65 lat budowlanki
17 września odbyły się obchody 65-lecia Budowlanki. Na uroczystość zjechali absolwenci szkoły z Polski i reszty świata.
– Dawno nie było w naszej szkole takiej imprezy. Odkąd tu pracuję, blisko 20 lat, nie pamiętam podobnych wydarzeń – mówi Jacek Kąsek dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych i Rzemiosł Różnych w Raciborzu.
Przygotowania do jubileuszu trwały rok. W tym czasie rozsyłano zaproszenia, informowano o imprezie przez media i internet. – Dużo osób dowiedziało się o uroczystości przez znajomych – dodaje dyrektor. Na 65-lecie przybyło około 200 absolwentów budowlanki. Część z nich nadal mieszka w Raciborzu, ale jak zapewniają organizatorzy, przyjechały również osoby mieszkające we Francji i Niemczech. – Zapisy do wzięcia udziału w jubileuszu trwały do końca sierpnia. Najstarszymi uczestnikami imprezy są: Zygfryd Grzesiczek, Józef Trzepiel i Otto Bulenda, którzy kończyli szkołę w 1956 roku – mówi Jacek Kąsek.
Dla gości, w szkole przygotowano program, w którym nie zabrakło zwiedzania klas, wystawy fotograficznej, prezentacji multimedialnej o historii szkoły oraz poczęstunku. Od południa absolwenci mieli okazję na nowo poczuć klimat murów budowlanki. O godz. 14.30 wszyscy przeszli do budynku Raciborskiego Centrum Kultury, gdzie odbyła się akademia. Tu część oficjalna przeplatała się z występami artystów. Całość uzupełniały wspomnienia i historie o szkole. W programie artystycznym wziął udział m.in Tomasz Orliński, wokalista raciborskiej grupy Good Day, absolwent budowlanki z 2001 r. Zaśpiewał piosenkę „Jak cegła” grupy Dżem, nawiązując tym samym do charakteru uroczystości.
– Jestem w miłym szoku. Ilość gości i to, że wszystko nam wyszło oceniam bardzo pozytywnie – mówił dyrektor Kąsek, zaznaczając, że to pierwsza taka impreza jaką organizuje. W obchodach 65-lecia uczestniczyli obecni uczniowie szkoły. Obsługiwali, oprowadzali i pomagali swoim starszym kolegom z budowlanki. – Jubileusz jest przykładem patriotyzmu ale to również promocja szkoły. Mamy już w planach, za pięć lat, zorganizować 70-lecie naszej szkoły – zapewnia dyrekcja.
Kronika szkolna, która pomogła pedagogom w odszukaniu absolwentów, istnieje w budowlance od 1945 r. Pierwszy wpis mówi w niej o jednej klasie liczącej 15 uczniów. Ówczesnym dyrektorem był Florian Chroboczek. Szkoła często zmieniała nazwę. Ta dzisiejsza, jak twierdzą w szkole, nawiązuje do najlepszych lat budowlanki.
(woj)
Najnowsze komentarze