Parafia pw. św. Anny w Krzyżanowicach
Pierwsze wzmianki o parafii w Krzyżanowicach pochodzą z dokumentów arcybiskupa gnieźnieńskiego z roku 1285. Kolejne z 1447 r. w rejestrze świętopietrza w dokumentach watykańskich.
W miejscowości przez wieki funkcjonował drewniany kościół. Trudno dokładnie stwierdzić czy przez cały czas była to jedna i ta sama świątynia. Ostatni drewniany kościół był pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny, miał murowaną wieżę a w niej dwa dzwony.
Nowy kościół powstał w latach 1791 – 1793 w miejscu starej świątyni. Poświęcono go 22 października 1793 r. Powstał kiedy parafia liczyła około 600 wiernych, stąd jego niewielkie wymiary. Nowy Dom Boży został poświęcony św. Annie. Nikt nie wie dlaczego zmieniono patrona kościoła. Podczas II wojny światowej, w 1945 r. kościół został znacznie uszkodzony. Odbudowano go w latach 1947 – 1949. Przy kościele znajduje się plebania, przebudowana w latach 1820 – 1926. W 1993 r. obchodzono jubileusz 200-lecia kościoła.
Ród Lichnowskich
W Krzyżanowicach bardzo mocno pielęgnuje się historię. Jest ona ściśle związana z rodem Lichnowskich, którzy przez sześć pokoleń (od 1775 do 1930 r.) byli zarządcami wioski. Rodzina ufundowała główny ołtarz w kościele, miała też swój prywatny chór. W ich krzyżanowickim pałacu gościli słynni kompozytorzy – Beethoven i Liszt, zaprzyjaźnieni z rodziną.
W 1930 r. książę Wilhelm Lichnowski sprzedał pałac Siostrom Franciszkankom Maryi Nieustającej Pomocy, resztę majątku upaństwowiono. Ród Lichnowskich doczekał się niedawno upamiętnienia swojej historii przez nadanie ich nazwiska nazwie ulicy w Krzyżanowicach. W miejscowości postawiono również pomnik ku pamięci kompozytora Liszta.
Siostry franciszkanki
Siostry przybyły do Krzyżanowic z Privozu w Czechach w 1928 r. Po odkupieniu pałacu rozpoczęły w nim swoją działalność dobroczynną. Podczas II wojny światowej pałac służył jako szpital dla rannych żołnierzy. Aż do dzisiaj siostry prowadzą, wspólnie z osobami świeckimi, dom dla dziewczynek sprawnych inaczej zwany Pałacem Różanym. Swoją obecność w wiosce zaznaczają również pracą w parafii jako zakrystianki i katechetki. Wcześniej jako organistki i założycielki chóru młodzieżowego.
W domu generalnym sióstr franciszkanek mieszka ojciec kapelan Karol Głowacki. Odprawia on cotygodniową nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy we wtorki o godz. 18.00.
Chór Parafialny św. Anny
Od 1985 r. w parafii działa 4-głosowy chór mieszany, założony przez Leonarda Fulneczka. Śpiewacy przygotowują oprawę muzyczną z okazji większości uroczystości i świąt kościelnych. Chór znany jest z koncertów w Czechach, w Niemczech, na Węgrzech, występach na dożynkach i z różnych innych okazji. W swoim repertuarze posiada utwory w kilku językach. Muzycy dwa razy zdobyli pierwsze miejsce na festiwalu pieśni chóralnej do słów J. von Eichendorffa w Raciborzu.
Co roku, w ostatnią sobotę maja chór organizuje koncert w parafii ku czci Beethovena i Liszta.
Parafia w oczach proboszcza
Od 1993 r. proboszczem parafii pw. św. Anny jest ks. Jerzy Witeczek. Obecnie parafia obejmuje zasięgiem miejscowość Krzyżanowice i liczy 1500 mieszkańców. Do parafii należał również Roszków, który w 1995 roku został wyodrębniony jako osobna parafia.
