Piątek, 17 maja 2024

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

RSS

Sukces Ani na olimpiadzie

21.09.2010 00:00 red
Anna Malcharczyk, uczennica I LO w Raciborzu, zajęła II miejsce w V edycji Ogólnopolskiej Olimpiady „Niemcy bez tajemnic”, który odbył się w Żerkowie koło Jarocina.
Od 3 do 5 września w Mickiewiczowskim Centrum Turystycznym odbywał się finał V edycji Ogólnopolskiej Olimpiady „Niemcy bez tajemnic”, organizowanej przez Wielkopolskie Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, przy współpracy Jugend Union Deutschlands. Nagrody ufundowała Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej. Do eliminacji szkolnych przystąpiło 12000 osób, z których do finału w Żerkowie zostało wyłonionych 70 najlepszych. Finał składał się z dwóch części: pisemnej, na której trzeba było napisać dwa wypracowania, oraz ustnej, do której przeszło 10 najlepszych osób, na której trzeba było wykazać się praktyczną znajomością języka niemieckiego.
 
– Żerków to niewielka miejscowość w województwie wielkopolskim. Swego czasu przebywał tu wielki wieszcz Adam Mickiewicz. Dziś istnieje tu Mickiewiczowskie Centrum Turystyczne. A w nieodległym Śmiełowie – muzeum Adama Mickiewicza. Byłam pod wrażeniem tego miejsca. Parter pałacu prezentuje ekspozycję mickiewiczowską z oryginalnymi manuskryptami wieszcza, jego portretami z epoki, a także ilustracjami do jego utworów – opowiada Ania Malcharczyk. – Znaczną grupę stanowią obiekty kultu poety z XIX wieku, m.in. akwarela Juliusza Kossaka „Mickiewicz w Turcji” i obraz Tomasza Lisiewicza „Apoteoza Wieszcza”. Wnętrza ozdabiają meble w stylu biedermeier, przedmioty rzemiosła artystycznego z XIX wieku, przykłady malarstwa europejskiego z okresu od XVII do XIX wieku. Z obrazów uwagę zwracają dzieła szkół: holenderskiej, francuskiej, niemieckiej oraz włoskiej, wszystkie eksponujące wątki szczególnie istotne dla romantyzmu. Dzięki takiej aranżacji wnętrz udało się stworzyć nastrój domu szlachecko-ziemiańskiego, co pozwala zwiedzającym mocniej odczuć to, że przebywają w realnym miejscu pobytu wieszcza. Z okien pałacu podziwiać można panoramę tzw. Szwajcarii Żerkowskiej. W parku z wyspą na Starej Lutni odnaleźć można zakątki prawdziwie romantyczne, choćby „ogródek Zosi”, w którym rosną rośliny opisane w poemacie. Obok miejsca, w którym rósł „dąb Mickiewicza” jest jeden z niewielu w naszym kraju „pomników drzewa” – ława z utrwaloną sentencją wypowiedzianą w tym miejscu przez poetę – dodaje laureatka.
 
– Dzięki udziałowi w olimpiadzie poznałam ciekawy zakątek naszego kraju, nowych interesujących ludzi, zdobyłam II miejsce i wspaniałą nagrodę, o której już długo marzyłam, a która będzie pomocą w dalszej nauce i poznawaniu świata. Myślę, że dlatego też warto się uczyć, mimo, że nie zawsze wszystko idzie jak z płatka, a dobre rady rodziców, nauczycieli, wychowawców powodują w nas bunt – niekiedy niesłuszny – stwierdza Ania.
 
Opiekunką Ani w I LO w Raciborzu jest Teresa Kachel, nauczycielka języka niemieckiego.
 
(e)
  • Numer: 38 (957)
  • Data wydania: 21.09.10