Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Odkurzamy miejscowe tradycje

06.10.2009 00:00
Stowarzyszenie Lyskor na swą działalność otrzymało kolejne dotacje. W najbliższym czasie atrakcje czekają mieszkańców gmin Lyski i Kornowac.
Lyskor, czyli stowarzyszenie dwóch zaprzyjaźnionych gmin – Lysek i Kornowaca – działa od trzech lat i liczy 56 członków. Od początku istnienia za główny cel stowarzyszenie stawia sobie aktywację mieszkańców z obu gmin. – Chodzi o to, by znaleźć grupy istniejące na terenie gmin i zachęcić je do działania. Mamy tutaj oprócz Kół Gospodyń Wiejskich również zespoły artystyczne. Jest też spora grupa ludzi, którzy mają wiele ciekawego do przekazania młodszym pokoleniom – przekonuje Helena Serafin, prezes stowarzyszenia.
 
Pstrąg potrawą regionalną
 
14 października w Pstrążnej odbędzie się pierwsza z wielu imprez, jakie czekają w najbliższym czasie mieszkańców dwóch zaprzyjaźnionych gmin. Na stawie państwa Białeckich członkowie stowarzyszenia pokażą jak przygotować pstrąga w glinie. – Chcemy, by pstrąg w glinie stał się naszą regionalną potrawą. Poczyniliśmy już w tym kierunku pierwsze kroki. Na spotkaniu w październiku zamierzamy pokazać zaproszonym gościom, że potrawa, która od wielu lat, a może nawet wieków, przygotowywana jest na terenie naszej gminy, jest czymś wyjątkowym – opowiada Helena Serafin. Na projekt „Ryba w śląskich podaniach i daniach” stowarzyszenie otrzymało grant z Fundacji Ramża i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. W ramach projektu przeprowadzone zostaną również warsztaty kulinarne.
 
Trojok i chodzony
 
27 i 28 października w Gminnym Ośrodku Kultury w Kobyli miejscowe zespoły będą mogły się zaprezentować na Przeglądzie Zespołów Artystycznych. Jak podkreśla szefowa stowarzyszenia, przegląd jest otwarty również dla sąsiadów. W zeszłym roku pojawiła się nawet grupa z Czech.
 
– Staramy się przede wszystkim kultywować miejscowe tradycje. Co roku „odkurzamy” inny zwyczaj śląski, np. chowanie basa, topienie marzanny. Ostatnio przygotowaliśmy zupę pokrzywową i nikt nie skończył na jednym talerzu – mówi z uśmiechem pani prezes.  Corocznym zwyczajem jest również biesiada, na której mieszkańcy starają się podtrzymać tradycyjne tańce, takie jak trojok, mietrosz czy chodzony. Ostatni raz mieszkańcy bawili się w remizie w Raszczycach, gdzie gościła ponad setka osób.
 
Stowarzyszenie zawiązało także współpracę z organizacją polonijną z ukraińskiego Żytomierza. – Zamierzamy uściślić naszą współpracę. Może w przyszłości dojdzie do jakiejś wymiany dzieci i młodzieży – dodaje pani Helena.
 
Łukasz Żyła
  • Numer: 40 (912)
  • Data wydania: 06.10.09