Wtorek, 19 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Seweryny, Salomei

RSS

Z powietrza zniknie 7 ton pyłu i 2 tony siarki!

22.09.2009 00:00
Kolejne gminy korzystają z dofinansowania WFOŚiGW w Katowicach na realizację programów ograniczania niskiej emisji. Tym razem zarząd Funduszu zdecydował o udzieleniu na ten cel pożyczki do kwoty 360 tys. zł gminie Krzyżanowice.

Zadanie pod nazwą „Wdrożenie programu ograniczenia niskiej emisji na terenie gminy Krzyżanowice w latach 2009 – 2010” przewiduje likwidację przestarzałych źródeł ciepła opalanych węglem na nowoczesne, proekologiczne kotły.

Mniej zanieczyszczeń, tańszy opał

Oznacza to, że w budynkach jednorodzinnych zostanie wymienionych aż 50 nieekologicznych, węglowych źródeł ciepła na nowoczesne kotły węglowo-retortowe, gazowe oraz kotły na drewno. Dzięki temu zmniejszy się znacznie emisja zanieczyszczeń pyłowo-gazowych: pyłu rocznie o 7 ton, dwutlenku siarki o 2 tony i tlenków węgla o ponad 5 ton, zmniejszeniu o ponad tysiąc złotych ulegną także roczne koszty zakupu węgla dla potrzeb ogrzewania pojedynczego budynku.

Mieszkańcy chcą wymieniać piece

– Co chcemy osiągnąć poprzez wdrożenie programu ograniczenia niskiej emisji? Przede wszystkim poprawę jakości powietrza na terenie naszej gminy – mówi Renata Nowak, podinspektor ds. ochrony środowiska w Urzędzie Gminy w Krzyżanowicach. Pozostałe argumenty to: zmniejszenie niskiej emisji zanieczyszczeń do atmosfery, zmniejszanie ilości odpadów pochodzących ze spalania paliw, ograniczenie negatywnego zjawiska wykorzystywania kotłów węglowych do spalania odpadów, zmniejszenie negatywnego oddziaływania zanieczyszczenia powietrza na człowieka i środowisko przyrodnicze, poprawa warunków życia mieszkańców oraz spełnienie oczekiwań  ekologicznych społeczności, która już od dawna monitowała w sprawie możliwości wymiany kotłów węglowych i przejście na bardziej ekonomiczne i ekologiczne urządzenia.
– Zadania inwestycyjne realizowane w ramach Programu Ograniczenia Niskiej Emisji są finansowane w formie dotacji wypłacanej przez urząd gminy. Inwestor, czyli mieszkaniec, zakwalifikowany do udziału w programie wpłaca tylko część kosztów zadania – dodaje Renata Nowak. Do końca 2010 roku dofinansowaniem zostanie objętych wspomnianych 50 inwestycji, na których wykonanie gmina pozyskała właśnie środki w formie pożyczki z WFOŚ-u w Katowicach. To już drugi taki projekt realizowany tutaj z pomocą funduszu.

Skorzystało już 60 śląskich gmin

 Warto dodać, że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach jako pierwszy w kraju rozpoczął w 2002 roku wdrażanie tzw. obszarowych programów ograniczenia niskiej emisji. W ramach tego działania gminy z województwa śląskiego, po opracowaniu i zatwierdzeniu uchwałą rady gminy programu ograniczenia niskiej emisji, mogą ubiegać się o dofinansowanie z Funduszu z przeznaczeniem na termomodernizację jednorodzinnych domów mieszkalnych, będących własnością osób fizycznych. Uzyskane w ten sposób środki są przekazywane poszczególnym mieszkańcom, którzy zgłosili chęć uczestnictwa w programie oraz spełniają wymogi formalne.
 Sukcesem jest fakt, że z możliwości wymiany przestarzałych kotłów skorzystało już ponad 60 śląskich gmin. Katowicki fundusz udzielił na ten cel dofinansowania w kwocie ponad 130 mln zł. Dzięki temu udało się zmodernizować 13 tys. lokalnych kotłowni w jednorodzinnych domach w gminach województwa śląskiego.

(oprac. izis)

  • Numer: 38 (910)
  • Data wydania: 22.09.09