Wtorek, 19 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Seweryny, Salomei

RSS

Ekoserwis: Mamy wsparcie arcybiskupa

05.04.2011 00:00 red

Podczas spotkania z Metropolitą Katowickim arcybiskupem Damianem Zimoniem Gabriela Lenartowicz – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zaprezentowała założenia i przebieg trwającej od miesiąca w regionie, ekologicznej kampanii edukacyjnej pn. „Życie po śmieciach”.

 

Arcybiskup, który rok temu uczestniczył w pierwszej debacie na ten temat zorganizowanej w ramach Śląskiej Akademii Ekologicznej, zadeklarował włączenie się w kampanię tak istotną dla poprawy warunków życia mieszkańców naszego województwa. To przykład tego, że wspólnie można osiągnąć bardzo wiele, zwłaszcza w sprawach dotyczących ekologii – powiedział arcybiskup.

Celem kampanii jest wsparcie projektu nowej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która poprzez przyznanie samorządom tzw. władztwa nad odpadami zakłada niemal rewolucyjne zmiany w zagospodarowywaniu odpadów komunalnych na wzór większości krajów Unii Europejskiej. 

Dzięki ustawie gospodarka odpadami będzie należeć do zadań gmin. Samorządy wyznaczą stawkę za wywóz śmieci, która zastąpi płacone dzisiaj kwoty na rzecz firm odbierających śmieci. Pozwoli to na stworzenie nowoczesnego, spójnego systemu utylizacji odpadów i zmniejszenie dotychczasowych opłat.

Od prawie miesiąca na łamach Polski Dziennika Zachodniego oraz w wielu mediach regionalnych, a także na antenie TVS ukazują się artykuły pokazujące efekty akcji. W Internecie uruchomiono specjalną interaktywną mapę dzikich wysypisk, tworzoną przez mieszkańców województwa. Działają specjalne portale zajmujące się dokumentacją zdarzeń dziejących się w ramach kampanii oraz wymianą i prezentacją opinii i poglądów mieszkańców regionu na ten temat (http://www.zycieposmieciach.pl/oraz http://slask.naszemiasto.pl/serwisy/zycieposmieciach/) a także profil na Facebooku. 

Mieszkańcy naszego regionu w nadsyłanych listach i sygnałach oraz w opiniach prezentowanych w internecie protestują przeciwko dzikim wysypiskom, bezpańskim stertom śmieci na ulicach, brudnym podwórkom i pełnym nieposegregowanych śmieci wysypiskom. Dzięki kampanii „życie po śmieciach” już teraz udało się uruchomić w regionie swoiste ekologiczne pospolite ruszenie ludzi, którym nie jest obojętne gdzie i jak mieszkają. Do akcji włączyli się politycy i parlamentarzyści z naszego regionu, którzy na bieżąco otrzymują relacje z jej przebiegu.

(eco)

 

  • Numer: 14 (985)
  • Data wydania: 05.04.11