Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Ekoserwis: Raciborzanie z zielonymi czekami

03.05.2011 00:00 red

– Ta nagroda wiele dla nas znaczy, ale nie zdobylibyśmy jej gdyby nie pomoc osób, które pozostają w cieniu. Taką osobą jest między innymi  Adrian Szczypiński, odpowiedzialny za montaż  – mówi na gali rozdania Zielonych Czeków raciborzanin Jarosław Bucki, który wraz z Lucyną Siwek otrzymał Zielony Czek.

 

– To jedyny taki konkurs, w którym nagradzane są indywidualne osoby a przecież od osobistych postaw zaczyna się właśnie dbanie o środowisko – mówiła na gali rozdania Zielonych Czeków Gabriela Lenartowicz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. 29 kwietnia w studiu koncertowym Polskiego Radia w Katowicach podczas uroczystej gali z okazji „Dnia Ziemi” wręczono Zielone Czeki – doroczne nagrody WFOŚiGW w Katowicach. Od 1994 roku otrzymują je osoby wyróżniające się w działalności proekologicznej na terenie województwa śląskiego za wyjątkowe działania na rzecz środowiska wykonywane poza swymi obowiązkami zawodowymi. To jedyna tego typu w kraju ekologiczna nagroda finansowa przyznawana wyłącznie osobom indywidualnym.

Kapituła nagrody składająca się z ekspertów, pracowników naukowych oraz działaczy na rzecz ochrony środowiska i popularyzacji przyrody wyłoniła laureatów w sześciu kategoriach: innowacje i technologie, programy i akcje proekologiczne, w tym dotyczące przyrody, prace naukowo-badawcze, edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży, profilaktyka zdrowotna dzieci i młodzieży zagrożonych schorzeniami związanymi z zanieczyszczeniem środowiska, działania popularyzatorskie i promocja postaw proekologicznych.

Od dwóch lat prawo zgłaszania kandydatów do nagród przysługiwało instytucjom ochrony środowiska z terenu woj. śląskiego, organizacjom pozarządowym o charakterze regionalnym, szkołom wyższym i instytucjom naukowym, izbom gospodarczym i Klubowi Publicystów Ochrony Środowiska EKOS.

– Już samo nominowanie do tej nagrody stało się niemałym wyróżnieniem dla ludzi z wielką pasją zajmujących się na co dzień ochroną środowiska. To ludzie o zielonych sercach, których warto pokazywać publicznie i być z nich dumnym, bo to bohaterowie naszych czasów – mówiła Gabriela Lenartowicz. Z kolei wiceminister środowiska Bernard Błaszczyk nawiązując do Dnia Ziemi stwierdził, że tak liczne coroczne spotkanie ludzi nagrodzonych Zielonymi Czekami to kolejny dowód na to, że Śląsk staje się w kraju liderem akcji i działań proekologicznych, podczas których nie tylko narzeka się i rozpamiętuje problemy, ale pokazuje konkretne efekty działań pozytywnych na rzecz ochrony środowiska.

W tym roku do Funduszu wpłynęło 50 wniosków z nominacjami do wyróżnień i nagród, spośród których Kapituła Zielonych Czeków wybrała laureatów. Na tej podstawie Zarząd WFOŚiGW w Katowicach przyznał 14 nagród „Zielonych Czeków 2011”, w tym 3 nagrody indywidualne, 4 nagrody zespołowe a także nagrodę specjalną oraz 2 dyplomy uznania dla 2 zespołów i dyplom honorowy.

(eco)

 

  • Numer: 18 (989)
  • Data wydania: 03.05.11