Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Przychodźcie do nas!

29.03.2011 00:00 red

21 i 22 marca w Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym w Raciborzu odbywały się X Raciborskie Targi Edukacyjne.

Podczas targów gimnazjaliści, rodzice, nauczyciele mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną szkół ponadgimnazjalnych, dla których organem prowadzącym jest powiat raciborski. Swoje stanowiska miało jedenaście jednostek, a były to: Cech Rzemiosł Różnych w Raciborzu, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Raciborzu, Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Kuźni Raciborskiej, Zespół Szkół Zawodowych w Raciborzu, Zespół Szkół Mechanicznych w Raciborzu, Zespół Szkół Budowlanych i Rzemiosł Różnych w Raciborzu, Zespół Szkół Ekonomicznych w Raciborzu, Centrum Kształcenia Ustawicznego oraz Młodzieżowy Dom Kultury.

Gimnazjaliści poprzez udział w Raciborskich Targach Edukacyjnych mieli okazję w jednym miejscu i czasie spotkać się z przedstawicielami szkół ponadgimnazjalnych powiatu raciborskiego i poznać ich ofertę edukacyjną na rok 2011/2012. Ponadto mogli dowiedzieć się o praktykach organizowanych w Centrum Kształcenia Praktycznego oraz w prywatnych przedsiębiorstwach. Mogli również zapoznać się z propozycjami Młodzieżowego Domu Kultury – zajęć pozaszkolnych umożliwiających rozwijanie zainteresowań i predyspozycji. Tegoroczne targi edukacyjne odwiedziło około 1000 gimnazjalistów. Byli to uczniowie z gimnazjów powiatu raciborskiego, wodzisławskiego i województwa opolskiego.

Cech Rzemiosł Różnych w Raciborzu: Uczeń może się realizować wybierając konkretny zawód. Mamy 36-miesięczną specjalizację m.in. w kierunku fryzjerstwa, stolarstwa, murarstwa, technologa robót wykończeniowych, cukiernictwa oraz 24-miesięczną fotografii, lakiernika samochodów, malarza czy tapeciarza – zachęca Iwona Marek, specjalista ds. oświatowych.

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu: Mieści się tutaj I LO, gimnazjum z oddziałami dwujęzycznymi, a także jest w planach czteroletnie liceum plastyczne. – Ze szkoły pochodzi wielu laureatów, co świadczy o tym, że mamy dobrą kadrę pedagogiczną – twierdzi uczennica Debora Kosel.

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Raciborzu: Jak mówią uczniowie placówki, po tej szkole łatwiej się dostać na studia, bo jest większa zdawalność. W zeszłym roku zdało 99,6% uczniów. W szkole są wymagający nauczyciele, co się przekłada na bardzo dobre wyniki. ZSO nr 2 organizuje wycieczki, obozy narciarskie i kajakarskie. – Do wyboru jest pięć języków: niemiecki, angielski, rosyjski, francuski i hiszpański – mówi nauczyciel j. niemieckiego Judyta Bortel, która promuje szkołę wraz z Ewą Witkowską i uczniami.

Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu: W ofercie placówki jest wszechstronny rozwój sportowy i informatyczny. – ZSOMS jest szkołą wojewódzką. Jest tu ciekawe grono pedagogiczne i niepowtarzalna atmosfera – polecają na stanowisku SMS-u. Sukcesy sportowe są niepodważalne. Jak można wyczytać z ulotki – nabór bez stresu.

Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Kuźni Raciborskiej: Popularna „zawodówka” jest atutem szkoły z Kuźni Raciborskiej. Uczniów, którzy wybiorą ten sposób dalszej edukacji czeka praktyka w Rafamecie na stanowisku operator obrabiarek skrawających. Poza tym w planach jest kontynuacja Technikum Elektrycznego oraz Liceum Ogólnokształcącego. Dobra baza dydaktyczna, hala sportowa, boiska to duży plus.

Zespół Szkół Zawodowych w Raciborzu: Zajęcia praktyczne i teoretyczne, które są prowadzone na luzie to znak firmowy ZSZ.  – Egzamin zawodowy zdaje u nas 100% od 2005 roku. Tutaj się można wykształcić na fryzjera, rolnika, blacharza samochodowego, krawca, lakiernika i w wielu innych zawodach, o których dowiedzieć się można na stanowisku ZSZ – podsumowują uczniowie.

Zespół Szkół Mechanicznych w Raciborzu: Duży wybór kierunków cechuje raciborski „mechanik”. Praktyka w Rafako i innych zakładach, a także praktyki zagraniczne, miła atmosfera, przyjaźni nauczyciele i wysoka zdawalność – to atuty ZSM. Doświadczona i wykwalifikowana kadra, ponad 60-letnia tradycja, a także dobrze wyposażone sale lekcyjne i pracownie mają zachęcić gimnazjalistów do wyboru tej placówki.

Zespół Szkół Budowlanych i Rzemiosł Różnych w Raciborzu: – Tutaj przyjemnie można spędzić czas. Po tej szkole będzie można łatwo znaleźć pracę. Wielkie zainteresowanie ma kierunek technik geodeta – informuje na swoim stanowisku Piotr Parys – nauczyciel przedmiotów zawodowych. Do egzaminów dopuszczamy wszystkich, a uczniowie mogą wziąć udział w olimpiadach budowlanych – dodaje.

Zespół Szkół Ekonomicznych w Raciborzu: Szkoła proponuje kształcenie w profilach technik ekonomista, technik handlowiec, technik spedytor, technik logistyk, technik organizacji reklamy. W skład szkoły poza technikum wchodzi liceum profilowane oraz zasadnicza szkoła zawodowa. Jak zachęcają na stanowisku: kształcenie w zawodach jest bardzo przyszłościowe.

Centrum Kształcenia Ustawicznego: dokonuje naboru do Szkoły Policealnej dla Dorosłych (zaocznie), Zasadniczej Szkoły Zawodowej dla Dorosłych (wieczorowo) oraz uzupełniającego Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych (zaocznie). Natomiast CKP jest placówką oświatową, w której odbywa się praktyczna nauka zawodu oraz zajęcia praktyczne dla uczniów „mechanika”, „budowlanki”, Zespołu Szkół Specjalnych oraz Gimnazjum nr 5.

Młodzieżowy Dom Kultury w Raciborzu: Placówka proponuje szeroki wachlarz zajęć pozalekcyjnych: Zajęcia z emisji głosu i zespół wokalny „Miraż”, zajęcia z interpretacji tekstów literacko–wokalnych, taniec towarzyski i nowoczesny, koło technik plastycznych, rękodziło artystyczne – to tylko niektóre propozycje MDK. 

Organizatorami X Raciborskich Targów Edukacyjnych były Referat Edukacji Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Raciborzu oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Raciborzu.

(kozz)

  • Numer: 13 (984)
  • Data wydania: 29.03.11