Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Powiat wczoraj i dziś

07.02.2012 00:00 red

Powiat wczoraj i dziś.

Były Dom Kultury w Górkach Śląskich

Pod koniec lat 80-tych ubiegłego wieku rozpoczęto rozbudowę Domu Kultury w Górkach Śląskich. Poprzednia świetlica została wybudowana w tym miejscu w połowie lat 60-tych ubiegłego wieku, ze składek mieszkańców. Odbywały się tu liczne zabawy.

Na początku inwestycja przebudowy była finansowana przez państwowy fundusz celowy, później ciężar budowy obiektu spadł na gminę. Ówczesny wójt Nędzy, Hieronim Kowalczyk planował kontynuację przebudowy Domu Kultury małymi krokami. Jego plan się nie powiódł, gdyż gmina prowadziła wówczas kilka innych inwestycji. 

Po powodzi w 1997 r. na zebraniu wiejskim mieszkańcy wioski zdecydowali o sprzedaży obiektu na rzecz rozbudowy wodociągów. Andrzej Chroboczek, były wójt Nędzy, przypomina dziś, że za środki ze sprzedaży wybudowano kontenerową stację pomp w Górkach Śląskich. 

Na przełomie wieków budynek sprzedano więc prywatnemu inwestorowi, który chciał stworzyć w tym miejscu restaurację i dom weselny. Na planach się skończyło. 

Aktualnie budynek jest solą w oku mieszkańców sołectwa. Na zdjęciach widać jak niewiele się zmieniło od 1992 r. Obiekt niszczeje i jest często odwiedzany przez inspekcję budowlaną, która jednak nie ma sposobu na nakłonienie właściciela do remontu. Najbardziej rozżaleni są mieszkańcy, którzy uważają budynek jako niechlubną wizytówkę wioski. Wielu z nich czuje się oszukanych, tłumacząc, że zabrano im świetlicę nie dając nic w zamian. 

Tuż przy nieruchomości mieści się remiza i obiekty sportowe LKS-u Górki Ślaskie. Anna Iskała, obecna wójt Nędzy zapewnia, że trwają starania o przejęcie budynku przez gminę. 

Stacja kolei wąskotorowej Mała Nędza

Budynek dworca kolejki wąskotorowej w Nędzy znajduje się przy ul. Gliwickiej. Stację wzniesiono około 1889 r. Ostatni skład kolejki przejechał tędy w 1992 r. Budynek jest wpisany do Rejestru Zabytków i jest chroniony prawem jako zabytek techniki. W międzyczasie na stacji zwanej „Nędza Mała” mieściło się mieszkanie i sklep. Władze gminy próbowały odkupić od właściciela (PKP) budynek, były również plany stworzenia w nim małego muzeum. Obecnie budynek stoi zamknięty i opuszczony. Jest to nadal własność kolei. 

(woj)

  • Numer: 6 (1030)
  • Data wydania: 07.02.12