Wieczór w Muzeum
Wieczorem 12 lutego w Muzeum w Raciborzu otwarta została wystawa eksponatów, które powróciły tutaj po kilkumiesięcznej renowacji. Naczynia ceramiczne, zbroje, rzeźby w drewnie, dokumenty i obrazy na płótnie ponownie zyskały dawno już utracony blask.
Wystawa zbiorowa zawiera eksponaty z czterech działów – etnografii, archeologii, historii i sztuki, które muzeum w ostatnich latach poddało całkowitej lub tylko częściowej renowacji. Ekspozycja ta jest także wspaniałą okazją do zaznajomienia się z procesami i sposobami naprawy zabytków z różnych materiałów, takich jak papier, drewno, drewno polichromowane, często pochodzących ze średniowiecza, przykładem mogą być tutaj dwa dokumenty z XIV i XV wieku – Status Bractwa Literackiego i dokument dotyczący Fundacji Ołtarza Św. Barbary.
Cała kolekcja muzealiów liczy sobie kilkaset eksponatów, zwiedzający będą jednak mogli podziwiać kilkadziesiąt wybranych przez kustoszy przedmiotów. Najciekawszymi spośród nich są obrazy z chorągwi cechów z Raciborza, ozdobne świeczniki procesyjne tych cechów, a także mapy, militaria, malowane skrzynie ludowe i zegary ścienne.
Jednymi z najciekawszych i najbardziej rzucających się w oczy eksponatów są drewniane świeczniki cechów. Prawie dwumetrowe bogato zdobione świeczniki zachwycają zwiedzających misternymi rzeźbieniami i przykuwającymi wzrok złoceniami. Kolejnymi eksponatami są obrazy z chorągwi cechowych, przedstawiające patronów poszczególnych zawodów – szewców, dekarzy itd. Przykładem renowacji częściowej jest drewniana rzeźba św. Floriana, gdzie nie uzupełniano ubytków w tworzywie, a tylko odświeżono cały zabytek.
Ciekawe eksponaty są tylko częścią całych zasobów muzeum, które mają obrazować różnorodność naszej kultury od wieków średnich aż do początków XX wieku.
(op)
Najnowsze komentarze