Sieciaki buszują po internecie
Coraz więcej coraz młodszych dzieci korzysta z internetu. Ponad połowa z nich trafił w sieci na materiały zawierające treści pornograficzne, propagujące przemoc i nietolerancję lub z brutalnymi scenami przemocy.
Jak ustrzec dzieci przed zagrożeniami związanymi z korzystaniem z Internetu? Na co zwrócić ich szczególną uwagę? O tych i innych ważnych problemach, przez cały luty trwają w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Raciborzu rozmowy z dziećmi klas I-III szkół podstawowych w ramach zajęć „Bezpieczny Internet”. Inauguracyjne zajęcia odbyły się 8 lutego, czyli w Dzień Bezpiecznego Internetu w oddziale dla dzieci na Kasprowicza 12.
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu „Safer Internet”. Głównym partnerem DBI 2011 jest Fundacja Orange. W tym roku tematem przewodnim międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu są wirtualne światy. Młodzi ludzie spędzają coraz więcej czasu online, konfrontując się z wyzwaniami i problemami związanymi z ochroną swojej prywatności, bezpieczeństwem czy własnym wizerunkiem. Tegoroczne hasło – „Internet to więcej niż zabawa. To Twoje życie” – ma na celu zwrócenie uwagi na wpływ i konsekwencje internetowej aktywności dzieci i młodzieży.
Na zajęciach w bibliotece dzieci mogły między innymi obejrzeć kreskówkę pt. „Sieciaki”, w której prezentowane są zagrożenia internetowe, symbolicznie przedstawione jako złe Sieciuchy. Zapoznały się także z „siecio-misjami”, czyli konkursami i łamigłówkami a także z internetową umową o bezpiecznym korzystaniu z internetu.
(MiPBP)
Najnowsze komentarze