Wtorek, 19 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Seweryny, Salomei

RSS

Parafia Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Łubowicach

14.02.2012 00:00 red

Łubowice kojarzą się zwykle ze słynnym poetą Josephem von Eichendoffem lub z grodziskiem, które mieściło się w okolicy na przełomie epoki brązu i żelaza. Równie ciekawą historią może poszczycić się tutejsza parafia i życie religijne łubowiczan. 

Pierwotna nazwa wioski brzmiała prawdopodobnie Lubna. Już w XIII wieku była ona określana jako miejscowość kościelna. Po różnych zmianach nazwy, od około XVI wieku spotykamy już nazwę Lubowiz lub Łubowice. 

Pierwsze potwierdzone informacje o parafii w Łubowicach pochodzą z roku 1447 – podaje Grzegorz Nowak, autor książki o dziejach parafii w Łubowicach. Według ks. Augustyna Weltzla, XIX-wiecznego historyka, już wtedy w wiosce stał kościół. Był to drewniany kościół z zakrystią, wieżą i dwoma lub trzema dzwonami. Obok był cmentarz. Z dokumentów wizytatorów z przełomu XVI i XVII wieku wynika, że już wówczas kościół nosił tytuł Narodzenia Najświętszej Marii Panny.  W 1825 r. kościół podmurowano cegłami. W późniejszych latach świątynia była wiele razy remontowana, pomimo tego jej stan nie był najlepszy. Na początku XX wieku zapadła decyzja o budowie nowego kościoła. W latach 1906 – 1907 równolegle rozbierano stary kościół (w jego miejscu mieści się obecnie cmentarz) i budowano nowy, murowany w stylu neogotyckim. Była to inicjatywa ówczesnego proboszcza ks. Jana Banasia. Pieniądze na nowy kościół dał książę raciborski i parafianie. W 1907 r. nowy kościół został poświęcony przez kardynała Jerzego Koppa.

Należy podkreślić, że od 1327 r. do 1742 r. wioska należała do Czech. Później do pruskich Hohenzollernów, następnie do Cesarstwa Niemieckiego i Niemiec, a od 1945 r. do Polski.

W 1873 roku od parafii odłączono Zawadę Książęcą i Łęg. Ciechowice odłączono po II wojnie światowej.

Parafia dzisiaj

Obecnie parafia Narodzenia Najświętszej Marii Panny należy do diecezji opolskiej dekanatu Racibórz. Obejmuje zasięgiem Łubowice, Grzegorzowice, Ligotę Książęcą i Brzeźnicę. Liczy  około 1500 parafian. Kościół jest położony centralnie, a wierni dojeżdżają do kościoła samochodami, rowerami lub przychodzą pieszo. 

W parafii służy 25 ministrantów, w tym połowa dziewcząt. – Pełnią swoja posługę dobrze i z poświęceniem – zaznacza ks. proboszcz Henryk Rzega. Ministranci pełnią również rolę kościelnych. Warto podkreślić, że ich rodzice ofiarnie angażują i poświęcają się, dowożąc swoje pociechy do kościoła.

W parafii działa rada parafialna. Należą do niej mieszkańcy Brzeźnicy (Hubert Kiszka, Norbert Parys, Edyta Przybyła), Ligoty Książęcej (Helena Ficoń, Bernard Kołodziej, Helena Ploch), Łubowic (Ryszard Kołodziejczyk, Krystyna Gawlik), Grzegorzowic (Andrzej Tumulka, Walter Jurecki, Damian Niedballa, Marek Ewelina). 

Poza radą parafialną działa, powołane przez proboszcza, kolegium konsultacyjne, w skład którego wchodzą: Urszula Badurczyk, Franciszek Badurczyk, Józef Pater, Konrad Paris i Urszula Widenka.

Proboszcz spotyka się z radą parafialną raz na kwartał, a w przypadkach ważnych inwestycji spotkania są częstsze. 

Parafia ma dwie organistki, które, jak zaznacza proboszcz Rzega, pięknie grają i śpiewają. Są nimi Edyta Przybyła i Monika Mięsopust.

W 2011 r. w parafii udzielono 18 chrztów, 5 ślubów, odprawiono 15 pogrzebów, 22 osób przyjęło sakrament bierzmowania, 12 dzieci przystąpiło do I Komunii Świętej. 

Proboszcz Henryk Rzega

Obecny proboszcz parafii w Łubowicach to ks. Henryk Rzega, urodzony w Raciborzu 25 września 1947 r. Wyświęcony zostaje w Opolu 13 czerwca 1971 r. Do parafii trafia w 1985 r. W 2003 r. uzyskuje tytuł doktora na Uniwersytecie Opolskim. Księdzu nie pomaga żaden wikary i w związku z tym pracy duszpastersko-organizacyjnej ma sporo.

Proboszcz nadzorował największy ostatnimi laty remont kapitalny kościoła, związany z obchodami 100-lecia świątyni w 2007 r. Świątynia od tego czasu nabrała nowego pięknego wyglądu. 

Rocznice urodzin i śmierci Eichendorffa

– W związku z tym, że z parafii pochodzi słynny poeta Joseph von Eichendorff, każdego roku obchodzimy w marcu rocznicę jego urodzin, a w listopadzie rocznicę śmierci – mówi ksiądz Henryk Rzega. 

Tegoroczne uroczystości 224 rocznicy urodzin Josepha barona von Eichendorffa odbędą się 10 marca. Rozpoczną się mszą św. celebrowaną przez ks. arcybiskupa Alfonsa Nossola o godz. 15.00. Następnie odbędzie się akademia w łubowickim Centrum Eichendorffa (w programie m.in. wykład księdza dra Piotra Tarlinskiego: „Wkład Kościoła we wspieranie kultury niemieckiej w ojczyźnie poety Josepha von Eichendorffa po przełomie w 1989 r.”

Nabożeństwa przy kaplicach

Każda wioska należąca do parafii posiada swoją kaplicę. – Są one dzięki staraniom mieszkańców pięknie utrzymane – zauważa proboszcz. Przy kaplicach, w maju i październiku, gromadzą się wierni na nabożeństwach, które sami prowadzą.

II wojna światowa

Proboszczem parafii w Łubowicach od 1932 do 1970 r. był ks. Alfons Siwoń. Po przejściu frontu II wojny światowej, kościół został znacznie zniszczony. W protokole ze zniszczeń czytamy: wieża kościola zburzona, więźba dachu uszkodzona, sklepienia i okna podziurawione pociskami. Uszkodzone drzwi, ołtarz i organy. Plebania, klasztor, stodoła i chlewik spalone.

Zadanie odbudowy, przy wsparciu przełożonych, wziął na siebie ks. Siwoń. Podstawowe prace trwały do 1949 r. Z dokumentów, na które powołuje się Grzegorz Nowak, wynika, że jeszcze w połowie lat 60-tych ubiegłego wieku ks. Siwoń prowadził prace związane z powojennymi naprawami.

Porządek nabożeństw, odpust

W niedziele msze święte o godz. 7.30 (poranna), 9.00 (w jęz. niemieckim), 10.30 (suma), 14.30 (nieszpory).

W tygodniu (od poniedziałku do piątku) msze święte odprawiane są: w okresie letnim o godz. 18.00, w zimę o godz. 17.00.

Odpust parafialny odbywa się we wrześniu, w niedzielę po lub przed świętem Narodzenia Najświętszej Marii Panny, gdyż kościół jest pod tym wezwaniem.

(woj)

  • Numer: 7 (1031)
  • Data wydania: 14.02.12