Straż graniczna podsumowała rok
Strażnicy przenieśli się ze swoimi działaniami w głąb kraju.
Obecny rok jest przełomowy dla raciborskich pograniczników. Minister zastanawia się gdzie ulokować siedzibę oddziału Straży Granicznej. W Raciborzu na pewno pozostanie jednak placówka. O tym, że strażnicy są potrzebni, nikt nie ma wątpliwości. Coraz częściej zajmują się sprawami migracyjnymi.
Działania kontrolne poza obszarem przygranicznym wsparte kompleksową analizą ryzyka, żmudną pracą wyspecjalizowanych komórek ds. cudzoziemców, ukierunkowane na rozpoznanie i przeciwdziałanie przestępczej działalności czynności operacyjno–śledcze, umożliwiają efektywnie przeciwdziałać nielegalnej imigracji oraz naruszeniom przez cudzoziemców prawa. Równolegle funkcjonariusze wykonują w międzynarodowym porcie lotniczym w Pyrzowicach wyjątkowo odpowiedzialne zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa w komunikacji lotniczej.
Karali również pracodawców
W roku 2009, w trakcie realizacji ustawowych zadań, funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali różnego rodzaju nielegalny towar (m.in. alkohol, wyroby tytoniowe i różnego rodzaju podrobione produkty, w tym: odzież, obuwie, narzędzia, maszyny, proszki do prania) wartości ponad 8 300 000 złotych oraz łącznie 1 600 osób (Polaków i cudzoziemców). W wyniku kontroli legalności pracy cudzoziemców dochodziło do ujawniania naruszania prawa nie tylko przez cudzoziemców, ale również przez polskich pracodawców oraz firmy pośredniczące w zatrudnianiu cudzoziemców. Wśród nieuczciwych pracodawców byli zarówno tacy, którzy celowo i za zgodą cudzoziemców nie podpisali z nimi umowy i nie zgłosili ich zatrudnienia w ZUS – unikając odprowadzania składek i płacenia podatków, jak i tacy, którzy robili to bez zgody cudzoziemców świadomie wykorzystując nieznajomość przez nich polskich przepisów oraz ich trudną sytuację, stwarzając przed nimi pozory legalnego zatrudnienia.
Straż na drogach
W roku 2009 mobilne patrole – ukierunkowane przede wszystkim na przeciwdziałanie nielegalnej migracji, przeprowadziły prawie 4 500 takich kontroli, legitymując prawie 90 000 osób oraz sprawdzając 30 000 pojazdów i 2 500 pociągów. W roku 2009 działalność w zakresie kontroli środków transportu skutkowała wydaniem 320 decyzji administracyjnych i nałożeniem na przewoźników wykonujących międzynarodowy transport drogowy, kar pieniężnych na kwotę 600 000 złotych, a w przypadku kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego nałożeniem ponad 1 000 mandatów karnych na kwotę 150 000 złotych.
– Porównanie efektów działań Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w roku 2009 z wynikami osiągniętymi w roku 2008, wskazują jednoznacznie, że zastosowane nowe – adekwatne do warunków Schengen sposoby działania, poparte odpowiednią organizacją i wykorzystaniem bieżącej analizy zagrożeń, odpowiednio ukierunkowane czynności operacyjno–śledcze, właściwie zaplanowane kontrole oraz ścisłe współdziałanie z innymi służbami państwowymi i instytucjami dbającymi o bezpieczeństwo i porządek prawny oraz zajmujące się problematyką cudzoziemców, a także możliwość korzystania ze zintegrowanych baz danych, zwiększyły skuteczność w realizacji ustawowych zadań – wyjaśnia pułkownik Cezary Zaborski, rzecznik Śląskiego Oddziału Straży Granicznej.
Coraz więcej pracy
W roku 2009 nastąpił wyraźny wzrost aktywności, a zarazem efektywności prowadzonych przez Śląski Oddział Straży Granicznej działań, szczególnie w obszarze spraw dotyczących naruszania prawa przez cudzoziemców. Zwiększyła się zarówno liczba kontroli legalności pobytu oraz pracy cudzoziemców, jak i liczba mobilnych patroli na głównych trasach komunikacyjnych przebiegających przez teren województwa śląskiego i opolskiego, co z kolei wpłynęło na dużą wykrywalność przestępstw i wykroczeń. Dotyczyło to w szczególności aglomeracji śląskiej – obszaru ze zidentyfikowanymi centrami przestępczości, rejonu o dużym zagęszczeniu mieszkańców, który przyciąga nielegalnych cudzoziemców, terenu przez który przebiegają i krzyżują się kolejowe i drogowe międzynarodowe szlaki komunikacyjne. Aktywne działania na terenie Śląska oraz Opolszczyzny (gdzie najczęściej występują przypadki naruszania prawa związane z nielegalną pracą i zatrudnianiem cudzoziemców), pozwalały skutecznie zwalczać nielegalną imigrację, ujawniać liczne przypadki bezprawnego pobytu i pracy cudzoziemców, identyfikować zjawiska migracyjne, przeciwdziałać przestępczości z udziałem cudzoziemców, zatrzymywać poszukiwane przez organa ścigania osoby, udaremniać przewóz nielegalnych towarów akcyzowych i wykrywać naruszenia w zakresie międzynarodowego transportu drogowego. W szerszym niż w 2008 roku zakresie prowadzone były w głębi kraju działania operacyjno–śledcze, dzięki którym możliwe było rozpoznawanie i przeciwdziałanie przestępczej działalności w obszarze szeroko pojętej nielegalnej imigracji i przestępczości z udziałem cudzoziemców, który również w roku 2010 jest priorytetowym obszarem działania Śląskiego Oddziału Straży Granicznej.
(acz)
Najnowsze komentarze