Wtorek, 19 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Seweryny, Salomei

RSS

Racibórz polskim zagłębiem solarnym

13.03.2012 00:00 red

Energetyka solarna jako jedna z gałęzi wykorzystującej energię odnawialną, w związku z dostosowaniem się do wielu dyrektyw unijnych, m.in. 20/20/20, stała się jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się  branż przemysłowych na świecie.

W Raciborzu mamy dwóch producentów w tej branży, wytwarzających prawie 30% powierzchni kolektorów w ostatnich latach instalowanych w Polsce.

W roku 2010 w naszym kraju zamontowano łącznie 140 tys. m2 powierzchni kolektorów,  z czego prawie 100 tys. m2 dotyczy kolektorów płaskich.

Firma Energetyka Solarna Ensol ma w tym znaczący udział.

W ostatnich dwóch latach firma zainwestowała m.in. ze środków unijnych w urządzenia, które pozwoliły wprowadzić na rynek wiele innowacyjnych rozwiązań.

Innowacyjnymi w skali kraju są wyprodukowane i certyfikowane w 2010 roku kolektory wielkopowierzchniowe 5 i 10 m2.

Powstanie tych kolektorów możliwe było dzięki zastosowaniu specjalnego profilu, dzięki któremu kolektory mają bardzo sztywną konstrukcję, jednocześnie będąc bardzo odpornymi na działanie czynnika atmosferycznego, który ma zasadniczy wpływ na długość „życia kolektora”.

Kolektory te zostały wprowadzone przez dużych znanych odbiorców do sieci sprzedaży.

Przy budowie instalacji wielkopowierzchniowych, w związku z możliwością łączenia w duże baterie, kolektory te na wielu inwestycjach stały się bezkonkurencyjne.

W 2011 r. jako jeden z pierwszych w świecie Ensol wyprodukował, również innowacyjny, kolektor całkowicie zbudowany z aluminium. Dotychczas stosowany w kolektorze miedziany absorber został zastąpiony spawanym ultradźwiękiem absorberem aluminiowym. Zamiana miedzi na aluminium przy ciągle rosnących cenach metali ma duże znaczenie ze względu na cenę takiego rozwiązania.

Kolektor ten został, jak i wszystkie inne, certyfikowany w TUV Rheiland, gdzie zostały potwierdzone jego doskonałe parametry.

Wszystkie wprowadzone do sprzedaży kolektory posiadają certyfikat, tzw. Solar Keymark, który pozwala na całym świecie korzystać z wszelkich dofinansowań.

Kolektor z aluminiowym absorberem został wprowadzony do sieci sprzedaży, gdzie został zauważony i nagrodzony „złotym instalatorem”, prestiżową nagrodą w branży instalacyjnej.

Wprowadzając tak wiele rozwiązań firma Ensol corocznie zwiększa kilkukrotnie wolumen sprzedaży jednocześnie rozwijając przy wykorzystaniu środków unijnych export.

Raciborskie produkty z branży są obecne prawie we wszystkich krajach europejskich jak również m.in. w Chile, Mołdawii, Australii, RPA.

Firma Ensol wprowadziła w okresie ostatnich pięciu lat na rynek 7 kolektorów o różnych rozwiązaniach.

Wszystkie wprowadzone na rynek kolektory cechują bardzo wysokie parametry techniczne, sprawnościowe i wytrzymałościowe.

W trudnych czasach recesji gospodarczej firma Ensol inwestuje w nowe środki produkcji,  a współpracując z wielkimi w branży, wprowadza innowacyjne rozwiązania zajmując coraz bardziej znaczącą pozycję na rynku energetyki solarnej.

Nasze miasto jest w branży bardzo znane. Na wielu branżowych targach Racibórz odbierany jest jako „polskie zagłębie solarne”.

W większości przypadków raciborskie produkty występują jako tzw. produkty OEM-owe, gdyż produkowane są pod marką własną dużych odbiorców m.in. Viessmann czy Immergas.

Za zarząd RIG, Stanisław Biel

 

Anna Iskała, wójt gminy Nędza

Najpiękniejszą zieloną przestrzenią powiatu, a równocześnie największą atrakcją turystyczno-krajobrazową jest rezerwat leśno-stawowy Łężczok. Magia Łężczoka działa zarówno na specjalistów – ornitologów i botaników –  jak również na ogromne rzesze turystów, które corocznie odwiedzają ten teren. To tutaj powstają urokliwe zdjęcia fauny i flory. To znakomite miejsce na całoroczne spacery. Występowanie zanikających  gatunków ptaków powoduje, że rezerwat ten należy do najcenniejszych w Polsce. To tutaj występują ginące rośliny m.in. kotewka, orzech wodny i  rosiczka  okrągłolistna. Szczególnie w czasie słonecznych dni przepięknie wygląda ogromna  tafla wody wypełniająca stawy. Tego  fragmentu powiatu raciborskiego zazdrości nam wielu.

Alojzy Pieruszka, wójt gminy Rudnik

Chlubą naszej gminy są malownicze okolice z bogatą historią i zabytkowymi obiektami świadczącymi o świetności tych terenów przed wielu laty. Naszym skarbem i tym co mamy najcenniejsze są jednak przede wszystkim  nasi mieszkańcy. W ludziach każdego pokolenia, od najmłodszych po seniorów i nestorów, jest niezwykły potencjał, z którego możemy być dumni. Starsi bogaci w przeżycia i życiowe doświadczenie, wspierają i służą doradą młodszym pokoleniom. Aktywni zawodowo ze swą przedsiębiorczością i solidnością oraz coraz wyższymi kompetencjami społecznymi i zawodowymi stanowią dobrą prognozę na przyszłość. Dobrze zorganizowany system oświaty pozwala na nabycie dzieciom solidnych podstaw życiowych oraz na wyłonienie zdolnych, pełnych pasji i przedsiębiorczości młodych ludzi. To jest właśnie najcenniejsze bo procentuje i pomnaża nasz kapitał na przyszłość.

 

Zdaniem czytelników:

Z czego możemy być dumni na Raciborszczyźnie?

Teresa Neblik i Lidia Kudla z Szonowic

W Szonowicach jesteśmy dumni z tego, że mamy swoją szkołę, która 6 lat temu miała zostać zlikwidowana. Dzięki niej funkcjonuje świetlica i jest to ważne miejsce w naszej wiosce. Poza tym jesteśmy dumne z naszego Koła Gospodyń Wiejskich. 

To co czyni Szonowice wyjątkowym miejscem to ludzie. Są zżyci, pomagają sobie nawzajem i nie są obojętni na drugiego człowieka. Mamy też dwie odrestaurowane przez naszych mieszkańców  kaplice. To co nas martwi to plan postawienia kolejnego masztu telefonii komórkowej w naszej miejscowości.

Raciborzanka od 25 lat

Bardzo mi się w Raciborzu podoba. Ostatnio tyle bloków zostało odnowionych i pomalowanych. Wiele się zmieniło na korzyść. Raczej nie kupuję wytwarzanych tu produktów, nie ma do tego większej zachęty. Z miejsc, którymi możemy się pochwalić jako miasto urzeka ulica Staszica z tymi pięknymi kamienicami. One są perłami Raciborza.

  • Numer: 11 (1035)
  • Data wydania: 13.03.12