Kontrola zarządcza w gminie
Wójt Grzegorz Niestrój wydał w ostatnich dniach zarządzenie w sprawie zasad kontroli zarządczej w urzędzie gminy Kornowac.
KORNOWAC. Kontrola obejmie jednostki sektora finansów publicznych. Jej celem jest zapewnienie realizacji działań, wspomnianych jednostek, zgodnych z prawem i w duchu oszczędności. Kontrola zarządcza obejmie również: skuteczność i efektywność działań, wiarygodność sprawozdań, przestrzeganie i promowanie zasad etycznego postępowania oraz zarządzanie ryzykiem.
Przy sprawdzaniu gospodarki finansowej jednostek, kontrolujący zwróci uwagę m.in. na: rzetelność wykonywanych obowiązków, celowość działań, gospodarność i efektywność wydatkowania majątkiem, przejrzystość sprawozdań finansowych oraz jawność.
Kontrola zarządcza to wymóg ustawy o finansach publicznych. Ma ona na celu wprowadzenie odpowiedzialności za podejmowanie decyzji przez osoby kierujące jednostkami budżetowymi samorządu (czyli przez wójtów, burmistrzów, prezydentów czy starostów).
Porównuje się kontrolę zarządczą do, znanych z przedsiębiorstw prywatnych, kontroli wewnętrznych. Ma ona znacząco podnieść jakość zarządzania w sektorze publicznym. Jednocześnie jest wyzwaniem dla samorządów, które nie zawsze są przyzwyczajone do postępowania i kalkulacji znanych z sektora komercyjnego. Kontrola zarządcza spoczywa więc na władzach gminy. Powinna być jednak na bieżąco realizowana przez kierowników jednostek nią objętych. W Kornowacu zwraca się w tym punkcie szczególną uwagę na: różnice inwentaryzacyjne, oszustwa i manipulacje, uwagi zewnętrznych nadzorów i kontroli, skargi pracowników, oferentów i dostawców.
Pomimo idei wprowadzenia efektywnego i gospodarnego wydatkowania finansów publicznych, wciąż brak wytycznych co do oświadczeń pokontrolnych. Przeanalizowanie działań jednostek budżetowych może okazać się przepisem martwym, traktowanym przez samorządowców i kierowników jako kolejna, nic nie wnosząca, papierkowa robota.
(woj)
Najnowsze komentarze