Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Wielkie dzieło współpracy

20.10.2009 00:00
Symbolicznie otwarto i oddano do użytku Ośrodek Edukacyjno-Formacyjny diecezji gliwickiej w Rudach.
Odnowione pomieszczenia Pocysterskiego Zespołu Klasztorno-Pałacowego w Rudach po raz pierwszy zaprezentowano we wrześniu dziennikarzom. Natomiast 10 października odbyło się symboliczne otwarcie ośrodka z udziałem honorowych gości. Uroczystość uświetnił występ Zespołu Muzyki Dawnej Tibiarum Scholares. Była też okazja, aby zwiedzić wyremontowane pomieszczenia. Przedstawiciel firmy konserwacji zabytkowej architektury z Tarnowskich Gór opowiedział o procesie rekonstrukcji obiektu. Na wyświetlanych slajdach można było zobaczyć, jak bardzo zniszczony w wyniku działań wojennych był budynek po 1945 r.
 
Ks. Jan Rosiek, dyrektor ds. odbudowy Pocysterskiego Zespołu Klasztorno-Pałacowego, podkreślił, że to, co udało się zrobić, było możliwe dzięki siedmiu źródłom finansowania. – Żeby to dzieło podjąć, potrzeba było wielkiej determinacji, wiary i odwagi ze strony diecezji – mówił ks. Rosiek. Wśród gości nie zabrakło przedstawicieli instytucji, które wsparły diecezję w odbudowie obiektu. Wszyscy byli pod wielkim wrażeniem tego, co zobaczyli. – Patrzę na to m.in. z punktu widzenia urzednika, który podpisywał decyzje o przekazaniu kolejnych milionów, żeby ta inwestycja była realizowana – mówiła Dorota Wójtowicz z Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. – Dziś widzę, że nie były to pieniądze zmarnowane. Dla urzędników instytucja taka jak Kościół może budzic wątpliwości. Tymczasem spotkaliśmy tu partnera, z którym można było dyskutować. Ten kontakt z diecezją wiele mnie nauczył – dodała.
 
Stanisław Siwiński z Ekofunduszu zwrócił uwagę na ekologiczny wymiar inwestycji. – Trzy lata temu była tu ruina, która przerażała. Dziś cieszę się, że na trasie benedyktyńskiej jest taki obiekt jak Rudy. Dzięki nowoczesnym technologiom ogrzewania oszczędza się tutaj 6 tys. ton CO2 rocznie – zauważył. Także Gabriela Lenartowicz z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej gratulowała diecezji podjęcia ryzyka wyzwania, jakim była inwestycja warta ponad 20 mln zł. W imieniu samorządu gminnego za podjęty trud odbudowy dziękowała również Rita Serafin, burmistrz Kuźni Raciborskiej i wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia Gmin Cysterskich oraz poseł Henryk Siedlaczek, którzy przekazali też okazjonalne upominki.
 
Ks. Jan Rosiek z właściwą sobie skromnością skwitował wszystkie pochlebne komentarze na temat odbudowy opactwa: – Z podziękowaniem za łaski, z prośbą o dalsze – powiedział z uśmiechem. Podziękował również za piękną współpracę Lasom Państwowym, od których w 1997 r. diecezja przejęła obiekt. Podczas uroczystości obecni byli też biskupi diecezji gliwickiej – bp Jan Wieczorek i bp Gerard Kusz. – Różni ludzie starali się, żeby z tego miejsca coś zrobić. Nie zawsze było to coś duchownego. Dziękować należy wszystkim, którzy współpracowali przy tym przedsięwzięciu. Wielkie dzieło rodzi się zawsze przy współpracy i dzięki zaangażowaniu tak wielu ludzi, mamy dziś ten miły dzień – podsumował uroczystość bp Wieczorek.
 
(e.Ż)
  • Numer: 42 (914)
  • Data wydania: 20.10.09