Wieści gminne
Sensowny przystanek
Niszczonej przez natężony ruch samochodowy ulicy Katowickiej prezydent Raciborza obiecuje nie tylko solidny remont, łącznie z chodnikami i miejscami parkingowymi, ale także „sensowny przystanek”. Bajpas dla modernizowanej Opawskiej ma być wyremontowany w 2010 roku. O wykonanie tam zatoczki autobusowej poprosiła radna Katarzyna Dutkiewicz.
Trakt z kulturą
Remontowana ulica Długa ma być na powrót „ciekawym ciągiem handlowym”, na co liczy prezydent Mirosław Lenk. Swoją wizję na główny miejski deptak ma radna Elżbieta Biskup, która chce by pełnił rolę kulturotwórczą i odbywały się tam uliczne koncerty oraz wystawy. – Nic nie stoi na przeszkodzie – uważa prezydent.
Obora jest droga
Co dalej z rozbudową kąpieliska w Oborze? – Kosztorys nas przeraża – przyznaje prezydent Mirosław Lenk. OSiR, któremu obiekt podlega, szuka wsparcia w funduszach unijnych poprzez wspólny projekt z czeskim Vitkovem.
Szkolne braki
Od pół do miliona złotych zabraknie miastu na wydatki związane z oświatą podległą samorządowi. – Zimą poznamy realne koszty jej utrzymania – wyjaśnia prezydent Raciborza.
Znakiem nie zatrzymasz
Podczas ostatniej sesji samorządu w Rudniku Teresa Neblik, radna z Szonowic, zwróciła się do wójta z prośbą o ustawienie znaku drogowego w Szonowicach. Jej zdaniem potrzebny jest on przy drodze biegnącej przez wieś („od pani Kudla prosto”), przeznaczonej dla rolników, a wykorzystywanej przez ciężkie pojazdy z Eko-Okien i Omanu. – Jeżdżą nią także dżipy i quady. A będzie jeszcze gorzej, jak się teraz zacznie kampania cukrownicza – stwierdziła radna. Rajcy ubolewali, że mimo ustawienia znaku wspomnianą drogą nadal będą poruszały się ciężarowe pojazdy. – Trasą do powstającego osiedla Cisza, mimo że ma znak ograniczenia do 4,5 tony, jeżdżą beczki o wadze 40 ton. Nawierzchnia drogi jest spękana i pokruszona – powiedział Stefan Absalon. – Bo znaki powinny być respektowane, inaczej lepiej je pozdejmować – podsumował dyskusję szef rady Mirosław Golijasz. Wniosek radnej Neblik został przez radę przyjęty.
Pozbawieni relaksu
Do Urzędu Gminy dotarły zgłoszenia o zbytnim obciążeniu uczniów zajęciami lekcyjnymi. – W planie lekcji znalazły się dni po 8 godzin lekcyjnych i to bez przedmiotów „relaksujących”. Po tylu godzinach nauki dziecko będzie „gotowe” – przyznał Jan Deńca nadzorujący oświatę w gminie. Na wrześniową sesję przygotował kompleksową informację na temat jej funkcjonowania. Przewodniczący rady Mirosław Golijasz poprosił urzędnika o sporządzenie dodatkowego sprawozdania w sprawie nierównomiernego podziału zajęć w tygodniowym układzie w szkołach.
Droga jest droga
150 tysięcy złotych samorząd z Rudnika przekaże staroście na pomoc w modernizacji drogi między Pawłowem a Modzurowem. – Na konwencie wójtów mówiono, że gminy będą partycypować w 1/3 przy takich inwestycjach. Rozumiem, że ta kwota nie kończy sprawy – stwierdził na sesji etatowy członek zarządu powiatu Norbert Parys. Koszt przzedsięwzięcia jest tak wysoki, że gmina musiałaby wysupłać około miliona, choćby w ratach. Powiat chce remontować drogę między dwoma gminami z dotacją z tzw. schetynówki. We wnioskowaniu o rządową pomoc liczy się partnerstwo samorządów w postaci dzielenia się kosztami inwestycji.
