Poniedziałek, 27 maja 2024

imieniny: Jana, Juliusza, Radowita

RSS

Naukowo po raz trzeci

12.10.2010 00:00 red
7 i 8 października w Raciborzu odbyły się III Raciborskie Dni Nauki i Techniki, zorganizowane przez Stowarzyszenie „Skala” na Rzecz Raciborskiego Obserwatorium Geofizycznego w Raciborzu, Miasto Racibórz, Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk (PAN) w Warszawie, Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Raciborzu, Zespół Szkół Mechanicznych w Raciborzu i Gimnazjum Nr 3 im. Augustyna Weltzla w Raciborzu.
Wielką atrakcją była wystawa nowoczesnych maszyn i urządzeń technicznych szkół średnich, którą tłumnie odwiedzali uczniowie raciborskich szkół. Wystawa zorganizowana została w murach Gimnazjum Nr 3 im. Augustyna Weltzla w Raciborzu. Na pierwszy dzień, w Muzeum w Raciborzu, zaplanowano konferencję i wykłady z udziałem prof. dr. hab. Magdaleny Fikus, prof. dr. hab. Pawła Rowińskiego – dyrektora Instytutu Geofizyki PAN w Warszawie, a także Grzegorza Wawocznego. Podpisano także umowę o dalszej współpracy między wspomnianym Instytutem Geofizyki PAN, a Miastem Racibórz. Sygnatariuszami porozumienia byli: wspomniany prof. dr. hab. Paweł Rowiński i Mirosław Lenk – prezydent Raciborza. Godziny popołudniowe uczestnicy Dni Nauki i Techniki spędzili w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu na słuchaniu prelekcji z udziałem uznanych polskich autorytetów z dziedziny fizyki, biologii i techniki. Dopełnieniem wykładów było spotkanie Rady Upowszechniania Nauki PAN w gmachu Obserwatorium Geofizycznego w Raciborzu. Drugi dzień w całości odbywał się w Gimnazjum Nr 3 im. Augustyna Weltzla w Raciborzu, gdzie miały miejsce kolejne wykłady znawców przedmiotu, przeznaczone dla nauczycieli i uczniów z terenu całego powiatu raciborskiego, a także warsztaty fotograficzne i dziennikarskie, mające na celu upowszechnianie najnowszych zdobyczy techniki, wśród możliwie najszerszego grona odbiorców. Osobami odpowiedzialnymi za całość przedsięwzięcia są: Ludwika Wojtak i Jan Kalabiński – reprezentujący Stowarzyszenie „Skala” w Raciborzu, jak również dr Norbert Mika – dyrektor Gimnazjum Nr 3 im. Augustyna Weltzla w Raciborzu.
 
Norbert Mika – dyrektor Gimnazjum nr 3:
Drugi dzień Raciborskich Dni Nauki i Techniki odbył się w murach naszego gimnazjum. Jest to fajne przedsięwzięcie ze względu na uczniów szkół gimnazjalnych. Odbiorcami tego wydarzenia są gimnazjaliści z całego powiatu raciborskiego. Uczniowie mieli okazję nie tylko zobaczyć lunety, mikroskopy elektronowe, ale również mieli możliwość zetknąć się z tym osobiście i doświadczyć zjawisk fizycznych czy chemicznych.
 
prof. dr hab. Paweł Rowiński – dyrektor Instytutu Geofizyki PAN:
Uczniowie mogą się zaprezentować, mogą pokazać to, czego uczą się w szkołach. Byłem na takiej wystawie w Raciborzu również w roku ubiegłym. Naukowcy w trakcie takich dni mogą przekazać uczniom to, czym się zajmują na co dzień w swojej pracy. Przyjechaliśmy tutaj jako Rada Upowszechniania Nauki, więc naszym głównym celem jest pokazywanie czym nauka się zajmuje, co robimy w swoich laboratoriach i podczas prac eksperymentalnych.
 
(oprac. kozz)
  • Numer: 41 (960)
  • Data wydania: 12.10.10