Wtorek, 19 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Seweryny, Salomei

RSS

Sojka dla animatorów

13.10.2009 00:00
11 animatorów kultury wyróżnionych zostało w tym roku przez komisję powołaną przez prezydenta Mirosława Lenka. Zaśpiewał dla nich Stanisław Sojka.
Święto animatora kultury zorganizowane zostało 9 października w DK Strzecha. – Jest to wyjątkowe święto, bo kultura to coś, co gromadzimy i przekazujemy innym, jest rzeczą, która dotyka nas na co dzień i powoduje, że życie jest piękniejsze – mówiła wiceprezydent Ludmiła Nowacka przed odczytaniem nazwisk i dokonań laureatów.
 
Wśród wyróżnionych znaleźli się: Ewa Wawoczny, Aldona Krupa-Gawron, Adrian Szczypiński, ks. Adam Rogalski, Stanisław Borowik, Małgorzata Dziedzic, Michał Justycki, Sebastian Rysztak, Wanda Pietera, Urszula Lamla i Krystyna Komarek. – Nagrodziliśmy jedenaście osób, to dużo, chyba tylu wyróżnionych jeszcze nie było. Zależało nam, by wyróżnić ludzi prezentujących różne dziedziny kultury. Są zarówno ci, których często widać, jak i ci, którzy działają gdzieś w cieniu – wyjaśniła wiceprezydent. – Jakbyśmy chcieli, to i 50 osób można by w tej dziedzinie wyróżnić, bo dużo się w kulturze dzieje – stwierdził prezydent Lenk.
 
W imieniu wyróżnionych podziękowała wszystkim Aldona Krupa-Gawron. – Żyję na tyle długo, by wiedzieć, że nie wolno zakładać mi mini, ale na tyle krótko, by nie cytować swoich sentencji – powiedziała, przywołując słowa Einsteina.
 
Po części oficjalnej na scenie DK Strzecha stanął Stanisłam Sojka, który zaśpiewał dla raciborzan, a szczególnie dla raciborskich animatorów kulturu.
 
EWA WAWOCZNY – nagroda w dziedzinach: upowszechnianie twórczości artystycznej, animowanie społecznego życia kulturalnego. Współtwórczyni 6 filmów o najważniejszych wydarzeniach historycznych i wybitnych postaciach Raciborza. Filmy otrzymały główne nagrody na ogólnopolskim konkursie „Ocalić od zapomnienia”. Aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym miasta i regionu; promuje Racibórz na terenie kraju.
 
ALDONA KRUPA-GAWRON – nagroda w dziedzinach: ważne wydarzenie kulturalne, animowanie społecznego życia kulturalnego, upowszechnianie twórczości artystycznej. Inicjatorka i organizatorka Międzynarodowych Spotkań Artystycznych „Śląsk kraina wielu kultur”, prezes SKZR Źródło. Z zespołami stowarzyszenia uczestniczy w życiu kulturalnym miasta i regionu, i promuje Racibórz w kraju i zagranicą.
 
ADRIAN SZCZYPIŃSKI – nagroda w dziedzinach: upowszechnianie twórczości artystycznej, animowanie społecznego życia kulturalnego. Współtwórca 6 filmów o wydarzeniach historycznych i wybitnych postaciach Raciborza. Filmy otrzymały nagrody na ogólnopolskim konkursie „Ocalić od zapomnienia”. Współautor audycji radiowej „Bilet do kina”, nadawanej przez Radio Vanessa, autor tekstów strony internetowej Stowarzyszenia Klub Miłośników Filmu. Współtwórca teledysków raciborskiej formacji hip-hopowej Generacja Lunatyków. 
 