– Społeczeństwo Krzyżanowic jest bardzo zintegrowane. Ludzie działają tu wspólnie i nawzajem sobie pomagają. Przy organizowaniu na przykład festynów wszystkie organizacje dzielą między sobą obowiązki – mówi proboszcz.
W parafii działają Róże Różańcowe (jest ich 15), są ministranci i lektorzy. Dzieci Maryi prowadzi siostra zakonna.
Co roku organizowane są piesze pielgrzymki do Częstochowy, autokarowa uczniów przyjmujących Sakrament Bierzmowania, dzieci przystępujących do I Komunii Świętej oraz dzieci z rodzicami w pierwszą rocznicę przyjęcia Komunii Świętej.
W Dni Krzyżowe, przed uroczystością Wniebowstąpienia Pańskiego w wiosce odbywają się procesje w intencji uproszenia dobrych urodzajów i błogosławieństwa dla każdej pracy.
Młodzież męska i żeńska posiada swoje sztandary, z którymi jest obecna na uroczystościach kościelnych. W życiu kościoła czynnie biorą udział organizacje z terenu Krzyżanowic: OSP, KGW, sportowcy, górnicy, DFK, rada parafialna i wielu innych parafian. Proboszcz przykłada wielką wagę do organizacji czasu dla najmłodszych parafian.
Prace na parafii
Prace przy kościele odbywają się w Krzyżanowicach na bieżąco. W 1996 r. wybudowano stożek wieży kościelnej, który przywrócono do stanu sprzed II wojny światowej. W 2005 roku kościół przeszedł remont generalny (wymieniono m.in. posadzkę, ławki i zamontowano ogrzewanie podłogowe). Obecnie trwa renowacja witraży. Założono już witraż z wizerunkiem papieża Jana Pawła II.
Ciekawostki
W latach 1954 –1958 proboszczem parafii w Krzyżanowicach był ks. Henryk Grzondziel, który w 1959 r. został mianowany biskupem pomocniczym w Opolu.
W 2000 r. z okazji Roku Świętego, kościół w Krzyżanowicach został wyznaczony przez ówczesnego arcybiskupa Alfonsa Nossola jako świątynia jubileuszowa. Krzyżanowice odwiedzały wówczas liczne pielgrzymki.
Msze święte, odpust i kiermasz
- Msze święte niedzielne o godz. 7.00, 9.00, 10.30, 14.30 (nabożeństwo)
- Msze święte w tygodniu o godz: od wtorku do piątku o 6.30, w poniedziałki i soboty o 17.30 (w zimę) lub 18.30 (latem)
- Msza święta dla dzieci odprawiana jest w czwartki o godz. 17.30
- Odpust parafia organizuje w lipcu w niedzielę po dniu św. Anny. Kiermasz – czyli rocznica poświęcenia kościoła obchodzi się w ostatnią niedzielę października.
Pomocnicy księdza
- Parafianin Rajmund Adamek jest osobą, która szczególnie angażuje się w parafii. Ufundował kościelne zegary, ławki, bramę i chodnik na cmentarzu i wiele innych rzeczy. Odnowił również kapliczki na terenie parafii.
- Agnieszka Tomas przybiera ołtarze przed obchodami świąt i uroczystości w kościele.
- We mszach świętych o oprawę muzyczną dba trzech organistów, dwóch braci i syn: Leonard, Bernard i Łukasz Fulneczek.
- Proboszczowi pomaga dwóch nadzwyczajnych szafarzy komunii świętej: Alfred Fichna i Eugeniusz Fojcik.
- Rada parafialna, która wspiera proboszcza oraz uczestniczy z innymi wiernymi w pracach na parafii składa się z członków: Eugeniusz Fojcik, Alfred Fichna, Bernard Gołąbek, Eryk Świerczek, Jan Koczula, Hubert Krupa, Werner Krupa, Alfred Krupa, Jan Cycoń.
(woj)
Najnowsze komentarze