Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Rudy szkolą przyszłych studentów

19.01.2010 00:00 e.Ż
Uczniowie z Rud z własnej woli przychodzą do szkoły w soboty. Mało tego, nie dość że nie boją się przedmiotów ścisłych, to świetnie znają swoje własne predyspozycje.
Wszystko to dzięki programowi „Aktywny w szkole, aktywny w życiu”, w którym uczestniczy ZSO w Rudach. Bierze w nim udział licząca 38 uczniów grupa podstawowa oraz sympatycy, czyli pozostali gimnazjaliści, którzy zadeklarowali chęć uczestniczenia w zajęciach. W sumie około 70 uczniów.
 
Zajęcia odbywają się w trzech sekcjach: matematyczno-naukowo-technicznej, przedsiębiorczości oraz informatycznej. – Wszystko dzieje się w soboty, a mimo to jest wielu chętnych, przychodzą nawet uczniowie spoza Rud – mówi dyrektor Adrian Plura.
 
Pomysłodawcą i koordynatorem projektu jest Uniwersytet Śląski. – Głównym założeniem jest, żeby zwiększyć nabór na kierunki ścisłe. Dziś przepełnione są kierunki humanistyczne, a na matematykę czy fizykę brakuje chętnych. Na rynku pracy zaczyna brakować fachowców w tych dziedzinach. Projekt ma zachęcić młodzież do nauki przedmiotów ścisłych – wyjaśnia dyrektor Plura. – To są przedmioty, których nie można „wykuć” na pamięć, tutaj trzeba mieć odpowiednie predyspozycje, a uczniowie często mają z tym problemy – przyznaje Marta Depta, pedagog szkolny.
 
W sekcjach realizowane są zagadnienia, na które na zwykłych lekcjach nie starcza czasu. – Uczą się np. o zagrożeniach środowiska, rozwiązują krzyżówki matematyczne, tworzą origami – wylicza pani pedagog. To nie wszystko. Uczniowie w tygodniu mają szansę podciągnąć swoją wiedzę na specjalnych zajęciach wspomagających, oprócz tego uczestniczą w warsztatach aktywności własnej, gdzie poznają własne predyspozycje i umiejętności. Ponadto planowane są wycieczki na uniwersytet, jest pomysł na spotkanie z absolwentami szkoły, którzy zrobili karierę, wizyta w firmie itp.
 
Wydaje sie jednak, że uczniów wcale nie trzeba namawiać na dodatkowe zajęcia. – Chodzę na przedsiębiorczość. Ostatnio pisaliśmy o własnych zasobach, czyli z czego jesteśmy zadowoleni. To bardzo ciekawe zajęcia i myślę, że mogą mi pomóc np. w wyborze dalszej szkoły – mówi Martyna Morawiec. Grzegorz Kozłowski z kolei pasjonuje się informatyką. – Fajnie tu jest. Robimy jakieś projekty na komputerze. Może mi się to przydać, bo chcę pójść do szkoły informatycznej – mówi uczeń.
 
W projekcie „Aktywny w szkole, aktywny w życiu”, finansowanym z Euroepjskiego Funduszu Społecznego, uczestniczy również ZSG w Nędzy. 29 stycznia odbędzie się tam Festiwal Nauki, w którym weźmie udział też szkoła z Rud. Nie zabraknie ciekawych eksperymentów i pokazów. W czerwcu impreza taka planowana jest w Rudach.
 
(e.Ż)
  • Numer: 3 (927)
  • Data wydania: 19.01.10