Poniedziałek, 3 czerwca 2024

imieniny: Klotyldy, Leszka, Tamary

RSS

Skarby Raciborszczyzny. Zdaniem czytelników:

27.03.2012 00:00 red

Z czego możemy być dumni na Raciborszczyźnie?

Marek Prusicki, samodzielny inspektor w Dziale Zaopatrzenia i Administracji ZWiK sp. z o.o.

W kategorii miejsca wyjątkowe – „Genius Loci” zgłaszam Obserwatorium Geofizyczne PAN, znajdujące się na górce naprzeciwko kościoła Matki Bożej. Obserwatorium prowadzi obserwacje sejsmologiczne, budynek jest dziełem wybitnego architekta Waksmana, a założycielem tego Obserwatorium był prof. Mainka (mało kto z raciborzan wie jak wspaniały obiekt znajduje się w naszym mieście). Jest to miejsce nie tylko ciekawe jako zabytek techniki, ale i miejsce „zaczarowane” gdzie nieustannie panuje urzekająca atmosfera i klimat pozwalający na realizację ciekawych przedsięwzięć.

 

Henryk Siedlaczek, Poseł na Sejm RP, polityk Platformy Obywatelskiej

Skarbem historycznym jest przejazd i pobyt na tych ziemiach króla Jana III Sobieskiego jadącego w kierunku Wiednia. Cieszę się, że samorząd przypomniał je w formie inscenizacji historycznej. Taką perełką, choć niestety niewypromowaną w skali kraju, jest postać tutejszego władcy Mieszka. Szerokie grono miejscowych postaci tworzy wielą wartość: Weltzel, Szramek, Roger, Mendelson czy Eichendorff to tylko niektóre przykłady. Z budynków jakimi warto się chwalić wymienię rudzkie opactwo, bazylikę WNMP i kościół Matki Bożej. Niepowtarzalne smaki to dla mnie kołoczki. Są naszą wizytówką, ale szczególnie te okrągłe bo inne to już modyfikacji tradycji. Cenię sobie również swojskie krupnioki i żemloki. Traktujmy w roli skarbu pierwsze polskie zdanie: Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj. Zostało odnotowane właśnie na naszej ziemi. Miejsce jakie uważam za wyjątkowe nie może być inne jak tylko moje ukochane Rudy.

  • Numer: 13 (1037)
  • Data wydania: 27.03.12