Wtorek, 19 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Seweryny, Salomei

RSS

Mandat albo łopata

12.01.2010 00:00 acz
100 złotych – nie mniej, nie więcej a właśnie tyle grozi za nieodśnieżenie chodnika przed swoją posesją.
Usuwać należy lód, śnieg i błoto. Raciborscy strażnicy na razie upominają i dają czas na odśnieżenie. Jeśli właściciel nie zastosuje się do poleceń strażników może zostać ukarany mandatem.
 
Zgodnie z prawem za stan chodnika graniczącego z posesją – domem lub płotem ogradzającym podwórko – jest odpowiedzialny właściciel nieruchomości, jej najemca lub administrator. I to on może być ukarany jeśli po chodniku nie da się przejść, bo jest na nim ślizgawka lub głęboki śnieg. Jeżeli jednak chodnik od posesji oddziela choćby „pasek” gminnego gruntu, to obowiązek odśnieżania należy do gminy. Odśnieżać należy choćby z tego powodu, że gdy ktoś upadnie na chodniku, na którym zalega lód lub śnieg, może dochodzić odszkodowania od właściciela posesji, który nie wywiązał się ze swojego obowiązku.
 
Od 5 stycznia również obowiązuje rozporządzenie wojewody śląskiego w sprawie obowiązku usuwania śniegu i lodu z obiektów budowlanych. Wojewoda zarządza w nim, że zobowiązuje właścicieli, zarządców i administratorów obiektów budowlanych do monitorowania pokrywy śnieżnej lub lodowej zalegającej na dachach, stropodachach, tarasach użytkowych, balkonach i tym podobnych elementach budynków. W przypadku znacznych nagromadzeń śniegu lub lodu, sopli i nawisów lodowych mogących stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa, odpowiedzialny za stan techniczny obiektu, zobowiązany jest podjąć niezwłoczne działania, aby je usunąć. Natomiast usuwanie śniegu lub lodu z dużych powierzchni dachu wykonanego „jako lekka konstrukcja stalowa”, powinno się odbywać pod nadzorem osób posiadających wiedzę techniczną.
 
Za zimowe utrzymanie dróg odpowiada Przedsiębiorstwo Komunalne w Raciborzu. Wygrało trzy lata temu przetarg na te usługi. – Krzysztof Kowalewski, prezes PK  zapewnia, że zarówno pod względem sprzętu, jak i środków do zwalczania śniegu i gołoledzi miasto jest w pełni zabezpieczone: – Mamy sól drogową i piasek, posiadamy też ekologiczne środki do usuwania gołoledzi na ciągach pieszych i rynku, czyli sól ekologiczną. Naszym zadaniem jest odśnieżanie dróg gminnych, a więc wszystkiego co nie jest drogami wojewódzkimi, krajowymi i powiatowymi. Służą nam do tego solanki wyposażone w pługi, pługopiaskarki, rozrzutniki do piasku i soli podczepiane pod ciągniki.
 
Drogi główne są odśnieżane do dwóch godzin po ustaniu opadów śniegu, drogi boczne, chodniki, place – od czterech do sześciu godzin.
 
Akcja zima potrwa do 31 marca. Jak co roku, w bazie Przedsiębiorstwa Komunalnego pełniony jest dyżur w ramach Akcji Zima. W razie potrzeby dzwonić można pod nr tel. 32 415 34 24 po godz. 15.00, do godz. 15.00 również 32 415 35 77 (sekretariat Przedsiębiorstwa Komunalnego).
 
(acz), (uw)
  • Numer: 2 (926)
  • Data wydania: 12.01.10