Poniedziałek, 18 listopada 2024

imieniny: Klaudyny, Romana, Filipiny

RSS

Straż graniczna wlepi ci mandat za szybką jazdę

29.11.2011 00:00 acz

Teraz strażnicy mogą wystawiać mandaty piratom drogowym.

Ci, którzy jeżdżą bez świateł, ignorują znaki drogowe i sygnalizację świetlną oraz lubią nadepnąć na gaz, powinni się mieć na baczności. Straż graniczna zapewnia jednak, że jej funkcjonariusze nie będą się czaić za krzakiem z  suszarką.

16 listopada weszły w życie nowe przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie wykroczeń, za które funkcjonariusze straży granicznej mogą karać mandatami. Potrzeba zmiany prawa podyktowana była zwiększającym się zaangażowaniem formacji w realizację zadań wewnątrz kraju. – Realizując swoje zadania nasi funkcjonariusze ujawniali szereg wykroczeń, co do których poprzednie przepisy nie przyznawały im prawa do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego – mówi podpułkownik Cezary Zaborski, rzecznik Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu.

Powodowało to najczęściej konieczność wzywania funkcjonariuszy policji, a co za tym idzie, angażowanie kolejnej służby i generowanie dodatkowych kosztów. Zgodnie z nowymi przepisami, funkcjonariusze mogą nałożyć mandat karny,  między innymi osobom które naruszyły określone, przepisy związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, przepisy wynikające z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawy o broni i amunicji, osobom, które dopuściły się wykroczeń takich jak nieobyczajne zachowanie i zanieczyszczanie lasu i wód gruntowych, czy też kierowcom za naruszenie przepisów ruchu drogowego. – Trzeba jednoznacznie podkreślić, że są to uprawnienia, które mają usprawnić pracę straży granicznej i nie można ich traktować jako kierunek działań formacji. Straż graniczna realizuje wewnątrz kraju przede wszystkim zadania służby migracyjnej przeciwdziałając i zwalczając nielegalną migrację i przestępczość z udziałem cudzoziemców. Nie jest i nie zamierza być służbą zajmującą się ściganiem sprawców wykroczeń drogowych i służbą prowadzącą kontrolę prędkości, ale jako służba państwowa, odpowiedzialna za bezpieczeństwo i porządek publiczny, musi reagować na ujawnione w trakcie realizacji innych zadań naruszenia prawa – dodaje podpułkownik.

(acz)

  • Numer: 48 (1020)
  • Data wydania: 29.11.11