Ks. ADAM ROGALSKI – nagroda w dziedzinach: animowanie społecznego życia kulturalnego, upowszechnianie twórczości artystycznej. Łączy posługę duszpasterską z animowaniem społecznego życia kulturalnego, będąc inicjatorem, organizatorem i współorganizatorem wielu zamierzeń kulturotwórczych, np. Przeglądu Piosenki Religijnej „Spotkałem Pana”, Koncertu Papieskiego czy Koncertu Uwielbienia. Współpracuje ze stowarzyszeniami, instytucjami i osobami, tworząc wystawy, koncerty kolęd i pastorałek, festyny rodzinne.
 
STANISŁAW BOROWIK – nagroda w dziedzinach: animowanie społecznego życia kulturalnego oraz ważne wydarzenie kulturalne. Inicjator i jeden z głównych organizatorów przedsięwzięcia pn. Memoriał im. mł. kpt. Andrzeja Kaczyny i dh. Andrzeja Malinowskiego, poświęconego pamięci strażaków, którzy zginęli w sierpniu 1992 r. podczas pożaru lasów w rejonie Kuźni Raciborskiej.
 
MAŁGORZATA DZIEDZIC – nagroda w dziedzinie upowszechnianie twórczości artystycznej. Choreograf tańca towarzyskiego, instruktor RCK. Prowadzi kursy tańca towarzyskiego i Klub Miłośników Tańca Towarzyskiego, którego członkowie reprezentują Racibórz na Międzynarodowym Festiwalu Tanecznym w Mikołajkach, Ogólnopolskich Turniejach Tańca Towarzyskiego w Nysie, Kłobucku, Głuchołazach, Sosnowcu, Olsztynie, Jeleniej Górze, Złotych Horach.
 
MICHAŁ JUSTYCKI – nagroda w dziedzinie upowszechnianie twórczości artystycznej. Niesłyszący instruktor plastyki w RCK, prezes Polskiego Związku Głuchych koła w Raciborzu. Organizator wystaw plastycznych osób niesłyszących oraz ogólnopolskiego pleneru malarskiego „Tworzę, więc jestem”. Uczestniczy w plenerach i wystawach w kraju i poza granicami. Zapraszany jest jako juror, komisarz, specjalista i wykładowca.
 
SEBASTIAN RYSZTAK – nagroda w dziedzinach: upowszechnianie twórczości artystycznej, animowanie społecznego życia kulturalnego, ważne wydarzenia kulturalne. Prowadzi pub Atmosphere. W środowisku kulturalnym postrzegany jest jako niestrudzony organizator dziesiątek koncertów. Dzięki niemu mogliśmy w Raciborzu usłyszeć czołówkę polskiej sceny muzycznej oraz liczne zespoły zagraniczne m.in. z Czech, Słowacji, USA, Anglii, Francji.
 
WANDA PIETERA – nagroda  w dziedzinie animowanie społecznego życia kulturalnego. Członek TMZR-u. Należała do kolegium redakcyjnego „Gazety Raciborskiej”. Animuje społeczne życie kulturalne poprzez współorganizowanie rożnych imprez o zasięgu lokalnym. Jako wolontariusz prowadzi sekretariat, redaguje kronikę. Pozyskuje sponsorów na działalność kulturalną TMZR-u.
 
URSZULA LAMLA – nagroda  w dziedzinie animowanie społecznego życia kulturalnego. Od 20 lat aktywnie działa na rzecz Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Woj. Śląskiego Oddziału w Raciborzu. Od 1989 roku jest członkiem chóru mieszanego im. Josepha v. Eichendorffa i założycielką mieszanego chórku dziecięcego.
 
KRYSTYNA KOMAREK – nagroda w dziedzinie popularyzacji książek i czytelnictwa. Kierownik Wypożyczalni Głównej MiPBP. Współorganizatorka wielu zamierzeń mających na celu upowszechnianie czytelnictwa  i tworzenie pozytywnego wizerunku biblioteki. Porównując lata 2000-2008, odnotowano w Wypożyczalni Głównej wzrost czytelników o ponad 600 a wypożyczeń o blisko 35 000 egz.
 
(JaGA)
  • Numer: 41 (913)
  • Data wydania: 13.10.09