Droga dla RSP
Rudnik. Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Ponięcicach kupi od gminy drogę wewnętrzną służącą wyłącznie jej. Na sprzedaż przystali radni rudniccy na ostatniej sesji.
5 godzin niemieckiego
Rudnik. W dwóch gimnazjach w gminie nauczany jest – jako drugi język obcy – niemiecki, w wymiarze 5 godzin (4 dla pierwszej klasy i 5 dla dwóch pozostałych). Do 3 godzin języka obcego dochodzą 2 godziny języka ojczystego.
Woda i ścieki w górę
Rudnik. Podwyżki opłat za zużycie wody i odprowadzanie ścieków mogą spodziewać się mieszkańcy gminy. Wójt Alojzy Pieruszka zapowiedział, że wyniesie ona 10%. Radni muszą ją uchwalić na sesji.
Szafki wkrótce
Rudnik. Do końca roku w szkołach w gminie mają pojawić się szafki na podręczniki dla najmłodszych uczniów. Dyrektorzy placówek muszą znaleźć nań pieniądze w swoich budżetach na ten rok.
Rajd Harcerski
Kuźnia Raciborska. Hufiec Ziemi Raciborskiej przygotowuje się do drugiej edycji Rajdu Harcerskiego 1939-1989. Odbędzie się on 16-18 października. Uczestnicy rajdu będą walczyć o Puchar Komendanta Hufca Ziemi Raciborskiej. W programie zaplanowano dużo dobrej i często ekstremalnej zabawy, wysiłku, wędrówki.
Na co fundusz sołecki?
Kuźnia Raciborska. W gminie zaplanowano cykl zebrań wiejskich dotyczących tzw. funduszu sołeckiego i przewidzianych w ramach tego zadań do realizacji. 23 września o godz. 17.00 odbędzie się zebranie w Starej Kuźni, 24 września o godz. 17.00 w Siedliskach. 25 września o godz. 18.00 w Turzu, 28 września o godz. 16.00 w Rudzie, 28 września o godz. 17.30 w Budziskach, 29 września o godz. 18.00 w Rudach, 30 września o godz. 17.00 na osiedlu.
Jarmark na granicy
Krzyżanowice. 4 października na terenie starego przejścia granicznego Chałupki – Bohumin odbędzie się kolejny Jarmark na granicy. Będzie tam można znaleźć takie „skarby” jak naczynia, ubrania, zabawki, nietuzinkowe gadżety, książki czy biżuterię. Informacji udziela Urząd Gminy Krzyżanowice, nr 032 419 14 50, wewn. 131 lub 146.
Czynsze pod lupą
Nędza. 24 września o godz. 15.30 odbędzie się posiedzenie komisji socjalnej i bezpieczeństwa. W porządku obrad znalazły się: analiza i kontrola zadań gminy z zakresu ochrony środowiska, analiza gospodarki mieszkaniowej pod kątem czynszów, sprawy bieżące. Posiedzenie komisji odbędzie się w sali narad Urzędu Gminy.
Wyślij zdjęcia
Krzanowice. Jeszcze tylko do 30 września można nadsyłać zdjęcia na konkurs fotograficzny organizowany przez MOK Krzanowice. Fotografie mają przedstawiać panoramy krajobrazów, największe i najmniejsze żyjątka, ptaki, zwierzęta, drzewa, krzaki, stawy, rzeki itp. Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest na 15 października.
Warsztaty teatralne
Krzanowice. Dziś, 22 września, rozpoczynają się warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży z terenu gminy. W programie m.in. elementy pantomimy, etiudy teatralne i pantomimiczne, gry i zabawy muzyczno-ruchowe, scenki profilaktyczne i ćwiczenia rozwijające poprawną wymowę. Warsztaty zakończą się 27 września pokazem powarsztatowym.
Najnowsze komentarze