Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Nowe atrakcje w Arboretum

09.03.2010 00:00 red
Przy okazji wiosennych spacerów warto odwiedzić raciborskie Arboretum Bramy Morawskiej, gdzie w  ubiegłym roku odbudowano stare studnie.
Swoją świetność odzyskała Studnia Książęca oraz ujęcie na Cieku Paprociowym. Z tej pierwszej, której początek datuje się na XVII wiek, woda była dawniej doprowadzana do browaru  i na raciborski rynek. Przeprowadzone badania wody wskazują, że  jest drugą pod względem jakości wodą, która nadaje się do produkcji piwa typu pilzneńskiego.
 
Z kolei ze studni na Cieku Paprociowym wodę czerpała pobliska restauracja i Leśniczówka. Oba ujęcia od dawna nie były użytkowane.  Teraz stały się kolejną atrakcją turystyczną Arboretum.
 
– Wszystko dzięki 70 tys. zł dotacji z raciborskiego magistratu i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Studnie zostały gruntownie odremontowane i są dostępne dla odwiedzających nasz ogród botaniczny – mówi Hubert Kretek, dyrektor Arboretum Bramy Morawskiej.
 
Ze Studni Książęcej wypompowano wodę, podniesiono całość o jeden krąg, utwardzono teren wokół ujęcia. Ujęcie zostało zadaszone altanką, żeby uchronić je przed opadającymi liśćmi. Do studni prowadzi 150 – metrowa, zupełnie wyremontowana droga
 
Studnia na Cieku Paprociowym także została dokładnie wyczyszczona i odremontowana. Niedaleko umieszczono most widokowy. Woda z ujęcia zasila teraz Staw Cienisty.
 
–  O tej porze roku nie wygląda to może imponująco, ale kiedy się zazieleni i zniknie w końcu wszechobecne błoto będzie tutaj bardzo ładnie – dodaje Hubert Kretek.
 
Arboretum to jeden z rodzajów ogrodów botanicznych, w którym dominują drzewa i krzewy. Poza rodzimymi gatunkami roślin w arboretach sadzone są także gatunki egzotyczne, które pochodzą z podobnych stref klimatycznych. Arboretum Bramy Morawskiej zajmuje cały obszar lasu Obora, czyli 164 ha i położone jest we wschodniej części Raciborza po prawej stronie Odry. Patrząc w tym kierunku od strony miasta, widzimy malowniczo zalesione wzgórza. Arboretum znajduje się na granicy Kotliny Raciborskiej i Płaskowyżu Rybnickiego. Granica ta jest w terenie doskonale zaznaczona przez południowo-zachodnią krawędź usytuowaną na uskoku tektonicznym oddzielającym zrąb Płaskowyżu Rybnickiego od rowu tektonicznego Doliny Górnej Odry (Waga 1992). Głównymi ciekami arboretum są lewobrzeżne dopływy potoku Łęgoń, którego wody wpadają do Odry na północno-zachodnim krańcu gminy Nędza.
na podst. materiałów UM w Raciborzu
 
(j.sp)
  • Numer: 10 (934)
  • Data wydania: 09.03.10