Nowiny Raciborskie pisały w 1992 roku
Nowiny Raciborskie pisały w 1992 roku.
Tragedia pod Markowicami
Około 1.30 w nocy 4.03.1992 roku w Raciborzu przy ul. Gliwickiej na skutek nadmiernej prędkości wypadł z drogi przy wyjściu z łuku samochód osobowy golf z rejestracją niemiecką. Prowadzony przez 19-letniego mężczyznę pojazd kilkakrotnie przekoziołkował, uderzył w przydrożne drzewo a następnie stanął w płomieniach. Z wnętrza wyciągnięto kompletnie spalone ciało kierowcy. Mieszkał on na stałe w Niemczech, przyjechał do Raciborza odwiedzić matkę.
Ośrodek w Szymocicach do komunalizacji
Szymocicki Ośrodek Wypoczynkowy Kopalni „Borynia” zostanie przejęty przez władze gminne. Rada Gminy podjęła już stosowną uchwałę na swojej ostatniej sesji, która odbyła się 28 lutego. Dyrekcja kopalni Borynia chętnie pozbywa się tego ośrodka unikając w ten sposób płacenia dywidendy. Na mocy porozumienia zostanie on przekazany władzom gminy Nędza nieodpłatnie. Pozostaje tylko uzyskać zgodę władz wojewódzkich na tę transakcję. Gdy zapadnie decyzja wojewody katowickiego w tej sprawie gmina zacznie szukać oferentów, którzy będą w stanie w prawidłowy sposób zagospodarować szymocicki ośrodek. Znajduje się tam około 20 domków campingowych, restauracja i sprzęt do uprawiania sportów wodnych. Jest już dwóch chętnych do przejęcia ośrodka kopalni „Borynia”.
Lepsze czasy dla pałacyku
Pałacyk myśliwski w rezerwacie Łężczok zmieniał właścicieli jak rękawiczki. Po Państwowym Gospodarstwie Rybackim zarządzały nim Lasy Państwowe. Potem Rafako urządziło tam ośrodek wypoczynkowy. Następnie przejął go Polski Czerwony Krzyż – ale nie był w stanie utrzymać pałacyku. Przekazał go więc gminie. Władze gminy Nędza w 1990 roku sprzedały pałacyk, znajdujący się już w bardzo złym stanie, Kazimierzowi Lipskiemu – malarzowi amatorowi. Jego syn zajmuje się malarstwem profesjonalnie. Dlatego też w pałacyku zostanie urządzona pracownia malarska a w przyszłości galeria. Będzie także pokój dla ornitologa przeznaczony do badań nad żyjącym w rezerwacie ptactwem. W lecie nowy właściciel zamierza przeznaczyć kilka pokoi dla młodzieży studiującej sztuki plastyczne. Oferta pana Kazimierza Lipskiego została wybrana spośród siedmiu przedstawionych władzom gminy, po wytypowaniu jej przez konserwatora zabytków.
Sala gimnastyczna w nowym roku
Sala gimnastyczna przy Szkole Podstawowej w Nędzy miała być oddana do użytku już na początku tego roku szkolnego. Niestety Kuratorium Oświaty i Wychowania nie miało na jej ukończenie pieniędzy. A sala jest już właściwie gotowa. Pozostało tylko ułożenie parkietu, pomalowanie i jej urządzenie. Na zapleczu sali gimnastycznej będzie znajdował się gabinet odnowy i dwie sale korekcyjne. Na ostatniej sesji rada gminy podjęła uchwałę, że jeżeli samorząd nie otrzyma pieniędzy z kuratorium na ukończenie sali to przeznaczy na to środki z nadwyżki budżetowej, która będzie dzielona w maju. Sala gimnastyczna powinna więc od nowego roku szkolnego służyć dzieciom.
Pogrzebanie basa
Jak co roku w poniedziałek przed Środą Popielcową rozpoczął się w Domu Kultury w Krzanowicach ostatni bal karnawału. Zgodnie z tradycją odbył się na nim niecodzienny pogrzeb: chowano właśnie Basa – bohatera karnawału. Pogrzebanie basa przyciąga co roku tłum miłośników. Jest to zazwyczaj największy bal sezonu (tym razem bawiło się 120 par). Zwyczaj ten jest znany i kultywowany w Krzanowicach od niepamiętnych czasów. Nikt nie zna jednak jego pochodzenia. W tym roku przedstawiciele Wojewódzkiego Ośrodka Kultury postanowili utrwalić inscenizację na taśmach video i być może znawcy folkloru wyjaśnią tę zagadkę.
Zarys Dziejów Nekropolii Raciborskich
Z okazji 20-lecia Nowin Raciborskich pragniemy Państwu przypomnieć teksty naszych nieżyjących już współpracowników. Ich spuścizna dla historii Raciborza jest nieoceniona. W pierwszym cyklu prezentujemy historię raciborskich cmentarzy autorstwa Kazimierza Świtlińskiego.
Najnowsze komentarze