Nowe pociągi już za rok?
Koleje Śląskie chciałyby wozić pasażerów na trasie Katowice – Rybnik i w kierunku Opola przez Nędzę. – W przyszłym roku staniemy do przetargu na tych liniach – mówi nam Adam Warzecha, dyrektor marketingu Kolei Śląskich.
1 października o godzinie 3.55 z Częstochowy wyjedzie pierwszy pociąg Kolei Śląskich, nowego przewoźnika, który należy do Województwa Śląskiego i jest największym konkurentem Przewozów Regionalnych. Na razie nowe pociągi będą jeździły na trasie Gliwice – Częstochowa oraz Częstochowa – Wisła Głębce. Ale spółka ma z czasem przejmować kolejne linie. – Linia w kierunku Rybnika i Opolszczyzny jest dla nas kluczowa. Nie ukrywam, że będziemy się z czasem starać o świadczenie usług na tych odcinkach – mówi Adam Warzecha z Kolei Śląskich. – Naszych pasażerów nie zawsze interesuje, pociągiem której spółki będą się przemieszczać. Dla nich najważniejsze jest po prostu to, by dotrzeć do celu. Mamy pełen skład osobowy, mamy bilety, kasy i taryfy, ale i tabor rezerwowy na wypadek ewentualnych problemów. I mimo, że uruchomienie tego typu spółki jest ogromnym wydarzeniem logistycznym, to jesteśmy pewni, że zakończy się sukcesem – mówi marszałek województwa Adam Matusiewicz.
Ceny biletów Kolei Śląskich będą nieco tańsze od proponowanych obecnie przez Przewozy Regionalne. Najtańszy jednorazowy bilet, który pozwoli na odbycie podróży do pięciu kilometrów, kosztował będzie 2,80 zł (w taryfie PR – 3 zł), a jednorazowy normalny bilet Kolei Śląskich z Gliwic do Częstochowy będzie kosztował 19 zł (PR – 19,50 zł). Oprócz tradycyjnej taryfy kilometrowej Koleje Śląskie wprowadziły atrakcyjną cenowo taryfę liniową stanowiącą odpowiednik taryfy strefowej PR. Na 11 wybranych liniach (L11-17, L61-64) będą obowiązywały specjalne ceny biletów. Bilety liniowe jednorazowe w aglomeracji śląskiej (taryfy TL 1-4) są ważne przez 120 minut, natomiast w pociągach kursujących do Wisły (taryfy TL 5-8) przez 240 minut. Bilet „SilesiaWeekend” umożliwi podróżującym w weekendy korzystać z 20% ulgi na zakup biletu KŚ w obie strony (15% w jedną stronę). Bilet „Rodzinny” (dla 2-6 osób, w tym co najwyżej dwóch dorosłych i co najmniej jedno dziecko do 16 roku zycia) daje możliwość zakupu biletu jednorazowego z 30% ulgą na przejazd w jedną lub obie strony. Dzieci i młodzież do 26 roku życia, które nie posiadają prawa do ulgi ustawowej będą mogły skorzystać z ulgi 20% (KŚ 26), natomiast pasażerowie powyżej 65 roku życia będą mogli skorzystać z 30% ulgi w ramach biletu „SENIOR 65+”. Sprzedaż biletów prowadzona będzie przede wszystkim we własnych kasach oraz biletomatach, które zostaną uruchomione w październiku, a także przy pomocy telefonu komórkowego w ramach systemu CallPay. 1 października Koleje Śląskie uruchomią siedem własnych kas biletowych w budynkach dworców przy obsługiwanej trasie.
(acz)
Najnowsze komentarze