Poniedziałek, 17 czerwca 2024

imieniny: Laury, Alberta, Marcjana

RSS

Pamięć o niej pozostanie w sercach uczniów i nauczycieli

29.11.2011 00:00 przy

23 listopada na cmentarzu Jeruzalem raciborzanie pożegnali Marię Mrzygłód, długoletnią dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych, nauczycielkę i wychowawczynię wielu pokoleń młodzieży.

Zmarła 19 listopada w wieku 90 lat. W pamięci ludzi, którzy ją znali pozostanie osobą dobrą i życzliwą. W pamięci absolwentów i wychowanków szkoły – nauczycielką umiejącą przekazać wiedzę, dającą wzorce godnego wartościowego życia.

Jako nauczyciel a później dyrektor pozostawiła trwały ślad w historii tej placówki, wzbogacała jej tradycję, pomnażała dorobek, dbała o pozytywną opinię szkoły, nauczycieli jak i uczniów, którzy realizowali jej wizje i idee poprzez zdobywanie wiedzy i umiejętności oraz codzienną żmudną pracę. Za czasów jej kadencji uczniowie rozsławiali szkołę wieloma osiągnięciami, sukcesami i nagrodami, co zostało skrzętnie zapisane na kartach kroniki szkolnej.

Urodzona w 1921 r. w Leżajsku, swoją młodość związała z tym miastem, gdzie ukończyła do 1939 r. gimnazjum i uzyskała małą maturę. W ciężkich czasach okupacji, nie bacząc na trudności i niebezpieczeństwa, kontynuowała naukę na tajnych kompletach, uzyskując maturę. Wychowana w duchu patriotycznych wartości, w latach wojny służyła ojczyźnie  jako łączniczka, a później żołnierz Armii Krajowej i Polskich Sił Zbrojnych. Za swoją odwagę i wierność ojczyźnie została awansowana po wojnie do stopnia porucznika AK. Jej  ofiarność i patriotyczną postawę docenił Prezydent RP oraz Stowarzyszenie Polskich Kombatantów. Otrzymała wiele odznaczeń:

•Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
•Krzyż za Wolność i Niepodległość z Mieczami
•Krzyż Walki o Niepodległość
•Medal za Wolność i Niepodległość
•Krzyż AK
•Krzyż Narodowego Czynu Zbrojnego
•Krzyż Partyzancki.

Powojenne losy Maria Mrzygłód związała z Krakowem, gdzie rozpoczęła studia, poznała swego męża i w 1945 r. zawarła związek małżeński. Od 1949 r. rozpoczęła nowy etap swojego życia, związany na stałe z Raciborzem. Podjęła pracę zawodową jako nauczycielka przedmiotów zawodowych w Gimnazjum Handlowym. W latach 1952 – 1970 pełniła funkcję dyrektora ówczesnego Technikum Finansowego, przekształconego w latach późniejszych w Zespół Szkół  Ekonomicznych, gdzie pracowała jako nauczycielka do 1976 r. W latach 1976 – 1979 była zatrudniona w ZSB jako wychowawca, a następnie kierownik internatu. Mimo przejścia na emeryturę nie rozstała się z zawodem i młodzieżą, wciąż była czynna zawodowo.

Prowadziła również aktywną działalność społeczną. Działała w PTTK, w spółdzielni PSS Społem, w Towarzystwie Ziem Zachodnich, w TMZR. Była również długoletnim i aktywnym członkiem ZNP.

(opr)

  • Numer: 48 (1020)
  • Data wydania: 29.11.11