Wtorek, 19 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Seweryny, Salomei

RSS

Wyplewią, wykoszą i oczyszczą parki

26.01.2010 00:00 izis
Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego otrzymał dofinansowanie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Dofinansowanie to wynosi  77 tys. zł i jest przeznaczone na sfinansowanie prac związanych z ochroną i zachowaniem cennych przyrodniczo zbiorowisk nieleśnych.
 
Środki katowickiego Funduszu pozwolą na wykonanie prac polegających m.in. na oczyszczeniu z samosiewów drzew i krzewów 7 ha muraw kserotermicznych i naskalnych, wykoszenie prawie 4 hektarów obszarów nieleśnych i 9 ha nieużytków zlokalizowanych na terenach gmin: Olsztyn, Mstów, Niegowa, Boronów, Herby i Rybnik.
 
Ochronią murawy naskalne i storczyki
 
Głównym celem prowadzonych od kilku lat działań na terenie parków krajobrazowych województwa śląskiego jest pielęgnacja różnorodności biologicznej, zwłaszcza ochrony cennych przyrodniczo muraw kserotermicznych, muraw naskalnych, łąk zmienno – wilgotnych ze stanowiskami storczyków oraz zarastających nieużytków. Szczególnie cenne i wymagające ochrony tereny znajdują się na terenie Parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich, Parku Krajobrazowego Lasy nad Górną Liswartą oraz Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd.
 
Zielone zagłębie przyrody
 
Zachowanie bioróżnorodności i ochronna cennych gatunków roślin i zwierząt na terenach nieleśnych województwa śląskiego to jedno z najważniejszych zadań Zespołu Parków Krajobrazowych od lat wspieranych przez katowicki Fundusz. Uważany do niedawna za zdegradowany i zniszczony pod względem ekologicznym teren jest prawdziwym zagłębiem, gdzie zachowało się wiele interesujących i rzadkich gatunków roślin oraz zwierząt. Są to zarówno cenne przyrodniczo rośliny lubiące tereny podmokłe i torfowiska czy miejsca skaliste, jak i gatunki związane z działalnością człowieka. W województwie śląskim żyją też wyjątkowo cenne w kraju gatunki bezkręgowców, ryb, płazów, gadów i 262 z prawie 400 gatunków spotykanych w kraju ptaków oraz 63 gatunki ssaków, z których połowa jest rzadko spotykana i chroniona w Europie.
 
(oprac. izis)
  • Numer: 4 (928)
  • Data wydania: 26.01.10