchwały ZPKWŚ jakiekolwiek zmiany byłyby niemożliwe.

(woj)

 

  • Numer: 17 (1041)
  • Data wydania: 24.04.12