Wtorek, 19 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Seweryny, Salomei

RSS

Dzięki przedsiębiorcom Pietrowice są wielkie nie tylko z nazwy

09.02.2010 00:00 e.Ż
V Gala Przedsiębiorców odbyła się 6 lutego w Pietrowicach Wielkich.
Podczas dorocznej gali zauważone zostają te firmy i gospodarstwa, które się w minionym roku wyróżniły i przysłużyły dla rozwoju gminy. – Każda firma i gospodarstwo to przedsięwzięcie, którym trzeba kierować w sposób profesjonalny. To, co robicie dla swoich firm, robicie dla całej naszej społeczności, przyczyniając się do tego, że gmina Pietrowice jest wielka nie tylko z nazwy – mówił do przedsiębiorców wójt Andrzej Wawrzynek. Henryk Joachim Marcinek, przewodniczący Rady Gminy, jako zaszczyt odebrał fakt, że występuje przed osobami, które tworzą około 2 tys. miejsc pracy. Przewodniczący dziękował też za płacone podatki, które stanowią dużą część budżetu gminy.
 
Wyróżnienia przyznano w trzech kategoriach: „Nowy inwestor”, „Prężne gospodarstwo” i „Solidny produkt”. Laureatami pierwszej została firma Eko-Okna oraz Andrzej i Krystyna Kurzejowie z Makowa. – Zaryzykowaliśmy, zaciągnęliśmy kredyty. Za zeszły rok wpłynie do gminy 200 tys. zł z tytułu podatku – mówił podczas gali Mateusz Kłosek. Obecnie produkty Eko-Okien można kupić w 500 punktach. Firma zatrudnia około 300 osób.
 
Krystyna i Andrzej Kurzejowie prowadzą sklep spożywczy z kawiarenką. Działalność rozpoczeli w 1997 r. – Od zawsze moim i męża marzeniem było posiadać własny sklep i kawiarnię – wyznaje pani Krystyna. Prowadzą m.in. sprzedaż spożywczą, owoce, warzywa, artykuły szkolne i alkohole. Kawiarenka działa od 2008 r. Organizuje się tu wieczorki karaoke i turnieje piłkarzyków o puchar kawiarni.
 
W kategorii „Prężne gospodarstwo” wyróżniono Renatę Pientkę z Pietrowic Wielkich oraz Gabrielę i Henryka Wilczków z Pawłowa. Pani Renata na 40 ha uprawia pszenicę ozimą i buraki cukrowe. Gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane. W ostatnim czasie zakupiono agregat uprawowo-siewny firmy Lemken oraz pług obracalny czteroskibowy.
 
Wilczkowie gospodarstwo odziedziczyli po rodzicach pana Henryka w 1996 r. Specjalizują się w mleku i ziemniakach. Gospodarzowi pomaga syn i brat. Pani Gabriela zajmuje się głównie utrzymaniem czystości. Produkują kilkanaście tysięcy litrów mleka miesięcznie. Posiadają 40 krów dojnych i młode bydło. Sianokiszonkę i kukurydzę dla nich produkują we własnym zakresie. Ziemniaki uprawiają na powierzchni 12-17 ha.
 
Alfons Zebrała z Makowa jest laureatem w kategorii „Solidny produkt”. Prowadzi działalność od 1979 r. – Praca dekarza pozostawia trwały ślad w architekturze budynku. Lubię pracować z młodzieżą i obserwować jak po latach zakładają własne firmy i dobrze sobie radzą – mówi pan Alfons. W pracach biurowych i w warsztacie pomaga mu żona Ewa.
 
W tej samej kategorii wyróżniono Serwis Ogumienia Sandy prowadzony przez Sylwię Pieczarek. Firma działa od 1992 r. Początkowo jej siedziba mieściła się w wydzierżawionej stodole. Zajmowano się handlem opon sprowadzanych z Niemiec. Z czasem zakupiono maszyny, rozszerzono też asortyment o opony nowe i powstał serwis obsługujący samochody osobowe, ciężarowe i pojazdy rolnicze. W 2003 r. warsztat przeniesiono do nowo wybudowanego budynku w Pietrowicach. Zatrudnia 3 mechaników.
 
Gośćmi specjalnymi gali byli poseł Henryk Siedlaczek, Gabriela Lenartowicz – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, oraz starosta raciborski Adam Hajduk. Nagrodę specjalną prezesa WFOŚiGW otrzymał Gerard Jokiel z Pawłowa.
 
(e.Ż)
  • Numer: 6 (930)
  • Data wydania: 09.02.10