Pobiegną bez granic
Majówka truchtem? Jak dobrze pójdzie to i medal będzie. Magistrat rozpoczyna Majowe Bieganie. Na początek impreza integrująca z sąsiadami z Opawy.
Na dystansie 3 i 10 km pobiegną 3 maja raciborzanie i opawianie. To polsko-czeski projekt przygraniczny, dofinansowany przez Unię Europejską.
Zmagania na 3 km adresowane są do młodzieży szkolnej. Pobiec mają uczniowie z raciborskich i opawskich szkół – po 40 z każdego miasta. Organizatorzy spodziewają się około 150 uczestników biegu na 10 km, w tym jednej trzeciej przyjezdnych z Opawy. – Przed rokiem biegało 130 uczestników, 50 było z ziemi raciborskiej – wspomina Marek Kurpis z magistratu. Na trasie mają pojawić się najsłynniejsi biegacze z powiatu – Jan Deńca, Kazimierz Grycman i Tomasz Kaliciak. Wszyscy kończyli maratony, mają na koncie wygrane w rywalizacji krajowej. Przyjedzie zapewne wielu wyczynowców – nagrody rzeczowe są wartości kilkuset złotych każda. W ramach promocji imprezy, swój udział zapowiedział Paweł Januszewski, olimpijczyk, mistrz Europy w biegu na 400 m. – Nie chodzi nam jednak o wynik sportowy, a masowość imprezy. Przygotowaliśmy medale i gażdety dla 150 uczestników biegu na 10 km – mówi Kurpis. Jego zdaniem, nawet zupełny amator pokona trasę. Przewidziano na to 90 minut, a najlepsi będą na mecie zanim minie 40.
Doping się przyda
Z okolic placu Długosza bieg będzie odbywał się ulicami w centrum – Opawską, Wileńską i Wojska Polskiego. Trzy pętle po ponad 3 km dadzą dystans 10 km. Kurpis, który zaliczył maraton w Krakowie, twierdzi, że nie warto narzucać szybkiego tempa z początku. – Część trasy można pokonać marszobiegiem, pomogą też dwa punkty z napojami – opowiada. Prosi o doping mieszkańców, bo lepiej się biegnie, gdy ktoś oklaskami wspomoże biegacza. Przewidziano aż 13 kategorii dla zwycięzców, m.in. najlepsi raciborzanie, funkcjonariusze służb mundurowych, niepełnosprawni.
Impreza popularyzuje bieganie jako najprostszą formę aktywnego wypoczynku i rekreacji ruchowej. Poza tym integruje przygraniczną społeczność raciborsko-opawską. Po zakończeniu biegu wszyscy zawodnicy otrzymają ciepły posiłek regeneracyjny. Będzie okazja podzielić się wrażeniami z przebytej trasy.
Nowością podczas tegorocznej edycji będzie prezentacja multimedialna na temat właściwego odżywiania biegaczy, prezentowana przez całą imprezę pod namiotem w rejonie startu i mety. – Radzę ostatni posiłek przed ruszeniem w trasę spożyć najlepiej 3 godziny wcześniej – przekazuje Marek Kurpis i wspomina jak słynny prezenter TVP zjadał syty obiad w restauracji, a później pobiegł przez Racibórz. – I „umierał” – uśmiecha się urzędnik.
Koszt projektu wynosi blisko 18 000 euro i jest współfinansowany w 85% ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz do 10% ze środków budżetu państwa „Przekraczamy granice” w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Silesia.
Od tego zacznij
Zgłoszenia przyjmowane będą w dniu zawodów 3 maja w godz. od 13.00 do 14.45 do Biegu Młodzieżowego na 3 km kobiet i mężczyzn oraz w godz. od 13.00 do 15.45 do Biegu Głównego na 10 km kobiet i mężczyzn (w biurze zawodów w miejscu rozpoczęcia biegu) lub elektronicznie do 2 maja do dyrektora biegu Piotra Morki na adres: email: biegraciborz@o2.pl.
Miasto Racibórz otwiera Biegiem bez Granic cykl imprez pod hasłem Racibórz biega. W tydzień po rywalizacji na 3 i 10 km można przyjść w sobotni ranek o godzinie 10.00 do Parku Zamkowego. Tam odbędzie się raciborska część akcji „Cała Polska Biega”. Następnym przedsięwzięciem, popularyzującym ten sport, będzie 29 maja Bieg Profilaktyczny, rozpoczynany przez VIP-ów.
(ma.w)
Najnowsze komentarze