Wtorek, 19 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Seweryny, Salomei

RSS

Gasimy pożary, rozpalamy serca

03.05.2011 00:00 red

Historia OSP w Cyprzanowie (dawniej Janowicach) znana jest głównie z prac Bruno Stojera, który do dziś aktywnie uczestniczy w życiu strażackim. 

Najstarszym dokumentem świadczącym o działalności strażaków w Cyprzanowie jest artykuł w głubczycko-raciborskiej gazecie z 10 kwietnia 1884 r. Opisano tam pożar gospodarstwa w Żerdzinach, w gaszeniu którego brali udział ochotnicy z Janowic. W 1885 r. proboszcz Janowic Izydor Zawadzki wpisał w kronice kościelnej, że strażacy zbudowali nową szopę strażacką. Kolejna wzmianka pochodzi z 1905 r. Wtedy w Samborowicach mały chłopiec włożył zapałkę w spróchniały pień starej lipy. Jednostki z Wojnowic i Janowic jako pierwsze przybyły na miejsce i ugasiły ogień. W tej relacji po raz pierwszy występuje określenie „strażacki związek”, co przyjęto za początek OSP w Cyprzanowie.

Wozy bojowe

W okresie I wojny światowej OSP przestało działać. Dopiero w 1920 r. zebrało się 20 ochotników, z Robertem Kwasigrochem jako komendantem na czele. Podstawowym sprzętem była wówczas ręczna sikawka, którą zaprzęgano końmi. Żywy zaprzęg z czasem zamieniono na traktor.

Informacje o życiu jednostki do końca drugiej wojny światowej są nieznane. 

Karol Trojański, jeden z najstarszych członków OSP w Cyprzanowie wspomina, że do 1973 r. jednostka dysponowała wozem z motopompą, którą zaprzęgano do ciągnika. W tymże roku OSP otrzymała swój pierwszy samochód lublin. Wiadomo również, że po wojnie jednostka otrzymała samochód o ładowności 2,5 ton, lecz trzeba go było przystosować do gaszenia pożarów. 

W międzyczasie lublina zastąpił żuk. Większy samochód służył w OSP do 1980 r., kiedy na stan jednostki trafił leciwy star z motopompą i zbiornikiem na 2,5 tys. litrów wody. Żuka wymieniono w 2009 r. na niemieckiego mercedesa GBA 25/16, którego podarowali OSP Cyprzanów strażacy z Liederbach. 

W jednostce wiszą obecnie dwa sztandary. Starszy pochodzi z 1952 r., nowszy z 2001 r.

Stół do pingponga

Obecna remiza w Cyprzanowie powstała w latach 70-tych ubiegłego wieku. Ówczesna młodzież, podobnie jak dzisiejsza, nie kwapiła się do wstąpienia w szeregi jednostki. Pół wieku temu magnesem dla młodych była wizja stołu pingpongowego. – Straż pożarna dysponowała wówczas pulą gotówki, którą mogła przeznaczyć na zakup takiego stołu. Była to transakcja wiązana, komendant kupuje stół, a młodzież zapisuje się do straży – opowiada na łamach pietrowickich wieści gminnych Karol Trojański.

Nie są znane powody, co na początku obecnego wieku skłoniło młodzież z Cyprzanowa do mocnego zaangażowania się w życie jednostki. Zarówno drużyna dziewcząt jak i chłopców zdobyła wiele nagród i wyróżnień w zawodach pożarniczych. Niektórzy członkowie tych drużyn są aktualnie czynnymi członkami OSP.

W 2005 r. jednostka otrzymuje od Waldemara Pawlaka, prezesa zarządu głównego związku OSP, Złoty Medal Za Zasługi Dla Pożarnictwa. W 2007 r. strażacy wydają gazetkę „Florian Cyprzanowski”, w której ustalają swoje motto: „Gasimy pożary, rozpalamy serca”.

Cyprzanów w 2008 r. przystąpił do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Obecnie jednostka liczy 33 czynnych członków, z czego 28 jest uprawnionych do wyjazdu do akcji. Wśród druhów są m.in. ratownicy medyczni oraz stermotorzyści. OSP dysponuje również sprzętem do usuwania gniazd szerszeni i ubraniami żaroodpornymi. 

Od kilkunastu lat na terenie wioski strażacy pogłębiają współpracę ze wszystkimi organizacjami. Z klubem sportowym, szkołą i przedszkolem, parafią, radą sołecką i odnawiającym się KGW. Dzięki tej współpracy udaje się organizacja wielu imprez, m.in. dożynek, pikników, pokazów, festynów oraz balów połączonych z grzebaniem basa. Gospodyniom z KGW ochotnicy pomagają aktualnie wyposażyć i wyremontować kuchnię, z LKS-em i mieszkańcami wioski tworzą na nowo drużynę do gry w palanta (tzw. schlagballa).

Największym marzeniem członków OSP jest zestaw hydrauliczny oraz większe zainteresowanie jednostką młodzieży. 

Byli członkowie zarządu OSP Cyprzanów:

  • Prezesi: Jan Herud, Emeryk Modla, Antoni Baka, Franciszek Chory, Alfred Górecki, Franciszek Modla, Ernest Chory, Norbert Tebel.
  • Naczelnicy: Władysław Ruciński, Ernest Chory.
  • Wieloletni skarbnik: Karol Trojański
  • Obecny zarząd OSP Cyprzanów:
  • Prezes: Norbert Rzytki
  • naczelnik: Roman Jokiel
  • Wiceprezes: Marek Kuroczik
  • Sekretarz: Damian Tunk
  • Skarbnik:  Sebastian Ściborski
  • Gospodarz: Waldemar Stanke

Wybrane interwencje OSP Cyprzanów:

  • 1992 r.  OSP Cyprzanów pomaga gasić wielki pożar lasów w Kuźni Raciborskiej.
  • 1997 r. powódź, podczas której jednostka uczestniczy w akcjach głównie na terenie swojej gminy.
  • 2005 r. druh Ryszard Ćwik ratuje z płonącego domu starszą, niepełnosprawną kobietę. Ogień powstał od farelki i przedostał się na resztę mebli przez fotel. 
  • 2007 r. w jednym z domów w Cyprzanowie pęka w ścianie rura z wodą. Pracownicy wodociągów nie potrafią znaleźć przyczyny przecieku. Woda zalewa parter i piwnicę. Strażacy pompują wodę.
  • 2010 r. strażacy ściągają kota z drzewa. Na pomoc przyjeżdża wóz z drabiną z Raciborza. Kot zostaje ocalony.
  • 2010 r. OSP Cyprzanów pomaga przy działaniach antypowodziowych na terenie całego powiatu. 

Od 1 do 3 lipca w Cyprzanowie odbędzie się międzynarodowy turniej w schlagballa. Wszyscy, którzy chcą poznać zasady gry oraz drużynę z Cyprzanowa powinni zajrzeć na stronę: www.schlagball-cyprzanow.freehost.pl 

(woj)

  • Numer: 18 (989)
  • Data wydania: 03.05.11