Gdzie poklikasz na łączu urzędnika?
Niekwestionowanymi liderami w zakresie dostępu do internetu jest Urząd Miasta oraz Starostwo Powiatowe w Raciborzu. W tym ostatnim bezprzewodowy internet jest dostępny w całym budynku przy placu Okrzei oraz w budynku gdzie mieści się Biuro Obsługi Klienta. – Internet jest dostępny dla wszystkich w godzinach pracy urzędu. Sieć nie jest szyfrowana i nie ma konieczności podawania hasła/klucza sieciowego. Jest chroniona przez urzędowy firewall – wyjaśnia Karolina Kunicka, rzecznik raciborskiego starostwa. W Urzędzie Miasta w Raciborzu nadajniki bezprzewodowego internetu zlokalizowane są na parterze, pierwszym piętrze (dwa) oraz trzecim piętrze. – Bezprzewodowa sieć gwarantuje równy dostęp do sieci stronom jak i radnym, oraz dziennikarzom podczas sesji – wyjaśnia Anita Tyszkiewicz-Zimałka, rzecznik raciborskiego magistratu. W celu zalogowania się do sieci należy włączyć kartę sieciową i wyszukać sieć o nazwie „Urząd Miasta Racibórz”. – Po próbie połączenia należy skontaktować się z centralą telefoniczną urzędu pod numerem 327550600 lub z telefonu na holu wew. 600 – dodaje urzędniczka.
W Pietrowicach bezprzewodowo
Z pozostałych urzędów w powiecie najlepiej wypada Urząd Gminy w Pietrowicach Wielkich. Na terenie tutejszego urzędu funkcjonuje bezprzewodowy dostęp do internetu dla wszystkich osób załatwiających sprawy. Informacji o tym jak się podłączyć do pietrowickiej sieci można zasięgnąć w sekretariacie. –Petenci nieposiadający własnego sprzętu mogą skorzystać ze stanowiska w centrum kształcenia znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie urzędu gminy lub w każdej placówce sieci bibliotek. W każdym sołectwie również dostępne są stanowiska komputerowe z bezpłatnym dostępem do internetu.
Tylko radni
W Urzędzie Gminy w Rudniku możliwość skorzystania z dostępu do internetu przewidziana jest dla radnych. Ci mogą poklikać w biurze rady lub w sali narad. – Mieszkańcy i inni zainteresowani mogą bezpłatnie korzystać z dostępu do internetu w budynku Gminnego Centrum Infomacji przy ul. Mickiewicza. Jest tam 5 stanowisk komputerowych z dostępem do internetu. Istnieje także możliwość skorzystania z pomocy osoby obsługującej klientów GCI. Jedno stanowisko komputerowe z dostępem do internetu przygotowano także w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rudniku przy ul. Gawliny 2 – wyjaśnia Karina Lassak, sekretarz gminy Rudnik. Po uprzednim zarejestrowaniu, istnieje możliwość skorzystania z dostępu do bezprzewodowego internetu. Dostęp jest zabezpieczony. Hasło do sieci podaje pracownik biblioteki.
W Kuźni na rynku
Tak zwany hot spot, czyli miejsce gdzie możemy przyjść z własnym laptopem i podłączyć się do bezprzewodowej sieci funkcjonuje również w Kuźni Raciborskiej. Tu jednak trzeba wyjść z urzędu na spacer. – Sygnał z urzędu miejskiego udostępniamy w oznakowanym miejscu w centrum miasta, na placu Zwycięstwa. Informacja na temat dostępu do usługi zamieszczona jest na stronie internetowej urzędu a także po bezpośrednim otwarciu przeglądarki internetowej na miejscu przez użytkownika – wyjaśnia Dominik Klimanek, sekretarz Urzędu Miejskiego w Kuźni Raciborskiej.
W Krzyżanowicach czekają
W Urzędzie Gminy Kornowac nie można korzystać z internetu bezprzewodowego. – Mieszkańcom gminy został wydzielony komputer w biurze rady, z którego można przeglądać strony Rządowego Centrum Legislacji. Na dzień dzisiejszy nie przewidujemy zmiany – mówi sekretarz gminy Radosław Łuszcz. W Krzanowicach w przyszłości ma się pojawić sieć bezprzewodowa. Jej uruchomienie zaplanowano w 2013 roku. Z internetu nie można skorzystać w krzyżanowickim urzędzie gminy. – W urzędzie brak dostępu do sieci internetowej dla mieszkańców. Jeśli tylko pojawi się taka możliwość gmina z niej skorzysta – mówi zagadkowo Grzegorz Utracki, wójt gminy Krzyżanowice. Nie wiemy jak sytuacja wygląda w Urzędzie Gminy w Nędzy. Na pytanie o dostęp do internetu nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Być może nawet urzędnicy nie mają internetu, bo zapytanie wysłaliśmy pocztą e-mail.
(acz)
Najnowsze komentarze