Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Pomoc dla Polaka

22.03.2011 00:00 red
Radni gminy Nędza przyjęli podczas ostatniej sesji rady gminy, na wniosek wójt Anny Iskały, uchwałę o finansowym wsparciu rodziny repatriantów z Kazachstanu.
Rodzina, którą gmina Nędza przyjęła w 2007 r., już wcześniej otrzymywała pomoc od samorządu. Gmina zwalniała rodzinę m.in. z kosztów czynszu za najem mieszkania czy opłaty za wywóz nieczystości. Pomoc, którą do tej pory przyznawano nie przekraczała kwoty 5 tys. zł. Uchwała o pomocy na 2011 r. mówi o podobnej pomocy. – Uchwałę, którą przedstawiłam, mam nadzieję, że będziemy przyjmować ostatni raz. Nasza pomoc jest związana z tym, że członkowie tej rodziny stracili niedawno pracę. Firma, w której pracowali oferowała pracę sezonową na budowie – uzasadniła wójt.
 
Przewodniczący komisji do spraw społecznych Karol Kalemba powiedział, że jego komisja zaopiniowała uchwałę pozytywnie, choć nie jednogłośnie. Dodał, że zaważyło to na decyzji, że pomoc finansowa ma być przyznana ostatni raz.
 
Anna Iskała dodała, że zgłosiła projekt uchwały dlatego, że w rodzinie urodziło się dziecko.  – Jest to mały Polak urodzony na terenie Polski. Każdy z nas wie jakie są obciążenia finansowe gdy pojawia się małe dziecko. Stąd nasza pomoc – wyjaśniła wójt. – Kiedy z naszych terenów ludzie wyjeżdżali za granicę zawsze im była świadczona pomoc i te osoby wiedzą czym jest wyciągnięta dłoń – dodała.
 
Rodzina repatriantów, zdaniem wójt Iskały, wprost wzorcowo się adoptuje do nowego otoczenia. Radny Krystian Placzek przyznał, że podczas obrad komisji do spraw społecznych wstrzymał się od głosu. – Nie miałem wtedy pełnej wiedzy o sytuacji tej rodziny. Po tym co usłyszałem od pani wójt jestem jak najbardziej za przyznaniem pomocy – wyjaśnił.
 
Rada jednogłośnie przyjęła uchwałę o przyznaniu rodzinie repatriantów z terenów byłego ZSRR pomocy w wysokości 5 tys. zł, do 31 grudnia 2011 r.
 
(woj)
  • Numer: 12 (983)
  • Data wydania: 22.03.11